EN
31.03.2022, 08:57 Wersja do druku

Łódź. Smarzowskiemu nie podobała się scena z menelami. Dorota Masłowska w Muzeum Kinematografii

Inne aktualności

Projekcją "Innych ludzi" Doroty Masłowskiej i Aleksandry Terpińskiej oraz spotkaniem z autorką powieści w Muzeum Kinematografii w Łodzi rozpoczął działalność Dyskusyjny Klub Filmowy Człowiek w Zagrożeniu.


"Inni ludzie" - zdobywca trzech Złotych Lwów (za debiut reżyserski, montaż i pierwszoplanową rolę męską) - już w kinach. Aleksandra Terpińska (reżyseria) dostała za nich Paszport "Polityki". W Muzeum Kinematografii z autorką powieści, Dorotą Masłowską, rozmawiał Jędrzej Słodkowski z "Wyborczej".
Poznały się w jacuzzi

Dorota Masłowska poznała Aleksandrę Terpińską na Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film" w Koszalinie. Zostały usadzone razem w jacuzzi.

- Widziałam już jej krótkometrażowe "Najpiękniejsze fajerwerki ever". Wydały mi się szalenie błyskotliwe i modne. Zaimponowała mi determinacja Oli. Kiedy kończyłam "Innych ludzi", których od początku wyobrażałam sobie jako film, wysłałam jej tekst - opowiadała pisarka w Muzeum Kinematografii. - Gdyby nie moja namolność, ten film by nie powstał, bo żaden producent o zdrowych zmysłach, a producenci na ogół mają zdrowe zmysły, nie sięgnąłby po "Innych ludzi". To bardzo specyficzna książka.

Pisarka podkreślała, że Terpińskiej udało się oddać klimat powieści. - Przed premierą książki na zamówienie wydawnictwa powstał animowany trailer w mrocznej, śmieciowej estetyce. Całą sobą czułam, że to nie to. Ta fabuła wymaga realizmu, a w szpetocie języka i zachowań bohaterów kryje się jakieś piękno.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Smarzowskiemu nie podobała się scena z menelami. Dorota Masłowska w Muzeum Kinematografii

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.