EN
22.04.2022, 14:55 Wersja do druku

Łódź. Wyczekiwana prapremiera na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

To może być jedno z najważniejszych wydarzeń sezonu teatralnego w całym kraju. W sobotę 23 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Powszechnego odbędzie się prapremiera spektaklu „Imagine”. Pisze Dariusz Pawłowski w „Dzienniku Łódzkim”, dodatku „Kocham Łódź”.

fot. Natalia Kabanow

W ramach trwającego XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowanego przez Teatr Powszechny, w sobotę 23 kwietnia od godz. 19 na Dużej Scenie placówki odbędzie się prapremiera jednego z najbardziej oczekiwanych spektakli tego roku - „Imagine" w reżyserii Krystiana Lupy. Przedstawienie jest koprodukcją dwóch Teatrów Powszechnych - łódzkiego i warszawskiego.

Jak podkreślają realizatorzy, „Imagine" to artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki Johna Lennona „Imagine", ma postawić pytanie o żywotność utopii w dzisiejszym świecie, zwłaszcza idei New Age.

- W moim poczuciu ja jestem tą generacją hipisowską, trochę generacją New Age - częścią jasnego prądu, odpowiedzi na to, co II wojna światowa zanegowała; odpowiedzią na zanegowanie człowieka XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku - człowieka wojny, „faceta" wojny, który od tysiącleci panuje w naszym społeczeństwie - podkreśla Krystian Lupa. - Piosenka „Imagine" to wielki fenomen, wielki symbol kulturowy i wielki symbol tego, co zostało zaprzepaszczone. Nad tym, dlaczego to zostało zaprzepaszczone, zastanawiamy siew spektaklu.

Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego i festiwalu dodaje zaś: - Moim zdaniem Krystian Lupa to jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców teatralnych. Teatr Lupy jest naznaczony wielkim indywidualizmem, jest wizjonerski, w pewnym sensie profetyczny. Zawsze sięga bardzo głęboko, do istoty spraw i zjawisk. Poddaje analizie i wyprzedza to, co dopiero za chwilę masie wydarzyć. Podobnie jest z „Imagine" - spektaklem, który ożywia wielkie marzenie ludzkości o świecie bez agresji i przemocy, bez potrzeby podporządkowywania sobie drugiego człowieka. Łodzianie poznawali twórczość Krystiana Lupy od 2004 roku - wtedy na festiwalu zaprezentowaliśmy „Kalkwerk" i „Rodzeństwo". Od tego czasu pokazaliśmy osiem jego spektakli, odbyły się wystawy, dyskusje, spotkania.

Scenariusz przedstawienia to praca Krystiana Lupy i kreacja zbiorowa aktorów. Reżyser jest też autorem scenografii, muzykę przygotował Bogumił Misala, a kostiumy - Piotr Skiba. Obsada: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Michał Lacheta, Mateusz Łasowski, Karina Seweryn, Piotr Skiba, Ewa Skibińska, Julian Świeżewski, Marta Zięba.

W niedzielę 24 kwietnia, od godz. 13, Teatr Powszechny zaprosi na konferencję „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner". Wezmą w niej udział krytycy i badacze teatru Krystiana Lupy: Łukasz Maciejewski, Łukasz Drewniak, Jacek Wakar, Aneta Kyzioł, Tomasz Domagała i Grzegorz Niziołek.

Ponadto na festiwalu we wtorek 26 kwietnia od godz. 18 obejrzeć będzie można zapis wideo „Austerlitz" W.G. Sebalda w reżyserii Krystiana Lupy - spektaklu zrealizowanego w Teatrze Młodzieżowym w Wilnie. A w środę 27 kwietnia od godz. 18 (po raz pierwszy w Polsce) pokazany zostanie zapis wideo „Dziennika szaleńca" w reżyserii Krystiana Lupy - spektaklu zrealizowanego w Chinach.

„Imagine" będzie można zobaczyć też 24, 28, 29 i 30 kwietnia od godz. 19.

Tytuł oryginalny

Wyczekiwana prapremiera na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 16, dodatek „Kocham Łódź”