EN
28.01.2023, 13:31 Wersja do druku

Łódź. Koncert utworów Mariana Hemara na inaugurację XIII Dni Pamięci w Łodzi

Poetycki koncert „Hemar ODnowa” na scenie Teatru im. S. Jaracza zainaugurował w piątek 27 stycznia wieczorem łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Różnorodne wydarzenia honorujące XII Dni Pamięci w Łodzi odbywają się do poniedziałku 30 stycznia. Pisze Dariusz Pawłowski w „Dzienniku Łódzkim”.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu został ustanowiony na 27 stycznia osiemnaście lat temu przez ONZ. W gronie miast obchodzących Dni Pamięci jest i Łódź. Rozmaite koncerty, spektakle i spotkania autorskie odbywają się dzięki współpracy Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, łódzkiego Teatru im. Stefana Jaracza oraz Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi.

- Już po raz trzynasty zorganizowaliśmy Dni Pamięci w Łodzi. Cieszę się, że po tylu latach łodzianie chcą obcować z kulturą żydowską we wszystkich jej aspektach – powiedziała Magdalena Majsterkiewicz, koordynatorka projektu Dni Pamięci.

Wydarzenie zainaugurował wyjątkowy, wzruszający koncert "Hemar ODnowa", przygotowany z okazji 120. rocznicy urodzin Mariana Hemara, poety, satyryka, czołowej postaci polskiego kabaretu, twórcy sztuk teatralnych, autora ponad 3 tys. piosenek, z których wiele weszło do kanonu. Koncert jest autorskim projektem Muzeum II w Gdańsku, prezentującym twórczość artysty w nowych, specjalnie na te okoliczność powstałych aranżacjach. Współorganizatorem koncertu był Instytut Pamięci Narodowej.

Wykonawcami byli znakomici soliści: Maria Malinowska, Marta Burdynowicz, Jakub Kornacki i Karol Drozd, Orkiestra Kameralna Discantus pod dyrekcją Mariusza Mroza oraz Oktet wokalny Art'n'Voices. Usłyszeliśmy wiele doskonale znanych piosenek i pieśni do słów Mariana Hemara, z poruszającym wykonaniem jego "Modlitwy" na finał.

Wieczór rozpoczął występ Chóru Dziecięcego Miasta Łodzi, prowadzonego przez prof. Waldemara Sutryka.

Tytuł oryginalny

Koncert utworów Mariana Hemara na inaugurację XIII Dni Pamięci w Łodzi. Koncert w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

28.01.2023