EN

2.06.2023, 09:34 Wersja do druku

Łódź. Kolejny spektakl cyklu „Dziecko w sytuacji” Teatru Powszechnego. Przedstawienie i warsztaty dla młodzieży

„Arena” Dave’a Deveau to kolejna prapremiera Teatru Powszechnego w Łodzi w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji”. Premierowy spektakl można zobaczyć wczoraj, a potem teatr zaprasza 2, 3, 4 i 5 czerwca.

fot. mat. teatru

    - „Arena” Dave’a Deveau stawia fundamentalne pytania o wolność człowieka i naszą gotowość do akceptacji różnorodności - wyjaśnia reżyserująca spektakl Ewa Pilawska. - Opowiadamy historię kilkuletniej dziewczynki, która czuje się chłopcem i zastanawiamy się, skąd bierze się w nas potrzeba, aby stygmatyzować ludzi? Dlaczego wszystkich, którzy nie są tacy jak my, nazywamy „odmiennymi” lub „innymi”? Dlaczego wolność i prawo do indywidualności traktujemy wybiórczo?

Spektaklowi towarzyszą autorskie warsztaty, które Andrzej Jakubas współprowadzi z zaproszonymi specjalistami. Poświęcone są między innymi różnorodności oraz mechanizmowi wykluczania i deprecjonowania „innego”. Jak zapowiada Teatr Powszechny, widzami i widzkami przedstawień będą przede wszystkim młodzi ludzie, którzy znajdują się w trudnej sytuacji życiowej.

W obsadzie znaleźli się: Paulina Nadel, Sebastian Jasnoch, Michał Lacheta (ze specjalnym udziałem Aleksandry Bogulewskiej).

„Arena” to już trzynasty spektakl w ramach cyklu „Dziecko w sytuacji” - realizowanego od lat autorskiego projektu Ewy Pilawskiej, na który składają się spektakle i warsztaty (adresowane przede wszystkim do młodzieży). Podejmują one trudne tematy, np. problem bezdomności, depresji rodziców, hejtu, inicjacji seksualnej i transpłciowości. Wzbogacony o warsztaty projekt, jak wyjaśniają realizatorzy, opiera się na dialogu, a nie dawaniu gotowych rozwiązań na życie.

Tytuł oryginalny

Kolejny spektakl cyklu „Dziecko w sytuacji” Teatru Powszechnego w Łodzi. Przedstawienie i warsztaty dla młodzieży

Źródło:

„Dziennik Łódzki” online

Link do źródła

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

01.06.2023

Wątki tematyczne