20.09.2021, 15:15 Wersja do druku

Łódź. XI edycja Light Move Festivalu na ulicach miasta - w weekend

W najbliższy weekend na ulicach Łodzi będzie można podziwiać widowisko, na które złożą się elementy sztuki światła, dźwięku i koloru. IX edycja Light Move Festivalu ma odbywać się pod hasłem "Połączenia" i będzie wiązać się ze zmianami w organizacji ruchu i komunikacji miejskiej.

fot. mat. organizatora

"Już w najbliższy weekend ulice Łodzi staną się miejscem wyjątkowego widowiska składającego się z elementów sztuki światła, dźwięku i koloru. Wszystko za sprawą XI edycji Light Move Festivalu, która odbędzie się 24-26 września pod hasłem +Połączenia+". Aby odpowiednio zaplanować sobie zwiedzanie, warto pamiętać, że w trakcie festiwalu obowiązuje specjalna organizacja ruchu i zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej" - poinformował w poniedziałek Grzegorz Gawlik z Urzędu Miasta Łodzi.

Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, na zwiedzających czekać będą liczne atrakcje, m.in. pokazy filmowe, koncerty, panele dyskusyjne oraz wystawy. Szczegółową mapę wraz z listą wszystkich wydarzeń można pobrać ze strony www.lmf.com.pl.

Jednocześnie wskazano pięć atrakcji, których publiczność Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła nie powinna przegapić. Jedną z nich jest mapping autorstwa francuskich artystek "Connect: Arte Naturae", opowiadający o ponownym połączeniu człowieka z naturą. Zostanie on wyświetlony na monumentalnym kościele św. Teresy na rondzie Solidarności. Widowisko wzbogaci spektakl taneczny na żywo pt. Hulanki; będzie można go obejrzeć w piątek i sobotę o godz. 20 i 21.

Po drodze na rondo Solidarności warto zatrzymać się na pl. Dąbrowskiego, gdzie stanie instalacja świetlna "Pissenlit", składająca się z monumentalnych rzeźb inspirowanych dmuchawcem, które wspólnie stworzą gwieździsty, świecący bukiet. Na pomysł stworzenia 10-metrowych kwiatów wpadł kolektyw artystów z Francji, którzy chcą zaprosić widzów do refleksji na temat kruchości i zmysłowości natury.

Jedną z najokazalszych atrakcji w Parku Staszica będzie instalacja interaktywna "Talk to me". Umożliwi ona podjęcie próby wyjątkowej rozmowy, zamieniając głos w światło przemieszczające się z jednego krańca wystawy do drugiego. Natomiast hiszpański artysta Chema Siscar Melero, za pomocą mappingu "Kolor światła" zamieni zabytkową chłodnię kominową EC1 w "istotę, która będzie emanować optymizmem i nadzieją na przyszłość" - jak to ujęto w zapowiedziach wydarzenia.

Przystanek muzyczny tegorocznego Festiwalu Kinetycznej Sztuki Światła ulokowano na balkonie Teatru Wielkiego. W piątkowy wieczór publiczność wyruszy w podróż w głąb Morza Czerwonego, podczas której pozna losy zatopionych na przestrzeni wieków okrętów, opowiedziane muzyką zespołu Pawła Steczka i narracją Krystyny Czubówny. W sobotę balkon łódzkiej opery wypełni się dźwiękami orkiestry dętej, energetyczną muzyką big-bandu Rebel Babel Ensemble pod przewodnictwem L.U.C, wraz z gośćmi - Pauliną Przybysz i Biszem.

Wydarzenie co roku gromadzi kilkaset tysięcy osób, dlatego magistrat uznał, że dla zapewnienia ich bezpieczeństwa konieczne są zmiany w organizacji ruchu i kursowaniu komunikacji miejskiej. Obszar festiwalu obejmuje kwartał ulic pomiędzy dworcem Łódź Fabryczna i al. Kościuszki oraz pomiędzy ul. Jaracza i al. Piłsudskiego. Ponadto zmiany pojawią się przy rondzie Solidarności na ul. Uniwersyteckiej i ul. Pomorskiej. Na tym obszarze ulice będą zamknięte dla ruchu i częściowo udostępnione dla autobusów oraz tramwajów. Zmiany obowiązywać będą w piątek, sobotę i niedzielę w godz. 18-24.

Chcąc w tym czasie przejechać przez centrum Łodzi, należy wybierać trasę W-Z lub ulice na północ od ul. Jaracza. Na osi północ-południe dostępny będzie przejazd al. Kościuszki i ul. Zachodnią oraz ul. Kopcińskiego.

Autobusy i tramwaje będą miały wydłużone godziny kursowania, aby zapewnić jak najlepszy dojazd na festiwal i dogodne powroty do domu. Zmiany w komunikacji miejskiej obowiązywać będą w godz. 18-01 w piątek, sobotę i niedzielę.

Źródło:

PAP