EN
02.12.2021, 15:42 Wersja do druku

Łódź. Wydział Kultury UMŁ i Mediateka w zabytkowych willach

Dobiegają końca prace rewitalizacyjne dwóch zabytkowych willi przy ul. Moniuszki w Łodzi. Po zakończeniu gruntowej modernizacji w budynkach należących w przeszłości do fabrykanta Ludwika Meyera swoją siedzibę będą miały Mediateka i Wydział Kultury UMŁ.

Zabytki odzyskują nowy blask po tym, jak przez lata niszczały i były w bardzo złym stanie. Wewnątrz nie było części wszystkich elementów konstrukcyjnych - stropów, ścian, dachu, a jedna ze ścian frontowych groziła zawaleniem. Obecnie – jak podkreślił kierownik budowy Tomasz Zagozda – mieszczące się przy ul. Moniuszki 3 i 5 budynki są nie do poznania.

Wyjaśnił, że w ramach trwającej od blisko dwóch lat inwestycji wymieniono m.in. cały układ konstrukcyjny budynków, odnowiono elewacje z licznymi detalami architektonicznymi, pojawiło się nowe pokrycie dachowe wykonane według wytycznych konserwatora zabytków oraz wyposażono nieruchomości w instalację BMS czyli centralny system zarządzający energią, oświetleniem, klimatyzacją i wentylacją.

Trwają roboty wykończeniowe: posadzkowe, montaż wyposażania, oświetlenia, malowanie ścian i sufitów, prace w ogrodzie.

"Wille przy Moniuszki przechodzą metamorfozę i już niebawem będą prawdziwymi perełkami tej ulicy. Budynki z nowoczesnymi wnętrzami ożyją nową energią. To tu będą multimedialne sale, pracownie artystyczne oraz pomieszczenia, w których będzie można organizować warsztaty i szkolenia. Oba budynki połączone są przeszklonymi kładkami, a czytelnicy będą wchodzić do Mediateki przez dziedziniec ze szklanym dachem" – dodała dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi Agnieszka Kowalewska-Wójcik.

W odnowionych wnętrzach wilii swoje siedziby będą miały bowiem najnowocześniejsza biblioteka publiczna w Łodzi i Wydział Kultury UMŁ.

Mediateka mieścić będzie się w budynku przy ul. Moniuszki 5. W zrewitalizowanych wnętrzach dawnych pomieszczeń mieszkalnych powstała wielofunkcyjna sala z antresolą, która jest połączona z ogrodem oraz druga sala z bibliotecznymi zbiorami, a także studio do nagrań lektorskich. W kolejnych pomieszczeniach znajdą się trzy pracownie przeznaczone na warsztaty i szkolenia.

Z kolei do willi przy ul. Moniuszki 3 przeniesie się Wydział Kultury łódzkiego magistratu. Budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych - brama wejściowa pozbawiona będzie stopni, bezproblemową komunikację między piętrami i budynkami ma zapewnić winda. W budynku będą się mieścić: dwie sale ekspozycyjne, cztery pomieszczenia administracyjne, sala wielofunkcyjna, salka szkoleń i siedem sal biurowych.

Sąsiadujące ze sobą wille zostały połączone przeszklonym dziedzińcem. Ma to być przestrzeń wystawiennicza, swoje miejsce znajdzie też tam kawiarnia. Powstający od wschodniej strony posesji ogród ma być nowym miejsce spotkań łodzian i turystów.

Prace trwają też na samej ul. Moniuszki. Wykonano już granitowy chodnik oraz krawężniki po północnej stronie ulicy na odcinku od ul. Piotrkowskiej do ul. Hotelowej. W ramach przebudowy ulicy, wymieniona zostanie również nawierzchnia jezdni, ma pojawić się nowa zieleń ozdobna oraz oświetlenie.

Jak poinformował łódzki magistrat, przebudowa ulicy Moniuszki zamyka całość projektu, na który składa się odnowienie dwóch willi pod numerami 3 i 5, remont zabytkowej fabryki przy ul. Tuwima 10 oraz przebicie międzykwartałowe, łączące ul. Tuwima z ul. Moniuszki. Koszt tej części inwestycji realizowanej w ramach Programu Nowe Centrum Łodzi to 36,25 mln zł brutto.

Ludwik Meyer był łódzkim fabrykantem z przełomu XIX i XX wieku. Posiadał w Łodzi swoją ulicę nazywaną Pasażem Meyera (obecnie to ul. Moniuszki). Wybudował przy niej cztery wille, jedna z nich była przeznaczona na dom Meyera, pozostałe na wynajem.

Źródło:

PAP