EN
15.03.2022, 08:24 Wersja do druku

Łódź. Zmarł polski kaskader Władysław Barański „Dziunek”

Nie żyje Władysław Barański, „Dziunek” - król polskich kaskaderów, jak mówili o nim współpracownicy. Barański zagrał w kilkuset filmach, m.in. „Piratach” Romana Polańskiego, „Liście Schindlera” Stevena Spielberga i filmach historycznych Jerzego Hoffmana.

fot. mat. Filmu Polskiego

O śmierci Władysława Barańskiego poinformowali w poniedziałek na Facebooku Krystyna Zamysłowska związana przez lata z Muzeum Kinematografii w Łodzi oraz pisarz, eseista historyczny i scenarzysta Tomasz Łysiak.

"Zmarł Władysław Barański Dziunek – najbardziej znany polski kaskader - król kaskaderów" - napisała Zamysłowska. "Zagrał w ponad 400 filmach m.in. w Piratach Romana Polańskiego, gdzie Dziunek wystąpił wspólnie z mistrzem olimpijskim w pchnięciu kulą z 1972 roku Władysławem Komarem i polskim aktorem Eugeniuszem Priwieziencewem. "Barański grał również Liście Schindlera Stevena Spielberga oraz filmach Jerzego Hoffmana, Jerzego Kawalerowicza i Kazimierza Kutza" - zaznaczyła. "Dziunek w Ogniem i mieczem w reżyserii Hoffmana wystąpił jako Pułjan" - przypomniała.

Barańskiego w mediach społecznościowych wspominał też scenarzysta Tomasz Łysiak. "Smutna wiadomość. Dziuniek uczył mnie jazdy konno na oklep i opiekował się kaskadersko w trakcie zdjęć do Cyngi - filmu Leszka Wosiewicza z 1991 roku" - wspominał na Facebooku pisarz.

"Nigdy go nie zapomnę… Czas biegnie nieubłaganie, odchodzą legendy. Świeć Panie nad jego duszą, niech odpoczywa w Pokoju Wiecznym" - pożegnał "Dziunka" Tomasz Łysiak.

Władysław Barański zmarł w Łodzi w poniedziałek 14 marca, tuż przed swoimi 81. urodzinami.

Źródło:

PAP