EN

19.01.2023, 08:23 Wersja do druku

Łódź. Wspólny projekt Teatru Nowego i Szkoły Filmowej

Nowe odczytanie dziedzictwa Szkoły Filmowej w Łodzi poprzez dialog między twórcami i twórczyniami z różnych pokoleń oraz ich pracami, między medium filmu i medium teatru – taki zamysł towarzyszy cyklowi warsztatów „Światoobrazy”, których pierwsza edycja pod hasłem „Źli chłopcy, złe dziewczyny” rozpoczęła się w poniedziałek w Teatrze Nowym.

fot. mat. organizatora

W ramach projektu młodzi twórcy i twórczynie teatru będą rewidować, rekonstruować i remiksować filmowe kanony – dzieła absolwentów i absolwentek Szkoły Filmowej w Łodzi, by raz jeszcze tchnąć życie w niegdyś rewolucyjne i buntownicze, a dziś nieco zakurzone diagnozy rzeczywistości swoich zawodowych poprzedników i poprzedniczek. Co z nich nadal rezonuje w młodych ludziach? Co jest częścią ich tożsamości, a co nie mieści się we współczesnych światoobrazach?

– Projekt jest twórczym laboratorium wymiany umiejętności, narzędzi i doświadczeń, próbą tworzenia nowych połączeń – mówi Mira Mańka, reżyserka i dramaturżka, absolwentka krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych i laureatka Grand Prix Koszalińskich Spotkań Młodych 2022 za najlepszą reżyserię. – Ma promować współpracę osób o różnych afiliacjach, przekonaniach i estetykach, która dotychczas była realizowana w znacznie mniejszym stopniu. To wspaniale, że Szkoła Filmowa w Łodzi działa razem z Teatrem Nowym, tworząc przestrzeń nieoczywistych teatralnych spotkań.

W ramach pierwszej edycji warsztatów reżyserki – wspomniana Mira Mańka oraz Anna Obszańska (AST) i Ewa Galica (Akademia Teatralna w Warszawie) biorą na warsztat debiutanckie dzieła Witolda Leszczyńskiego: „Żywot Mateusza”, Marcela Łozińskiego: „Na skrzydłach”, Barbary Sass: „Bez miłości” i Wojciecha Smarzowskiego: „Małżowinę”.

We współpracy z aktorami i aktorkami z Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi młode twórczynie teatru analizują sposoby budowania pierwszych samodzielnych wypowiedzi artystycznych, narzędzia prowadzenia opowieści, wybory tematów i środków realizacji. Poddają analizie wizje pokoleń wyrosłych ze Szkoły Filmowej w Łodzi, które na zawsze ukształtowały obraz Polski i polskiego filmu w kraju i za granicą.

Tytuł pierwszej edycji warsztatów nawiązuje do „Złego chłopca” – tytułu studenckiej etiudy innego wybitnego absolwenta Szkoły Filmowej w Łodzi, Andrzeja Wajdy – uczestnicy i uczestniczki przyglądają się bowiem również temu, czym owocuje spotkanie kobiet-reżyserek z mocnym, męskim, na różnych poziomach brutalnym reżyserskim kinem; stereotypowa konfrontacja męskiej siły i kobiecej delikatności staje się tu przestrzenią negocjacji zastanego porządku.

Finałem warsztatów będą zaplanowane na niedzielę 22 stycznia na godz. 18.00 otwarte dla publiczności pokazy pracy w procesie, składające się na rodzaj instalacji artystycznej, prezentowane w foyer, malarni i na Małej Scenie Teatru Nowego.

Opiekę merytoryczną nad warsztatami, realizowanymi we współpracy ze Szkołą Filmową w Łodzi, sprawuje Piotr Seweryński, dziekan Wydziału Aktorskiego. Warsztaty są częścią projektu „Nowy i Młodzi”, zainaugurowanego przez dyrektorkę Dorotę Ignatjew wiosną 2021 roku; kuratorem przedsięwzięcia jest Remigiusz Brzyk. Skierowany do studentów i studentek oraz młodych absolwentów i absolwentek szkół teatralnych projekt ma na celu doskonalenie ich kompetencji artystycznych oraz rozwój potencjału twórczego i zawodowego poprzez kuratelę twórczą, umożliwienie kreatywnej wymiany umiejętności i doświadczeń, a także stworzenie przestrzeni dla kształtowania osobowości artystycznej i rozpoczynania indywidualnej aktywności zawodowej.

Reżyserki: Ewa Galica, Mira Mańka, Anna Obszańska

Kurator: Remigiusz Brzyk

Aktorzy_ki z Wydziału Aktorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi: Jakub Cempla-Santarosa, Wiktor Dębski, Jakub Gąsior, Dorota Goljasz, Jakub Kondrat, Konrad Krupiński, Julia Mika, Aleksandra Piotrowska, Małgorzata Polak, Olga Rajska, Zofia Stafiej, Maciej Walter, Jakub Winnicki, Antoni Włosowicz

Pokazy otwarte dla publiczności: 22.01.2023 r., godz. 18.00.

Źródło:

Materiał nadesłany