EN

21.11.2022, 12:23 Wersja do druku

Łódź. W wtorek w Teatrze Powszechnym „Uciekinierki”: 71. premiera Teatru dla niewidomych i słabo widzących

We wtorek 22 listopada o 13:00 Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na Małą Scenę na "Uciekinierki" - 71. premierę w ramach cyklu "Teatr dla niewidomych i słabo widzących". Spektakl, jak wszystkie w ramach autorskiego projektu, wyreżyserowała społecznie dyrektorka Ewa Pilawska. 

W środku nocy, gdzieś pośrodku niczego, spotykają się dwie obce sobie kobiety – Margot i Claude. Pierwsza to czterdziestoletnia gospodyni domowa, która w dniu osiemnastych urodzin córki decyduje, że chce wreszcie żyć pełnią życia. Druga to pensjonariuszka domu spokojnej starości, która nie chce zgodzić się na życie według scenariusza, jaki zaplanował dla niej syn. Pozornie różni je wszystko – wiek, doświadczenie, styl życia. Jednak, choć same nie chcą się do tego przyznać, niezwykle wiele je łączy. Spotykają się w ważnym dla obu momencie. W chwili, kiedy zaczynają rozumieć, że całe swoje życie poświęciły innym i ich problemom, i że już czas, aby przestać żyć tylko dla innych, ale pomyśleć o sobie. Jak zakończy się ich szalona podróż autostopem? Czego się o sobie dowiedzą?

"Uciekinierki” to pełna humoru i zaskakujących zwrotów akcji opowieść o kobietach. O tym jak wiele dają z siebie innym – mężowi, dzieciom – zapominając przy tym o swoich potrzebach i nie zauważając nawet swojego poświęcenia. To opowieść o miłości, codziennych problemach, ale też o odwadze bycia sobą i o tym, że nigdy nie jest za późno, by o siebie zawalczyć. Nawet jeśli oznacza to ucieczkę w nieznane.

Bilety kosztują symboliczne 5 groszy. Miejsca możecie zarezerwować w kasie Teatru mailowo ([email protected]) lub telefonicznie (42 633 50 36).

Pierre Palmade i Christophe Duthuron

"Uciekinierki"

Przekład: Barbara Grzegorzewska

Reżyseria (społecznie): Ewa Pilawska

Obsada: Barbara Szcześniak, Beata Ziejka

Didaskaliusz: Michał Lacheta

Licencja na korzystanie z Utworów muzycznych została udzielona przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

*** 

O projekcie Teatru dla niewidomych i słabo widzących:

Teatr dla osób niewidomych i słabo widzących to unikatowy na skalę europejską autorski projekt dyrektor Ewy Pilawskiej stworzony specjalnie dla osób niewidomych, które ze względu na zmienioną percepcję nie mogą w pełni odbierać tradycyjnego spektaklu teatralnego. Pierwsza premiera Teatru dla niewidomych odbyła się w 2005 r. Do tej pory Teatr Powszechny wystawił 70 premier. Każda premiera dla osób niewidomych to inscenizacja nowego tekstu – dotychczas niewystawianego na scenie Teatru Powszechnego. Każdą premierę poprzedza etap prób – widzowie niewidomi otrzymują więc spektakl stworzony specjalnie dla nich, nie jest to tylko adaptacja repertuarowej propozycji Teatru.

Spektakle dla osób niewidomych posługują się symboliczną dekoracją i kostiumami, nacisk kładziony jest na szczegóły dźwiękowe, czytane są także didaskalia. Prezentacjom towarzyszą programy teatralne w tym wersje napisane alfabetem Braille’a. Premiery Teatru dla niewidomych cieszą się niezmiennie dużą popularnością wśród widzów z dysfunkcją wzroku – widzami spektakli są zarówno łodzianie, jak i osoby niewidome z województwa łódzkiego i całej Polski. 

Źródło:

Materiał nadesłany