Aż dwie spośród pięciu nominacji do tytułu „Spektaklu roku 2022” w Plebiscycie Plastry Kultury powędrowały do Teatru Powszechnego w Łodzi. Nominowane zostały: „Imagine” Krystiana Lupy oraz „Maria” Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego. Najlepszy spektakl wybiorą widzowie w głosowaniu internetowym.
„Imagine” to koprodukcja warszawskiego i łódzkiego Teatru Powszechnego. To artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki „Imagine” Johna Lennona, zadaje pytanie o żywotność utopii w świecie, w którym duchowość została skomercjalizowana lub upolityczniona, a wartości humanistyczne, prawa człowieka, równość i wolność jednostki uległy dewaluacji. Światowa prapremiera „Imagine” odbyła się w Łodzi w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. W kolejnych miesiącach spektakl prezentowany był na kilku festiwalach teatralnych – m.in. we włoskiej Modenie w ramach prestiżowego VIE Festival, na 26. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt i XXI Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje”. W październiku „Imagine” oglądali widzowie w belgijskim Théâtre de Liège oraz w Teatros del Canal w Madrycie. W grudniu spektakl otrzymał na festiwalu Boska Komedia nagrodą przyznaną przez międzynarodowe jury.
Prapremiera spektaklu „Maria” odbyła się w maju ubiegłego roku. To spektakl inspirowany życiem niezwykłej łodzianki Marii Kwaśniewskiej - sportsmenki i medalistki olimpijskiej, która w trakcie drugiej wojny światowej ocaliła setki istnień ludzkich od zagłady dzięki słynnemu zdjęciu z Hitlerem. To zdjęcie pamiątkowe zrobione na Olimpiadzie w 1936 roku (Kwaśniewska zdobyła wtedy brąz w rzucie oszczepem), podczas której po dekoracji na podium Adolf Hitler zaprosił medalistki do swojej loży. Fotografia stała się przepustką do uratowania setek więźniów nazistowskiego obozu przejściowego w Pruszkowie.
Ponadto w kategorii „Teatr” nominowane zostały spektakle: „Dzieci i Ryby” (koprodukcja Teatru Pinokio i Teatru Arlekin), „Dziewczyna z Dzikiego Zachodu” Teatru Wielkiego oraz „Sonata Belzebuba” Teatru im. Stefana Jaracza. Teatr Powszechny gratuluje wszystkim nominowanym do Plastrów Kultury!
„Plastry kultury” przyznawane są od 2013 roku w Domu Literatury w Łodzi. „Postanowiliśmy corocznie przyznawać nagrody i wyróżnienia łódzkim artystom i animatorom kultury” – informują organizatorzy Plebiscytu, w którym to widzowie wybierają zwycięzców. Dotychczas Teatr Powszechny w Łodzi kilka razy zwyciężał w kategorii „Teatr”, a po serii zwycięstw w kategorii „Wydarzenie teatralne roku” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych otrzymał Mega Plaster Kultury.