EN
30.03.2023, 08:34 Wersja do druku

Łódź. Wojewódzkie wojaże opery

Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber oraz Dyrekcja i Pracownicy Teatru Wielkiego zapraszają na cykl koncertów w regionie łódzkim   „Z operą przez łódzkie”.

fot. mat. teatru

Teatr Wielki w Łodzi to największa instytucja kultury w regionie łódzkim, najczęściej zapraszamy Państwa do siebie, ale tym razem to my jedziemy w gości do Państwa. Z OPERĄ PRZEZ ŁÓDZKIE to nowy cykl koncertów, z którym ruszamy w drogę. Artyści Teatru Wielkiego w Łodzi zawitają do różnych miejsc w województwie łódzkim prezentując to, co potrafią najlepiej. Opera i operetka, pieśni i piosenki, ballady i utwory mające swoje źródła w folklorze… Z humorem i bardziej poważnie. Repertuar jak się Państwo przekonają niezwykle bogaty, a wyobraźnia muzyczna i umiejętności interpretacyjne wykonawców rozległe i często zaskakujące.

Zaczynamy jednak od wyjątkowego utworu w wyjątkowym okresie.

W Wielkim Tygodniu 4 kwietnia 2023 roku o godz. 19: 00 zapraszamy na koncerty REQUIEM Giuseppe Verdiego do Bazyliki katedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu, Stary Rynek 24/30. Na koncert wstęp jest wolny, zachęcamy do wcześniejszego przyjścia, aby zarezerwować miejsce siedzące.

Giuseppe Verdi - kompozytor kilkudziesięciu oper w tym takich hitów jak Traviata, Aida, Rigoletto czy Trubadur - prawie zupełnie nie próbował swoich sił w komponowaniu poza operą. Dzieło Verdiego mimo, że wyrosło na gruncie chrześcijańskich idei i symboli, nie jest typową mszą żałobną w liturgicznym rozumieniu. Utwór powstał spontanicznie, jest wyrazem smutku i żalu po śmierci przyjaciela, smutku tak wielkiego, że Verdi nie był w stanie uczestniczyć w pogrzebie poety. Temu przejmującemu uczuciu Requiem zawdzięcza intensywną siłę oddziaływania na słuchacza, a szczerość emocji, jakie towarzyszyły kompozytorowi podczas tworzenia, do dziś możemy usłyszeć w każdym takcie zagranym przez orkiestrę i w każdej zaśpiewanej nucie.

Źródło:

Materiał nadesłany