18.08.2020, 08:08 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Pinokio projekt muzyczno-edukacyjny "Duchy Teatru"

Kurtyniarz, perukarka, sufler, garderobiana to niektórzy z bohaterów projektu muzyczno-edukacyjnego "Duchy Teatru", realizowanego przez artystów Teatru Pinokio w Łodzi. Jego częścią jest album muzyczny, którego premiera odbędzie się we wtorek.

"+Duchy Teatru+ to projekt realizowany z okazji 75-lecia Teatru Pinokio. Jego celem jest wskazanie na niewidzialnych, często zapomnianych pracowników teatru, którzy odpowiadają za jego sukces i magię - podobnie jak reżyser, aktorki i aktorzy. hasłem projektu - w warstwie muzycznej i edukacyjnej - jest zdanie wyśpiewane przez Ducha Starego Reżysera +liczy się zespół+. Autorzy chcą zapomnianym wartościom i ludziom teatru nadać nowe życie" - podkreślił na konferencji prasowej w poniedziałek zastępca dyrektora Wydziału Kultury w łódzkim magistracie Marcin Derengowski.

W Teatrze Pinokio w Łodzi powstał długogrający album muzyczny, który współtworzył cały zespół aktorski. Na krążku znalazły się m.in. teksty o Duchu Spracowanej Krawcowej, Duchu Suflera bez Budki, Duchu Poirytowanej Garderobianej z akompaniamentem na żywo w różnorodnych stylach - jazz, blues, latino, country, soul, piosenka aktorska. Premiera wydawnictwa odbędzie się we wtorek.

"Największą siłą Teatru Pinokio jest zespół i zespołowość, która wszystko przenika. Wraz z kompozytorem Piotrem Osakiem chcieliśmy dać szansę wszystkim, by sobie pośpiewali, bo jest to również znakomity muzycznie i wokalnie zespół" - dodała Marta Magalska, odpowiedzialna za stronę merytoryczna i edukacyjną projektu.

Celem twórców projektu było pokazanie, że magię miejsca tworzą nie tylko reżyser, aktorzy i aktorki. Liczy się zespół; każdy element teatralnej układanki jest ważny i nie da się go niczym zastąpić. Bez pracy i pomocy jednej z osób "niewidocznych" ta misterna budowla jaką jest spektakl, po prostu runie. O tym, ale nie tylko o tym, opowiadają Duchy Teatru, dla których teksty piosenek napisała Aga Jun.

"Do każdej z postaci, którą stworzyła Aga Jun starałem się napisać odpowiednią muzykę, wydobywającą jej charakter. Stąd duża różnorodność stylistyczna - od śpiewu chóralnego, przez sambę, tango do muzyki pop i rock. Postaci jest 11, a piosenek o jedną więcej" - zaznaczył kompozytor i autor aranżacji muzycznych Piotr Osak.

Premiera albumu wydanego dzięki wsparciu Narodowego Centrum Kultury w ramach programu "Kultura w Sieci" odbędzie się 18 sierpnia, natomiast miesiąc później "Duchy Teatru" pojawią się na profilach społecznościowych Facebook i YouTube Teatru Pinokio w Łodzi. Wtedy także planowany jest koncert dla publiczności zgromadzonej w siedzibie teatru - informacje o możliwości zdobycia bezpłatnych wejściówek pojawią się na początku września.

Źródło:

PAP