EN
24.08.2022, 12:49 Wersja do druku

Łódź. Finałowe arie w Parku Źródliska

Na finał tegorocznych „Letnich Koncertów w Altanie” został przygotowany program, na który stała publiczność cyklu reaguje zawsze z największym entuzjazmem. Zabrzmią bowiem najsłynniejsze arie i duety operowe i operetkowe, których tematyka skupiać się będzie na miłości. Wystąpią młode śpiewaczki: Aleksandra Bednarz i Natalia Świerc, którym przy fortepianie towarzyszyć będzie Martyna Pietrzak. Koncert odbędzie się w Parku Źródliska I w najbliższą niedzielę 28 sierpnia. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.

fot. mat. organizatora

Na ostatnie muzyczne popołudnie, dla słuchaczy zgromadzonych w Parku Źródliska śpiewaczki Aleksandra Bednarz (sopran) i Natalia Świerc (mezzosopran) oraz pianistka Martyna Pietrzak przygotowały program, na który składają się operowe (i nie tylko) evergreeny! Wokalistki są obecnie studentkami Wydziału Sztuk Scenicznych łódzkiej Akademii Muzycznej. Mają na koncie wiele sukcesów i aktywnie działają artystycznie w wielu projektach na terenie całego kraju. Przy fortepianie będzie towarzyszyć im doświadczona już instrumentalistka, która na co dzień akompaniuje w klasach śpiewu operowego.

Pierwszym utworem, który wybrzmi w zabytkowej altanie, będzie duet Barcarolle z opery Opowieści Hoffmana Jacques’a Offenbacha. Następnie publiczność przeniesie się „do krainy zaklętej” za sprawą tytułowego rajskiego ptaka z arii Ariany z opery Diabelski młyn, czyli Albatros 13 młodopolskiego twórcy Ludomira Różyckiego. Afirmacja życia i miłości będzie treścią kolejnej pozycji – arii Julii z opery Romeo i Julia Charles’a Gounoda. Romantyczne uczucia prezentowane za pomocą metafory „buntowniczego ptaka, którego nikt nie jest w stanie oswoić”, stanowić będą główny przekaz arii Carmen L’amour est un oiseau rebelle Georges’a Bizeta. Postać Carmen powróci ponownie w przedostatnim utworze – żywiołowej arii Les tringles des sistres tintaient czerpiącej w dużej mierze z tradycyjnej muzyki baskijskiej.

Piękno kształtowania linii melodycznej i umiejętność pisania muzyki na długo pozostającej w pamięci słuchacza, to cechy twórczości Wolfganga Amadeusa Mozarta, która reprezentowana będzie za sprawą duetu Sull’aria z opery Wesele Figara oraz arii Despiny Una donna a qundici anni z opery Così fan tutte. W klimat Półwyspu Iberyjskiego z elementami kultury sefardyjskiej wprowadzi publiczność aria I am easily assimilated

z opery Kandyd Leonarda Bernsteina. Humorystyczny rys występu będzie najbardziej widoczny w Duetto buffo di due Gatti Gioacchina Rossiniego – onomatopeicznym kocim duecie oraz w słynnej arii ze śmiechem Ah! Quel Dîner je Viens de Faire mistrza operetki Jacques‘a Offenbacha. Nie zabraknie również popisowej pieśni polskiego kompozytora – będzie to Kazała mi mama op. 27 nr 4 Feliksa Nowowiejskiego, w której podmiot liryczny przeciwstawia się rodzicielskim nakazom dołączenia do zakonu. W programie znajdą się również kompozycje Léo Delibesa: pełna temeramentu pieśń Les filles de Cadix z tekstem i muzyką czerpiącymi z kultury andaluzyjskiej oraz popularny duet kwiatów Viens, Mallika, les lianes en fleurs ... Dôme épais, le jasmin z opery Lakmé.

Na wydarzenie, które zakończy jubileuszową 10. edycję cyklu wakacyjnych plenerowych koncertów w Parku Źródliska I zapraszają: Zielona Łódź oraz Akademia Muzyczna w Łodzi.

Więcej informacji: https://www.amuz.lodz.pl/pl/koncerty-i-wydarzenia-zapowiedzi/sierpien-2022/156728-letnie-koncerty-w-altanie-2022-08-28

Źródło:

Materiał nadesłany