EN

29.04.2022, 08:23 Wersja do druku

Łódź. W Fabryce Sztuki rusza międzynarodowy projekt ACT IN_OUT

Koncerty, premierowe spektakle, artystyczne rezydencje – Fabryka Sztuki w Łodzi wraz z partnerami z Norwegii i Islandii rozpoczyna dwuletni projekt ACT IN_OUT, obejmujący kilkanaście wydarzeń z obszaru teatru, muzyki i sztuk audiowizualnych. Islandzka i norweska publiczność pozna polskich twórców, zaś w Łodzi zaprezentują się zespoły muzyczne i teatralne oraz rezydenci z Islandii i Norwegii. Rezultat pierwszej z rezydencji – wideo „Stock for Future: Emotions” Stefana Kornackiego zobaczyć będzie można na stronie internetowej projektu już 2 maja.

fot. mat. organizatora

ACT IN_OUT to projekt realizowany dzięki wsparciu funduszy norweskich i EOG oraz finansowaniu Urzędu Miasta Łodzi. Do współpracy zaprosiliśmy islandzki ośrodek kultury Sláturhúsið (MMF), dwa norweskie teatry: Visjoner i Carte Blanche oraz nasz rodzimy Teatr CHOREA – wyjaśnia Maciej Trzebeński, dyrektor Fabryki Sztuki w Łodzi – wydarzenia podzielone są na trzy sekcje: teatr, muzyka i rezydencje – dodaje.

Program ACT IN_ OUT obejmuje wydarzenia artystyczne, w tym premiery, a także liczne warsztaty, dyskusje i seminaria. Trwający do 2023 roku projekt będzie okazją do zacieśnienia istniejącej już współpracy z instytucjami partnerskimi oraz do lepszego wzajemnego poznania przedstawicieli różnych kultur. Znaczącą część programu stanowi sekcja muzyczna.

Zaplanowaliśmy kilkanaście koncertów w Łodzi i w Rejkiawiku oraz w mniejszych ośrodkach na fiordach wschodnich. Zaprosiliśmy artystów eksperymentujących z dźwiękową, ale też wizualną materią, tak by pokazać różnorodność polskiej i islandzkiej sceny muzyki alternatywnej, ze szczególnym naciskiem na muzykę elektroniczną – zapowiada Barbara Neugebauer, kurator programu muzycznego projektu.  

Projekt rozpoczął się od obecności polskich artystów na festiwalu „VOR – Wiosna” w islandzkim Egilsstaðir. Polski twórca audiowizualny, poeta, autor wielu instalacji artystycznych – Stefan Kornacki stworzył w czasie kilkunastodniowej rezydencji projekt, którego efektem jest utrwalone na wideo archiwum emocji mieszkańców niewielkiej miejscowości na Islandii. Punktem wyjścia były pytania o poranek, popołudnie i wieczór oraz najbardziej emocjonalne momenty w życiu. Artysta zrealizował serię wywiadów oraz nagrań otoczenia. Filmowy zapis projektu zostanie wkrótce udostępniony na stronie internetowej ACT IN_OUT. W czasie festiwalu w ośrodku Herðubíó w Seyðisfjörður wystąpił także polski zespół Mammoth Ulthana, w skład którego wchodzą Rafał Kołacki i Jacek Doroszenko. W czerwcu na Islandii wystąpi łódzki zespół – Distort Visual. Jest to audiowizualny kolektyw specjalizujący się w obszarach muzyki techno, industrial czy deep techno. Z kolei na początku września w Rejkiawiku wystąpi elektro-akustyczny duet T’ien Lai tworzony przez Łukasza Jędrzejczaka i Kubę Ziołka, którzy wielokrotnie występowali w Fabryce Sztuki m.in. z zespołami Innercity Ensamble i Alameda 5. Podczas wrześniowego koncertu z zespołem zagra jeden z najciekawszych improwizujących perkusistów średniego pokolenia, Jakub Janicki, na co dzień związany z zespołem Wojtka Mazolewskiego.

Polska publiczność usłyszy pierwszych islandzkich artystów niezależnych już w te wakacje. W ramach stałego cyklu LDZ Alternatywa 2022 na dziedzińcu Fabryki Sztuki wystąpią między innymi K.óla i Countess Malaise. K.óla, czyli Katrín Helga Ólafsdóttir jest 24-letnią artystką z Hafnarfjörður na Islandii. Wydała dwa albumy ze swoim dream-popowym zespołem Milkhouse Baratís í Paradís oraz dwa albumy autorskie. Kostiumy, grafika i zabawa dźwiękiem – wszystko to ma sprawić, że spotkanie z artystką to nie tylko porcja znakomitych muzycznych wrażeń, ale i świetna rozrywka. Jej koncert w Fabryce Sztuki w Łodzi zaplanowany jest na lipiec. Z kolei w pierwszej połowie sierpnia na muzycznej scenie ACT IN_OUT zagości Countess Malaise, która w swojej twórczości kładzie silny nacisk na spójność audiowizualną, ale też na elementy liryczne, performatywne i wizualne. Mimo to jej występy dalekie są od płytkiego estetyzmu, często dotykając tematów powszechnie uważanych za tabu, takich jak bezlitosna krytyka kultury gwałtu.

Jeszcze w tym roku odbędzie się premiera spektaklu „Nowy wspaniały świat”, który powstaje przy współpracy artystów z uznanego teatru Carte Blanche i Teatru CHOREA. Zostanie on zaprezentowany w czasie Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego RETROPERSPEKTYWY w sierpniu. Polscy aktorzy CHOREI w przyszłym roku wyjadą do Norwegii, gdzie pokażą nagradzany spektakl – „Szczelina” w reżyserii Tomasza Rodowicza. Fabryka Sztuki w Łodzi w trzecim module teatralnym w roku 2023 ugości nową międzynarodową produkcję partnera z Bergen – kameralny spektakl teatru tańca. Z kolei Visioner Teater z Oslo także w czasie festiwalu RETROPERSPEKTYWY przedstawi w Łodzi owoc dwuletniej współpracy między wybitnymi muzykami jazzowymi z Norwegii, muzykami tradycyjnymi z tamtych kręgów kulturowych a polskimi muzykami jazzowymi i śpiewakami teatru CHOREA. Oryginalna muzyka skomponowana przez Tomasza Krzyżanowskiego będzie budować przestrzeń do spotkania poezji dwójki najwybitniejszych poetów Polski i Norwegii: naszej noblistki Wisławy Szymborskiej i Olafa Hauge. Całość zostanie zarejestrowana profesjonalnie w studio w Łodzi i ponownie wykonana w formie koncertu w Oslo jesienią 2023.

Ważną część projektu stanowią rezydencje. W ramach tej sekcji w Polsce zagoszczą tancerze z teatru Carte Blanche oraz duet Unifled z Reykjaviku (Atli Bollason i Guðmundur Úlfarsson). Z kolei na Islandii rezydentem będą: Arszyn (Krzysztof Topolski) – perkusista, elektroakustyczny improwizator i autor soundartowych projektów oraz Joanna Skowrońska, która poprowadzi warsztaty śpiewu otwartym głosem.

Efektem realizacji przedsięwzięcia będzie też wydanie wspólnego katalogu Fabryki Sztuki i Sláturhúsið, odwołującego się do postindustrialnej przeszłości obu miejsc, które zyskały nową kulturotwórczą funkcję.

Projekt ACT IN_OUT jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach funduszy EOG i funduszy norweskich. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dofinansowano ze środków Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany