EN

2.06.2023, 08:59 Wersja do druku

Lubelskie. Koncerty, spektakle i warsztaty dla dzieci w regionie – w najbliższy weekend

Inne aktualności

Festiwal literatury, warsztaty budowania rakiety, spektakl taneczny, teatr lalkowy i piknik historyczny czekają na dzieci i młodzież w najbliższy weekend. Atrakcje zaplanowano m.in. w Lublinie, Chełmie, Zamościu i Białej Podlaskiej.

W Ogrodzie Saskim w Lublinie od czwartku do niedzieli trwa Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci poświęcony literze A i twórczości Hansa Christiana Andersena. W ramach imprezy – poinformował Urząd Miasta Lublin - zaplanowano spotkania z autorami książek, warsztaty, wystawy i instalacje artystyczne dla najmłodszych, ich rodziców i opiekunów.

Jak podali organizatorzy, na terenach zielonych powstanie kino dla dzieci, miejsce do wyciszenia się, odpoczynku, czytania książek i oglądania bajek. "Książki będzie można czytać w hamaku, pod baldachimem, na kocu, w chuście czy na leżaku. Odbędzie się także wspólny warsztat ruchowy dla dzieci i rodziców. Całość dopełnią spektakle muzyczne, słuchowiska i koncerty" – poinformował ratusz.

Festiwalowi będą towarzyszyć spotkania z autorami książek m.in. Joanną Concejo, Elżbietą Wasiuczyńską, Grzegorzem Kasdepke, Katarzyną Stoparczyk czy Grażyną Lutosławską. Szczegółowy program znajduje się na stronie: www.teatrnn.pl/alfabet/program/.

W warsztatach budowania rakiet będzie można uczestniczyć w ramach Kosmicznego Dnia Dziecka z astronautą rezerwowym ESA Sławoszem Uznańskim i astronomką Mileną Ratajczak. Zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat odbędą się w sobotę w centrum handlowym Skende przy al. Spółdzielczości Pracy 88 (godz. 10-11) i Przestrzeni Młodzieżowej Hej! Przy ul. Peowiaków 11 (godz. 12:30-13:30) w Lublinie.

Premierę spektaklu pt. "O czym marzą kulki" przygotowanego przez Lubelski Teatr Tańca zaplanowano w niedzielę w Centrum Kultury w Lublinie. Pierwsze przedstawienie taneczne wyprodukowane przez ten teatr skierowane jest dla dzieci w wieku 4-7 lat. W zapowiedzi twórcy spektaklu zadają pytania dotyczącego m.in. tego, o czym marzą kulki, czy chcą toczyć się całymi dniami, skakać w powietrze, latać jak ptaki, pływać niczym ryby.

"Język tańca współczesnego nie tworzy opowieści, lecz wprowadza dziecko w świat kształtów i faktur, skojarzeń i uczuć. Muzyka i światło stworzą atmosferę, w której niepozorny przedmiot zmienia się w sposób zjawiskowy. Kiedy nie ma słów, a ruch staje się nośnikiem treści, dzieci mają większe pole do interpretacji tego, co widzą i odczuwają. Jest tu zabawa, kolor, lekkość i są… bańki mydlane" – napisano w zapowiedzi spektaklu "O czym marzą kulki". Premiera w niedzielę o godz. 14.

Wśród atrakcji "Kolorowego Dnia Dziecka" w Chełmie są m.in. spektakl "Kłamstwa małej kozy" w wykonaniu teatru lalkowego "Pinokio" z Nowego Sącza, występy grup artystycznych Chełmskiego Domu Kultury i Młodzieżowego Domu Kultury. Przewidziano też zabawy z animatorami, przejażdżki kucykami, warsztaty artystyczne, malowanie twarzy. Dla najmłodszych dostępne będą również zjeżdżalnie, trampoliny itd. Początek imprezy w niedzielę o godz. 14 w amfiteatrze Kumowa Dolina.

W Muzeum Fortyfikacji i Broni Arsenał w Zamościu rodziny z dziećmi w wieku 6-12 lat wezmą udział w grze miejskiej, która pozwoli bliżej poznać plan Zamościa nakreślony przez włoskiego architekta Bernarda Moranda z 1580 r. Grę będzie można pobrać w muzeum w sobotę w godz. 11-14. Ogłoszenie wyników zaplanowano o godz. 15.

Natomiast w niedzielę w godz. 11-16 w muzeum odbędzie się piknik historyczny "Ożywiamy historię", którego uczestnicy przeniosą się do XVII-wiecznego obozowiska. Wśród atrakcji organizatorzy wymienili: ćwiczenie musztry, rzut podkową, strzelanie z łuku i inne zabawy dla dzieci i rodziców. Muzeum Arsenał mieści się przy ul. Zamkowej 2.

W Parku Radziwiłła w Białej Podlaskiej odbędzie się IV Europejski Festiwal Tradycyjnych Gier i Zabaw. W programie wydarzenia m.in. podstawy układania kostki Rubika, kurs liczenia na japońskim liczydle, trening z nauką gry w palanta, grę w cymbergaja, klasy, gumę, kapsle, puszczanie statków z kory. Festiwal obędzie się w sobotę w godz. 14-18.

Źródło:

PAP

Autor:

Piotr Nowak