Inne aktualności
-
Nowy RAPTULARZ: Misterium Wielkiej Nocy 18.04.2025 15:18
-
E-teatr życzy radosnej i spokojnej Wielkanocy! 18.04.2025 09:00
-
Warszawa. Michał Merczyński dyrektorem Nowego Teatru 17.04.2025 18:58
- Łódź. Stypendia artystyczne Miasta Łodzi dla 16 laureatów 17.04.2025 18:03
- Warszawa. Maraton spektakli z nutką ekologii na urodziny Teatru Bohema House 17.04.2025 17:05
- Katowice. Ruszył nabór ofert do XX edycji programu „Lokal na kulturę” 17.04.2025 16:24
-
Kielce. Jacek Jabrzyk wygrał konkurs na dyrektora Teatru im. Stefana Żeromskiego 17.04.2025 16:13
- Dolny Śląsk. Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy oraz Teatr Tańca MOMENTUM zapraszają do udziału w konkursie 17.04.2025 15:48
- Warszawa. II Festiwal Musica Sacra w stolicy od 27 kwietnia do 4 maja 17.04.2025 14:51
- Pomorskie. Spotkanie z Krzysztofem Zanussim i spektakl „Być jak Charlie Chaplin” w Kębłowie 17.04.2025 14:21
- Gdańsk. Misterium Krzyża w Wielki Piątek. Organizuje je Bractwo św. Pawła 17.04.2025 13:49
- Warszawa. W Operze Narodowej – warsztat choreograficzny „Kreacje 17” 17.04.2025 13:46
- Pogrzeb Jadwigi Jankowskiej-Cieślak – w środę w Józefowie pod Warszawą 17.04.2025 13:30
- Katowice. Adam Balas zarekomendowany na dyrektora NOSPR 17.04.2025 13:02
Muzeum Sztuki w Łodzi zaprezentuje wystawę "Pałac" słoweńskiej artystki wizualnej Jasminy Cibic, która w swojej pracy wykorzystuje film, fotografię, rzeźbę oraz dźwięk. Na otwarcie w piątek zaplanowano dwa performanse przygotowane we współpracy z Akademią Muzyczną w Łodzi.
Jak zapowiadają organizatorzy, Jasmina Cibic przekształci galerię na pierwszym piętrze Muzeum Sztuki w Łodzi, mieszczącego się w dawnym pałacu łódzkiego fabrykanta, w opowieść o solidarności w obliczu kryzysu, ale także o sztuce manipulacji. Do jej snucia artystka wykorzystuje różnorodne środki przekazu - film, fotografię, rzeźby oraz dźwięk. To ostatnie medium odegra ważną rolę podczas dwóch performansów, które odbędą się w dniu otwarcia wystawy - 21 maja.
"Inspiracją dla Jasminy Cibic były dziesiątki partytur podarowanych Lidze Narodów u progu II wojny światowej. Podczas pierwszego wydarzenia zatytułowanego +Cała ta moc roztapia się w zgiełku: Akt II+ utwór napisany przez artystkę we współpracy z Mają Povše wykonany zostanie na bębnach marszowych przez Patrycję Urbańską i Dagmarę Karandys z Akademii Muzycznej w Łodzi. Ze względu na ograniczenia pandemiczne związane z liczbą widzów, występ odbędzie się dwukrotnie - o godz. 16 i 16.30 i obowiązują na niego wcześniejsze zapisy" - powiedziała PAP Katarzyna Szklarek-Zarębska z Działu Komunikacji Muzeum Sztuki.
Nieco później tego samego dnia - od godz. 18.30 do 20.30 w przestrzeni wystawy odbędzie się drugi performans "Rozkosz wydatków: Akt II - Pałac Solidarności". Utwór skomponowany przez Barbarę Kingę Majewską na podstawie fragmentu Allgemeiner Völkerversöhnungs Marsch, op. 11 Franza Brabesa – kompozycji podarowanej Lidze Narodów w Genewie - wykonają wokalistki Małgorzata Duda, Paulina Jabłonka i Marlena Rygiel. Tekst i koncepcję wydarzenia, zgodnie z którą śpiewaczki będą unosić się w przestrzeni ekspozycji na specjalnych hamakach, opracowała Jasmina Cibic.
Urodzona w 1979 roku artystka ze Słowenii tworzy filmy, rzeźby, instalacje oraz performanse. W swoich pracach eksploruje pojęcie tzw. soft power, badając, jak idee polityczne implementowane są w sztuce i architekturze. Analizuje też, jakie produkcje z obszaru kultury wykorzystywane są przez państwo do komunikowania aspiracji i preferowanych systemów wartości.
Punktem wyjścia dla wystawy w łódzkim Muzeum jest film zatytułowany "Dar". Jak wyjaśniają organizatorzy, za pomocą alegorii Cibic testuje w nim koncepcję, zgodnie z którą poprzez sztukę można przeciwdziałać polaryzacji społecznej. Film przedstawia trzech finalistów konkursu na prezent dla podzielonego narodu: Inżyniera, Dyplomatę i Artystę. Każdy z nich proponuje inne sposoby nawiązania relacji i przywrócenia komunikacji między zwaśnionymi obywatelami.
Wszystkie sceny filmu nagrano w budynkach, które w międzynarodowej polityce są przykładami najważniejszych darów w Europie XX wieku. Są to siedziba Francuskiej Partii Komunistycznej w Paryżu - dar architekta Oscara Niemeyera, Pałac Narodów - ufundowany przez członków Ligi Narodów oraz Pałac Kultury i Nauki - dar Stalina dla PRL.
"Sportretowane w +Darze+ budynki zostały wzniesione w czasie gdy Europa doświadczyła kryzysów gospodarczych i humanitarnych. Cibic interesują tego rodzaju symbole ponadnarodowych sojuszy, wznoszone w imię wspólnych interesów czy ideologii, które niekoniecznie przetrwały próbę czasu. Architektura uwieczniona w filmie służy także przyjrzeniu się sposobom kształtowania stylu narodowego oraz wykorzystania kultury jako narzędzia politycznego" - wyjaśnia Szklarek-Zarębska.
W ramach ekspozycji pokazane będą także wizerunki innych darów przekazanych w dowód wiary we wspólne ideały, m.in. krzewów róż wyhodowanych w hołdzie politykom zasłużonym w walce z faszyzmem czy pałeczki sztafetowe przekazywane liderowi federacji jugosłowiańskiej podczas corocznych obchodów zrzeszających obywateli wszystkich republik.
Artystka wykorzystała w swojej wystawie także wybrane artefakty z zasobów Muzeum Sztuki w Łodzi. Po raz pierwszy pokazany zostanie fotograficzny portret Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Nowoczesnej, która powstała w ubiegłym wieku jako dar europejskich twórców w odpowiedzi na apel grupy "a.r.".
Wystawę Jasminy Cibic w łódzkim Muzeum Sztuki będzie można oglądać do 29 sierpnia.