EN
30.09.2021, 08:13 Wersja do druku

Łódź. Walentyna Tierieszkowa ze Szkocji. Festiwal nie tylko dla dzieci w Fabryce Sztuki

Inne aktualności

Kosmiczne disco, spektakle, spacer filozoficzny i lekcja rysowania dla nieutalentowanych. W Fabryce Sztuki rozpoczyna się Festiwal Książki Obrazkowej Kropka + Kreska. Potrwa do 10 października.

Tegoroczna edycja imprezy ma hasło "Misja kosmos". To ukłon w stronę Roku Lema. - Postanowiłyśmy przyjrzeć się wszechświatowi w skali makro i mikro. Zaczynamy od lunety, w przyszłym roku będzie "Misja Ziemia", a na koniec skala mikro, czyli "Misja człowiek" - zapowiada Anna Mrozińska-Szmajda, pomysłodawczyni i jedna z koordynatorek Kropki + Kreski (oprócz niej w kolektywie organizacyjnym są też Kamila Majchrzycka-Szymańska, dawniej w Teatrze Pinokio, i Ola Shaya z Teatru Chorea). Identyfikacja wizualna podkreśla inkluzywność festiwalu - w okienkach rakiety kosmicznej widać nie tylko chłopca, również kosmonautkę, a nawet psa. - Nie zapominamy o tych, których wysłano w kosmos wbrew ich woli - mówi Mrozińska-Szmajda.
Entropia w pokoju dziecięcym

W programie są różne wydarzenia, ale scalać ma je tytułowa książka obrazkowa (picturebook), czyli taka, w której bardzo ważna jest narracja wizualna. Program podzielono na kategorie wiekowe, a obok maluchów, średniaków i starszaków znalazły się "ufoludki", czyli dorośli. - Zależy nam na tym, żeby określenie "książka obrazkowa" nie kojarzyło się wyłącznie z infantylnymi książeczkami dla dzieci. Wizualność przemawia również do dorosłego odbiorcy - mówi Anna Mrozińska-Szmajda.

Festiwalową czytelnię zaprojektowała w tym roku Adźka Bielecka, wykorzystując książki obrazkowe wydane przez Publicat, Wilgę, oficyny Ezop, Zakamarki oraz Muchomor. Organizatorki zaprosiły do Łodzi Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera. - To duet nie tak znany jak Mizielińscy i nie okrzyknięty "polską marką eksportową", ale wykonujący znakomitą robotę w serii książek z podtytułem „To, o czym dorośli Ci nie mówią" - opowiada Mrozińska-Szmajda. - W kontekście tematu tej edycji festiwalu interesuje nas przede wszystkim ich książka o kosmosie, z której można się na przykład dowiedzieć, jak działa entropia w pokoju dziecięcym.

Janiszewski i Skorwider wezmą udział w panelu o obrazkowych książkach popularnonaukowych. O tym, skąd się bierze popularność tego typu publikacji, opowiedzą również m.in. Maciej Byliniak z wydawnictwa Dwie Siostry oraz prezeska Polskiej Sekcji IBBY Anna Czernow.
Nie tylko Maria Skłodowska i Ada Lovelace

Festiwal Kropka + Kreska wyróżnia spośród innych literackich imprez to, że organizatorki nie skupiają się wyłącznie na nowościach i premierach wydawniczych. Do udziału w imprezie zaproszono na przykład Annę Czerwińską-Rydel, autorkę m.in. książki o Elżbiecie Heweliusz, nie tylko żonie słynnego Jana, ale też samodzielnej astronomce. - O warstwę wizualną zadbała Marta Ignerska. Zrobiła to w sposób genialny, wiele osób uważa, że ta książka wcale nie jest dla dzieci - mówi Anna Mrozińska. - W trakcie spotkania z autorką porozmawiamy też o współpracy pomiędzy twórcą tekstu i rysownikiem.
Czy mówią państwu coś nazwiska Jeanne Villepreux-Power, Fe del Mundo, Inge Lehmann czy Marie Tharp? Jeśli nie, koniecznie trzeba przeczytać książkę Małgorzaty Frąckiewicz "Superbohaterki. Świat i wielkie odkrycia". W ramach odkrywania girl power ilustratorka (absolwentka ASP i warszawskich Gender Studies) zachęca dziewczyny do bycia geodetkami, entomolożkami czy paleontolożkami. Z jej książki można się dowiedzieć, kto w wieku dwunastu lat odnalazł kompletny szkielet ichtiozaura, a kto wymyślił system napędowy do pierwszego pogodowego satelity. Frąckiewicz spotka się z dziećmi w sobotę o godz. 15. W planach nie tylko działania plastyczne, ale i eksperymenty.

W niedzielę z festiwalowymi gośćmi spotka się Bożka Rydlewska, z którą będzie można nauczyć się robienia pop-upów, czyli książek z ruchomymi elementami. Na warsztaty trzeba wziąć kątomierz, linijkę i nożyczki.
Papierowy księżyc

Kropka + Kreska to również teatr. Do przedszkolaków adresowany jest spektakl "Księżyc" Małego Teatru Ilustracji, który nawiązuje do japońskiej techniki papierowego teatru kamishibai. Dansema Dance Theartre z Litwy pokaże najnajom spektakl taneczny "Twinkles", połączony z polisensorycznymi zajęciami. Z Katowic przyjedzie do Łodzi "Wielkie Gorące Szybkie Puff" Śląskiego Teatru Lalki i Aktora Ateneum. Adaptacja książki Bogusia Janiszewskiego i Maxa Skorwidera (reż. Paweł Chomczyk) rozgości się w Studiu Filmowym Arterion przy ul. Pomorskiej. Z festiwalowymi gośćmi spotka się też Katarzyna Jackowska-Enemuo. Jej spektakl narracyjny "Opowieści kosmicznego pyłu, czyli historie z nieskończonością w tle" ma być "fuzją baśni, mitologii i fizyki dla dzieci i nie-dzieci", z muzyką na żywo, wspólnym śpiewaniem i zagadkami.

Online na festiwalu zagoszczą Teatr Lalek Guliwer z Warszawy z „Przyjacielem Automateusza" - spektaklem na podstawie prozy Lema, oraz Frozen Charlotte ze Szkocji („Valentina’s Galaxy" to widowisko inspirowane historiami kobiet w kosmosie).

Wystąpią Chłopcy i Obcy, a Anna Jurek poprowadzi kosmiczny spacer filozoficzny połączony z projekcją filmu "Kosmos dla najmłodszych" w Planetarium EC1. W Fabryce Sztuki pojawi też się mobilna Księgarnia Do Dzieła, więc książki będzie można na miejscu również kupić. Organizatorki zachęcają do bookcrossingu.

Wśród wydarzeń dla starszego odbiorcy jest np. spotkanie z Dawidem Ryskim, który opowie "jak wykarmić się z rysowania". "Paranormalne warsztaty dla nieumiejących rysować" na podstawie książki wydanej przez studio Pan tu nie stał poprowadzi Jacek Abrożewski. W Księgarni Do Dzieła zorganizowany zostanie przegląd najciekawszych publikacji popularnonaukowych dla dorosłych.  
Pies w kosmosie i kodowanie

Ogromnym zainteresowaniem cieszy się warsztat "Fizyka śniadaniowa" prowadzony przez pracownika Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Łódzkiego. Wszystkie miejsca zostały zabukowane już po uruchomieniu zapisów. Podobnie było z kosmiczną nocowanką - w tej chwili przyjmowane są zapisy na listę rezerwową.

Wydarzeniem towarzyszącym jest pokaz krótkometrażowych animacji w Muzeum Kinematografii. Będzie można zobaczyć np. "Psa w kosmosie" Andrzeja Piliczewskiego, "Sputnikowy western" Jerzego Kotowskiego i "Kosmobajkę" Janiny Hartwig. Biblioteka Otwarta zaprasza natomiast we wtorek na warsztat kodowania z użyciem robotów Dash i Photon.

Kropkę + Kreskę zakończy 10 października koncert Asi Mina (Joanny Bronisławskiej) i Kwartetu SONOS, z motywami muzycznymi z filmów "Star Trek" i "Star Wars", "Grawitacji", "Avengers" i "Supermana z planety Krypton".

Szczegóły programu: festiwalkropkaikreska.com

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Walentyna Tierieszkowa ze Szkocji. Festiwal nie tylko dla dzieci w Fabryce Sztuki

Źródło:

Gazeta Wyborcza - Łódź online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.