EN

24.08.2021, 12:26 Wersja do druku

Łódź. W Teatrze Nowym - koncert inspirowany muzyką Dawida Bajgelmana

Koncert inspirowany muzyką Dawida Bajgelmana do spektaklu "Dybuk" zaprezentuje w czwartek w łódzkim Teatrze Nowym kompozytor Tomasz Pokrzywiński wraz z Łódzką Orkiestrą Kameralną "Bajgelman Band". Wydarzenie odbędzie się w ramach 77. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto.

"W ostatnich dniach sierpnia co roku organizowane są obchody likwidacji Litzmannstadt Getto, upamiętniające społeczność łódzkich Żydów. W czwartek o godz. 19 w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka odbędzie się niezwykły koncert inspirowany muzyką napisaną dokładnie sto lat temu przez Dawida Bajgelmana. Będzie to przygoda sięgająca korzeniami do muzyki okresu międzywojennego. Sam Dawid Bajgelman był przedstawicielem łódzkiej rodziny muzyków, który trafił do Litzmannstadt Getto i - niestety - nie przeżył Zagłady" - podkreśliła dyrektorka łódzkiego Centrum Dialogu im. Marka Edelmana Joanna Podolska.

Jak przypomnieli organizatorzy wydarzenia, w tym roku mija sto lat od światowej prapremiery najsłynniejszego chyba dzieła literatury jidysz – "Dybuka" Szymona An-skiego. Legendę dramatyczną w 4 aktach - jak sam autor określał swój utwór - świat zobaczył zimą 1920/1921, a muzykę do spektaklu skomponował Dawid Bajgelman.

Sztuka An-skiego weszła do kanonu kultury żydowskiej. Po premierze wystawiono ją 300 razy na deskach warszawskiego teatru Elizeum, a potem podczas tournée na wielu scenach Europy i Stanów Zjednoczonych. Przez całe stulecie była także inspiracją dla wielu artystów. Wciąż wystawiają ją teatry na całym świecie; na jej podstawie powstało kilka filmów oraz wiele dzieł plastycznych.

Gdy Bajgelman pisał muzykę do pierwszej na świecie inscenizacji "Dybuka" miał 33 lata i był już uznaną postacią na łódzkiej scenie muzycznej - skrzypkiem, dyrygentem i kompozytorem. W stworzonej przez niego muzycznej ilustracji pobrzmiewały żydowskie melodie ludowe. Podobnie jak sam dramat, do którego powstała, muzyka Bajgelmana zyskała uznanie publiczności i jej fragmenty były odtwarzane także w późniejszym czasie.

Przez wiele lat wydawało się, że partytury do premierowego "Dybuka" nie przetrwały wojennej pożogi. Dopiero niedawno w jednej z nowojorskich bibliotek odnaleziono niewielką książeczkę, a w niej nutowy zapis 10 tematów stanowiących kanwę muzycznej oprawy spektaklu.

Skomponowania oryginalnej muzyki na podstawie tematów muzycznych stworzonych przez Bajgelmana podjął się wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, który do koncertu "Między dwoma światami" zaprosił Łódzką Orkiestrę Kameralną "Bajgelman Band", złożoną z absolwentów Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi.

Wstęp na koncert jest bezpłatny; można w nim uczestniczyć, po uprzednim zapisaniu się na stronie centrumdialogu.com.

Źródło:

PAP