EN
21.04.2022, 11:12 Wersja do druku

Łódź. Musicalowe wieczory w Akademii Muzycznej

W dniach 26-28 kwietnia Akademia Muzyczna w Łodzi zaprasza na spektakle w wykonaniu studentów Katedry Musicalu. Oprócz możliwości usłyszenia songów z musicalu Rodzina Addamsów słuchacze będą mieli okazję obejrzeć spektakl Przesilenia na podstawie libretta Bóstwa autorstwa studenta łódzkiej Szkoły Filmowej – Jędrzeja Górskiego. Dwa projekty połączone w jeden musicalowy wieczór zostaną zaprezentowane w trzy kolejne dni o godzinie 18.00 w Sali Koncertowej Akademii Muzycznej przy ul. Żubardzkiej 2a. Bilety w cenie 20 zł i 30 zł można nabyć w kasie.

fot. Dariusz Kulesza/ Akademia Muzyczna w Łodzi

Zimna jak sopel lodu Morticia, gorący jak wulkan Gomez, ich demoniczna córka Wednesday i słodki, ale śmiertelnie groźny synek Pugsley. Urokliwy wuj Fester, wiedźmowata babcia i posępny kamerdyner Lurch. To upiorna rodzinka, którą pokochali widzowie na całym świecie. Fabuła musicalu koncentruje się wokół Wednesday, która zakochuje się w uroczym chłopcu ze „zwykłej”, amerykańskiej rodziny, odrzucając dotychczasowe zamiłowanie do wszystkiego, co mroczne. Kluczowym tematem całej historii staje się spotkanie dwóch zupełnie odmiennych familii: dziwaków mieszkających w starym, nawiedzonym, wiktoriańskim zamku, owładniętych obsesją bólu i śmierci oraz tradycyjnej, stereotypowej rodziny ze średniej klasy społecznej, wiodących spokojnie i harmonijne życie. Fragmenty musicalu Rodzina Addamsów Andrew Lippy posłużyły w łódzkiej Akademii do stworzenia spektaklu pt. Normalna noc w reżyserii Eweliny Pietrowiak.

Kolejna propozycja dla słuchaczy w ramach musicalowego wieczoru to Przesilenia. Spektakl odwołuje się do ludowych korzeni, m.in. słowiańskiego święta Nocy Kupały, energii słońca, ziemi i mocy urodzaju. Istotnym elementem fabuły jest motyw wspólnoty, tradycyjnych ludowych pieśni i tańców oraz ich duchowego przeżycia, a w szerszej perspektywie także poszukiwania ich obecności we współczesnym świecie. Podczas widowiska zaprezentowane zostaną popularne piosenki zespołów BrathankiŻywiołakKapela ze Wsi Warszawa w nowej, elektronicznej aranżacji. Pojawią się także elementy tańców ludowych (m.in. krzesany, krakowiak) ubrane we współczesną, klubową choreografię. Dzięki zabiegom łączącym tradycję ze współczesnością powstał nowatorski projekt, którego interdyscyplinarny charakter podkreśla fakt zaangażowania studentów trzech łódzkich szkół artystycznych: Akademii Muzycznej w Łodzi (specjalność: musical), Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (specjalność: tkanina i ubiór) oraz Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (specjalność: reżyseria i scenariopisarstwo) oraz absolwentów państwowych uczelni artystycznych, m.in. Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Wydział Aktorski i Wydział Teatru Tańca w Bytomiu) oraz Akademii Muzycznej w Warszawie. Projekt Przesilenia autorstwa Huberta Fiebiga został wyróżniony stypendium Miasta Łodzi.

Więcej informacji: http://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/kwiecien-2022/156564-spektakle-musicalowe-2022-04-26

Źródło:

Materiał nadesłany