EN
23.08.2022, 08:40 Wersja do druku

Łódź. Pamiętają o 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i tragedii Wielkiej Szpery

Inne aktualności

Centrum Dialogu im. Marka Edelmana zaprasza na obchody 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto oraz 80. rocznicy Wielkiej Szpery. Pierwsze wydarzenia rocznicowe już w poniedziałek, 22 sierpnia. Pisze Robert Grześkowiak w „Gazecie Wyborczej - Łódź”.

W poniedziałek, 22 sierpnia, o godz. 17.30 otwiera się wystawa plenerowa „Byli sąsiadami. Ludzkie wybory i zachowania w obliczu zagłady" na terenie Stacji Radegast, oddziału Muzeum Tradycji Niepodległościowych, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12. O godz. 18 rozpocznie się w tym miejscu panel dyskusyjny wokół wystawy.

"Ekspozycja opowiada o postawach, które wobec masowej eksterminacji ludności żydowskiej przyjęli mieszkańcy Europy. Dotychczas była ona prezentowana w dwudziestu jeden krajach" - czytamy.

Rocznica likwidacji Litzmannstadt Getto. Wyjątkowy koncert w Teatrze Nowym

– Musimy mieć świadomość, że niekultywowanie pamięci prowadzi do wydarzeń, które teraz dzieją się za naszą wschodnią granicą. Musimy pokazać sobie i światu, że pamiętamy. Dopóki będziemy pamiętać, dopóty jest szansa, że podobne tragedie się nie powtórzą – mówiła prezydent Łodzi Hanna Zdanowska w czasie konferencji prasowej zapowiadającej obchody związane z historią getta w Łodzi.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Łodzianie pamiętają o 78. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto i tragedii Wielkiej Szpery

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Robert Grześkowiak

Data publikacji oryginału:

22.08.2022