EN

19.05.2021, 14:52 Wersja do druku

Łódź. Performans na otwarcie wystawy Jasminy Cibic w Muzeum Sztuki

Inne aktualności

Muzeum Sztuki w Łodzi zaprezentuje wystawę "Pałac" słoweńskiej artystki wizualnej Jasminy Cibic, która w swojej pracy wykorzystuje film, fotografię, rzeźbę oraz dźwięk. Na otwarcie w piątek zaplanowano dwa performanse przygotowane we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi.

Jak zapowiadają organizatorzy, Jasmina Cibic przekształci galerię na pierwszym piętrze Muzeum Sztuki w Łodzi, mieszczącego się w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta, w opowieść o solidarności w obliczu kryzysu, ale także o sztuce manipulacji. Do jej snucia artystka wykorzystuje różnorodne środki przekazu - film, fotografię, rzeźby oraz dźwięk. To ostatnie medium odegra ważną rolę podczas dwóch performansów, które odbędą się w dniu otwarcia wystawy - 21 maja.

"Inspiracją dla Jasminy Cibic były dziesiątki partytur podarowanych Lidze Narodów u progu II wojny światowej. Podczas pierwszego wydarzenia zatytułowanego +Cała ta moc roztapia się w zgiełku: Akt II+ utwór napisany przez artystkę we współpracy z Mają Povše wykonany zostanie na bębnach marszowych przez Patrycję Urbańską i Dagmarę Karandys z Akademii Muzycznej w Łodzi. Ze względu na ograniczenia pandemiczne związane z liczbą widzów, występ odbędzie się dwukrotnie - o godz. 16 i 16.30 i obowiązują na niego wcześniejsze zapisy" - powiedziała PAP Katarzyna Szklarek-Zarębska z Działu Komunikacji Muzeum Sztuki.

Nieco później tego samego dnia - od godz. 18.30 do 20.30 w przestrzeni wystawy odbędzie się drugi performans "Rozkosz wydatków: Akt II - Pałac Solidarności". Utwór skomponowany przez Barbarę Kingę Majewską na podstawie fragmentu Allgemeiner Völkerversöhnungs Marsch, op. 11 Franza Brabesa – kompozycji podarowanej Lidze Narodów w Genewie - wykonają wokalistki Małgorzata Duda, Paulina Jabłonka i Marlena Rygiel. Tekst i koncepcję wydarzenia, zgodnie z którą śpiewaczki będą unosić się w przestrzeni ekspozycji na specjalnych hamakach, opracowała Jasmina Cibic.

Urodzona w 1979 roku artystka ze Słowenii tworzy filmy, rzeźby, instalacje oraz performanse. W swoich pracach eksploruje pojęcie tzw. soft power, badając, jak idee polityczne implementowane są w sztuce i architekturze. Analizuje też, jakie produkcje z obszaru kultury wykorzystywane są przez państwo do komunikowania aspiracji i preferowanych systemów wartości.

Punktem wyjścia dla wystawy w łódzkim Muzeum jest film zatytułowany "Dar". Jak wyjaśniają organizatorzy, za pomocą alegorii Cibic testuje w nim koncepcję, zgodnie z którą poprzez sztukę można przeciwdziałać polaryzacji społecznej. Film przedstawia trzech finalistów konkursu na prezent dla podzielonego narodu: Inżyniera, Dyplomatę i Artystę. Każdy z nich proponuje inne sposoby nawiązania relacji i przywrócenia komunikacji między zwaśnionymi obywatelami.

Wszystkie sceny filmu nagrano w budynkach, które w międzynarodowej polityce są przykładami najważniejszych darów w Europie XX wieku. Są to siedziba Francuskiej Partii Komunistycznej w Paryżu - dar architekta Oscara Niemeyera, Pałac Narodów - ufundowany przez członków Ligi Narodów oraz Pałac Kultury i Nauki - dar Stalina dla PRL.

"Sportretowane w +Darze+ budynki zostały wzniesione w czasie gdy Europa doświadczyła kryzysów gospodarczych i humanitarnych. Cibic interesują tego rodzaju symbole ponadnarodowych sojuszy, wznoszone w imię wspólnych interesów czy ideologii, które niekoniecznie przetrwały próbę czasu. Architektura uwieczniona w filmie służy także przyjrzeniu się sposobom kształtowania stylu narodowego oraz wykorzystania kultury jako narzędzia politycznego" - wyjaśnia Szklarek-Zarębska.

W ramach ekspozycji pokazane będą także wizerunki innych darów przekazanych w dowód wiary we wspólne ideały, m.in. krzewów róż wyhodowanych w hołdzie politykom zasłużonym w walce z faszyzmem czy pałeczki sztafetowe przekazywane liderowi federacji jugosłowiańskiej podczas corocznych obchodów zrzeszających obywateli wszystkich republik.

Artystka wykorzystała w swojej wystawie także wybrane artefakty z zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi. Po raz pierwszy pokazany zostanie fotograficzny portret Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej, która powstała w ubiegłym wieku jako dar europejskich twórców w odpowiedzi na apel grupy "a.r.".

Wystawę Jasminy Cibic w łódzkim Muzeum Sztuki będzie można oglądać do 29 sierpnia.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne