EN

10.07.2024, 08:50 Wersja do druku

Łódź. Odsłonięcie gwiazdy Wandy Zeman w Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej

Inne aktualności

Gwiazda Wandy Zeman, wybitnej montażystki filmowej, zostanie odsłonięta w Łódzkiej Alei Gwiazd w środę 10 lipca o godz. 15. Uroczystość odbędzie się na ulicy Piotrkowskiej, na wysokości numeru 66.

Wanda Zeman była absolwentką Szkoły Filmowej w Łodzi, pracowała z największymi polskimi reżyserami filmowymi: Wojciechem Jerzym Hasem, Andrzejem Wajdą, Krzysztofem Zanussim, Filipem Bajonem, Władysławem Pasikowskim. Współtworzyła dzieła, które stanowią o sile i różnorodności polskiej kinematografii, na przykład „Magnat”, „Pan Tadeusz”, „Persona non grata”, „Psy”, „Sztos”. Za najlepszy montaż była trzykrotnie nagradzana Polską Nagrodą Filmową „Orzeł” i również trzykrotnie na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Większość swojego życia, w tym zawodowego, spędziła w Łodzi. Przez prawie 40 lat pracy zmontowała ponad sto filmów fabularnych, dokumentalnych, seriali i spektakli telewizyjnych oraz etiud szkolnych. Zmarła w 2012 roku, została pochowana na części katolickiej Starego Cmentarza przy ul. Ogrodowej w Łodzi.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Odsłonięcie gwiazdy Wandy Zeman w Łódzkiej Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

09.07.2024