EN
1.04.2022, 08:55 Wersja do druku

Łódź. Słynna „Norma” z wielką Joanną Woś w Teatrze Wielkim

Operę „Norma” w wersji koncertowej będzie można usłyszeć w sobotę 2 kwietnia w Teatrze Wielkim w Łodzi. Wśród gwiazd wydarzenia jest Joanna Woś. 

fot. Maciej Piąsta / mat. teatru

„Norma” z muzyką Vincenza Belliniego należy do najpiękniejszych dzieł, a rola tytułowa jest jedną z najtrudniejszych partii sopranowych w całym repertuarze operowym. Cavatina Normy z pierwszego aktu - „Casta Diva” pozostaje jedną z najsłynniejszych arii włoskich, zaś do niedoścignionych jej wykonawczyń zalicza się legendarną Marię Callas.

Kiedy opera Belliniego (z librettem Felice Romaniego) blisko czterdzieści lat temu - w roku 1983 - pojawiła się w Teatrze Wielkim w Łodzi, publiczność przyjęła ją entuzjastycznie. Włoskie bel canto zabrzmiało na łódzkiej scenie z wyjątkową siłą w znakomitej interpretacji muzycznej i wokalnej pod dyrekcją Tadeusza Kozłowskiego, z niezapomnianą Teresą May-Czyżowską w partii tytułowej.

Teatr Wielki wraca obecnie do tej dramatycznej opery z jej popisowymi ariami i ansamblami w koncertowym wykonaniu - w znakomitej obsadzie solistów, z udziałem Chór i i Orkiestry Teatru Wielkiego w Łodzi.

W tytułową rolę wcieli się wspaniała gwiazda polskiej wokalistyki - Joanna Woś. Partię Pollione’a wykona Arnold Rutkowski. W imponującej obsadzie znaleźli się również: Grzegorz Szostak (Oroveso), Bernadetta Grabias (Adalgisa), Weronika Leśniewska (Clotilde) oraz Dawid Kwieciński (Flavio). Za pulpitem dyrygenckim stanie Maestro Tadeusz Kozłowski, piastujący tytuł Honorowego Pierwszego Dyrygenta Teatru Wielkiego w Łodzi.

- Jestem dumny, że udało się zrealizować to niezwykłe wydarzenie, z udziałem tak znakomitych artystów - podkreśla Dariusz Stachura, dyrektor naczelny łódzkiego Teatru Wielkiego. - Nie mam wątpliwości, że tak jak pierwsza nasza „Norma” zelektryzowała wielbicieli opery, tak i to spotkanie z maestrią kompozytorską Belliniego i kunsztem wokalnym tak wspaniałych artystów pod batutą Maestro Tadeusza Kozłowskiego, zachwyci i usatysfakcjonuje najwybredniejszych melomanów.

Przejmująca historia głównych bohaterów (Norma, Adalgisa, Pollione, Oroveso) pełna miłosnych perypetii, rozgrywających się w Galii będącej pod rzymską okupacją - jest nie tylko intrygująca, ale stanowi także znakomity pretekst dla efektownych i karkołomnych popisów wokalnych, których z pewnością będziemy świadkami już w sobotę 2 kwietnia.

Spektakl rozpocznie się w sobotę 2 kwietnia o godz. 18.30, bilety jeszcze są do nabycia.

Tytuł oryginalny

Słynna „Norma” z wielką Joanną Woś w Teatrze Wielkim w Łodzi

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

31.03.2022