EN

4.09.2021, 12:33 Wersja do druku

Łódzkie. Cykl koncertów Teatru Wielkiego w regionie "W hołdzie Prymasowi Tysiąclecia"

Inne aktualności

Z okazji zbliżającej się beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego artyści Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpią na plenerowych koncertach w regionie poświęconych Prymasowi Tysiąclecia. Pierwsze z bezpłatnych wydarzeń zaplanowano w niedzielę w Uniejowie.

To jedna z nielicznych okazji, by usłyszeć na żywo śpiewaków operowych i muzyków największej łódzkiej sceny poza jej siedzibą.

"Pragniemy uczcić wielkiego człowieka, prezentując fragmenty dzieł takich mistrzów jak: Giuseppe Verdi, Giacomo Puccini, Leo Delibes, Stanisław Moniuszko, Bułat Okudżawa, Andrew Llyod Webber, Astor Piazzolla, Andrzej Kurylewicz" – poinformowała Katarzyna Suwald z Teatru Wielkiego w Łodzi.

Dodała, że w programie koncertów poświęconych kard. Wyszyńskiemu znalazły się najpiękniejsze utwory operowe m.in. z "Nabucca", "Toski" czy "Turandota" w wykonaniu czołowych solistów Teatru Wielkiego w Łodzi: Aleksandry Borkiewicz, Agnieszki Makówki, Alicji Barbary Panek-Piętkowskiej, Doroty Wójcik, Pawła Skałuby i Roberta Ulatowskiego. Zagra Orkiestra Kameralna teatru pod batutą dyrygenta Michała Kocimskiego. Koncerty poprowadzą Julitta Sękiewicz-Kisiel i Arkadiusz Anyszka.

Pierwszy z cyklu plenerowych występów zaplanowano w niedzielę 5 września w Uniejowie o godz. 18 na Placu Kolegiackim w parafii Św. Floriana. Drugi koncert odbędzie się we wtorek 7 września w Lututowie na terenie Miejskiego Ośrodka Kultury, a kolejny – 26 września w Miejskim Centrum Kultury Tkacz w Tomaszowie Mazowieckim. Wstęp wolny.

Beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 roku w Zuzeli nad Bugiem. W 1920 r. wstąpił do seminarium duchownego we Włocławku. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1924 r. Studiował prawo kanoniczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, w 1929 r. uzyskał dyplom doktora prawa kanonicznego. W latach niemieckiej okupacji ukrywał się. Prowadził konspiracyjną akcję oświatową, pełnił obowiązki kapelana Armii Krajowej. W 1946 r. został biskupem lubelskim, a dwa lata później – arcybiskupem gnieźnieńsko-warszawskim i prymasem Polski.

We wrześniu 1953 r. został aresztowany. Więziony był w kilku miejscach, m.in. w Rywałdzie, Stoczku Warmińskim i w Komańczy. Wolność odzyskał w październiku 1956 r. i wrócił do Warszawy. Był inicjatorem Wielkiej Nowenny, czyli dziewięcioletniego programu odnowy moralnej narodu polskiego od 1957 do 1966 r., czyli tysiąclecia chrztu Polski. Brał udział w przygotowaniach i obradach Soboru Watykańskiego II. W jego biografii podkreśla się, że w obliczu konfliktów społecznych stawał w obronie praw człowieka i narodu. We wrześniu 1978 r. pojechał z delegacją polskich biskupów do Niemiec, co było realizacją idei polsko-niemieckiego pojednania i przebaczenia. Zmarł 28 maja 1981 r. 

Źródło:

PAP