EN
4.01.2022, 16:45 Wersja do druku

Łódź. Jubileusz 55-lecia Teatru Wielkiego

Kiedy 19 stycznia 1967 roku po raz pierwszy podniosła się kurtyna na Moniuszkowskiej Halce – Łódź i cała Polska zobaczyły, że to, co wydawało się niemożliwe stało się faktem. Kolejne lata potwierdzały, jak bardzo słuszna była decyzja o budowie sceny operowej w Łodzi.

fot. mat. teatru

Wspaniali realizatorzy i znakomite zespoły artystyczne w ciągu tych 55. lat zaprezentowały 333 premiery operowe i baletowe, zrealizowano 25. edycji Łódzkich Spotkań Baletowych z udziałem wszystkich najważniejszych światowych zespołów, a na scenie Teatru wystąpiły największe gwiazdy światowej wokalistyki i baletu. Nie brakowało też licznych gościnnych zagranicznych występów Teatru w krajach całej Europy. Były wielkie wystawy, Warsztaty operowe i zajęcia edukacyjne, które zapraszały i zapraszają młodych widzów do smakowania i delektowania się teatrem operowym i muzyką klasyczną.

Łódzka Publiczność – ku naszej wielkiej radości – pokochała swój naprawdę wielki Teatr. Jesteśmy dumni, że mamy widzów, którzy przychodzą do naszego teatru od pierwszego przedstawienia i czekają na kolejną premierę z emocjami takimi samymi jak my.

Cieszymy się bardzo, że to właśnie nam przypadło świętować ten piękny Jubileusz. Cieszmy się tym bardziej, że mamy nadzieję na jego świętowanie wspólnie z Państwem.

Aby tradycji stało się zadość, na Gali Jubileuszowej usłyszą i zobaczą Państwo fragmenty oper Halka i Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Kniazia Igora Aleksandra Borodina i Carmen Georgesa Bizeta - spektakli, które były wystawione na otwarcie Teatru w 1967 roku. Za pulpitem dyrygenckim stanie czterech wspaniałych dyrygentów od dawna związanych z naszym Teatrem: Maestro Tadeusz Kozłowski, Maestro Wojciech Michniewski, Maestro Andrzej Knap i Maestro Adam Banaszak. Będą wspomnienia, będą życzenia i upominki, i będzie dobra zabawa w najlepszym wykonaniu naszych solistów z towarzyszeniem chóru, baletu i orkiestry.

Koncertowi towarzyszyć będą dwie wystawy. „Mój teatr” – to wystawa zdjęć Chwalisława Zielińskiego fotografa, który obchodzić będzie 50-lecie pracy artystycznej. Ponad 30 lat swojego artystycznego życia spędził w Teatrze Wielkim w Łodzi dokumentując premiery, szeregowe spektakle, Łódzkie Spotkania Baletowe i wszelkie inne wydarzenia z Teatrem związane.

Druga wystawa zatytułowana „Ryszard Kaja – scenograf teatru największego” poświęcona jest pracy tego wybitnego Artysty w naszym Teatrze, ale pokażemy na niej nie tylko projekty kostiumów, dekoracji i plakatów, ale również to jak Ryszard Kaja widział ludzi teatru, tych z którymi się zaprzyjaźnił i z którymi pracował.

Atrakcji zatem wiele zapraszamy serdecznie na Galę Jubileuszową 55-lecia Teatru Wielkiego w Łodzi 22 i 23 stycznia 2022 roku o godz. 17:00.
Źródło:

Materiał nadesłany