EN

5.04.2022, 11:05 Wersja do druku

Łódź. Festiwal OFF-Północna nabiera tempa

Po brawurowym otwarciu festiwal OFF-Północna nie zwalnia tempa. W najbliższych dniach na widzów czekają teatralne i muzyczne must-see. „Kora.boska”, musical o Bronisławie Piłsudskim, monodram Anety Todorczuk czy gala finałowa laureatów Konkursu Piosenki Aktorskiej – to tylko niektóre z festiwalowych wydarzeń, na które zaprasza Teatr Muzyczny w Łodzi.

fot. mat. organizatora

Ostatni weekend w Teatrze Muzycznym upłynął w atmosferze pięknych piosenek o nadziei, miłości i walce podsumowuje Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi. – „Piosenki na czas niepokoju” w reżyserii Tadeusza Kabicza zaczarowały publiczność, która już teraz prosi o drugą część tego koncertu. Niezmiernie nas to zaskoczyło i bardzo cieszymy się z takiego odbioru, jednocześnie z jeszcze większą ekscytacją czekamy na następne punkty programu OFF-Północna – dodaje.

Kolejny tydzień festiwalu zapowiada się równie ciekawie. W środę, 6 kwietnia, o godzinie 18:30 gratka dla fanów historii, antropologii i podróży. Fundacja Pomysłodalnia zaprasza na historyczny musical „Bronisław Piłsudski was here. Musical na wałki” w reżyserii Piotra Wyszomirskiego. Karolina Merda i Krzysztof Wojciechowski zabiorą widzów w fascynującą podróż dookoła świata w poszukiwaniu miłości i… ojczyzny. Dwoje aktorów, odgrywając różne postaci, przedstawi fragmenty z życia samozwańczego etnologa – Bronisława Piłsudskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego pobytu u Ajnów. Wśród wielu kompozycji muzycznych, które będzie można usłyszeć szczególną uwagę zwracają utwory inspirowane oryginalnymi i przetworzonymi unikatowymi zapisami Piłsudskiego z 1903 roku, z wyspy Hokkaido. Polscy badacze użyli wówczas najnowocześniejszego fonogramu Thomasa Edisona, za pomocą którego nagrali na woskowych wałkach blisko 100 rozmów i śpiewów ludności tubylczej.

Przed spektaklem, o godzinie 17:30, we foyer teatru, odbędzie się wernisaż wystawy Antrakt2 – kontynuacji projektu, który ponad 10 lat temu połączył Teatr Muzyczny w Łodzi i Łódzkie Towarzystwo Fotograficzne. Tym razem plener fotograficzny zorganizowano w likwidowanym obecnie magazynie Teatru Muzycznego. W tej sentymentalnej wyprawie wzięli udział artyści i realizatorzy przygotowujący spektakl „Preludia” Dave'a Malloya i koncert „Piosenki na czas niepokoju”. Wystawa będzie dostępna dla widzów do końca teatralnego sezonu.

W czwartek, 7 kwietnia, zespół Teatru im. Adama Mickiewicza z Częstochowy zaprezentuje spektakl „Wesołe miasteczko” złożony z ostatnich tekstów Agnieszki Osieckiej. Na scenie będzie można zobaczyć Martę Honzatko, Waldemara Cudzika, Adama Hutyrę, i gościnnie – charyzmatycznego Marcina Januszkiewicza, którego festiwalowa publiczność mogła podziwiać w premierowym koncercie otwarcia Festiwalu.

Dzień później, o godzinie 18:30 na scenie głównej z monodramem „Kobieta, która wpadała na drzwi” wystąpi Aneta Todorczuk, szerszej publiczności znana z produkcji takich jak „Archiwista” czy „Chyłka. Inwigilacja”. Przedstawienie, wyreżyserowane przez Adama Sajnuka powstało na podstawie książki Roddy’ego Doyla z oprawą muzyczną zbudowaną wokół piosenek Sinead O’Connor. To wstrząsająca historia czterdziestoletniej kobiety, która wbrew wszystkiemu poszukuje własnej wartości i z nadludzką determinacją próbuje ocalić resztki godności.

W przedostatni dzień festiwalu (9 kwietnia) organizatorzy przygotowali coś wyjątkowego zarówno dla dojrzałej jak i młodszej publiczności. Od godziny 12:30 miłośnicy performance’u mogą spotkać się z Joanną i Szymonem Nygard w parku Helenów. Podczas teatralnych warsztatów uczestnicy będą realizować zadania aktorskie w przestrzeni publicznej. Szczegóły dotyczące warsztatów można znaleźć na stronie festiwalu. O godzinie 17:00, przed festiwalową publicznością wystąpią stand-uperzy: Piotrek Plewa, opowiadający o dziwnym losie komika i Olek Talkowski, który w brawurowej i pełnej absurdów opowieści oprowadzi publiczność po swoich przygodach z kobietami i refleksjach o świecie. Wieczorem sceną główną zawładnie muzyka Manaamu. O 19:00 Katarzyna Chlebny wcieli się w rolę Kory Jackowskiej, która tuż po swojej śmierci u wrót nieba spotyka się z trzema Matkami Boskimi. Spektakl jest opowieścią o kobiecie, artystce, córce i matce, o Polsce, religii, systemie i chorobie. To baśniowa historia o miłości, tęsknocie, niemocy i żalu.

Finał Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty

Na zakończenie festiwalu OFF-Północna odbędzie się gala, podczas której publiczność pozna zwycięzcę IV Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty.

Cieszymy się, że z roku na rok przybywa konkursowych zgłoszeń – mówi Krzysztof Wawrzyniak, koordynator festiwalu OFF-Północna. – Tegoroczni laureaci pochodzą z różnych stron Polski, są w różnym wieku. Niektórzy jeszcze studiują, a inni mają już za sobą pierwsze sukcesy w programach rozrywkowych, jak „The Voice of Poland”, „Must be the music. Tylko muzyka” czy ogólnopolskich i światowych konkursach wokalnych.

Do przesłuchań na żywo zostali zakwalifikowani: Adrianna Bieżan, Oskar Juryś, Karolina Kijak, Iga Kozacka, Sara Lityńska, Barbara Małecka, Michał Matuszewski, Katarzyna Mazurkiewicz, Martyna Romańska i Barbara Tarczewska.Spośród nich Jury w składzie Wojciech Kościelniak, Katarzyna Hołyńska, Konrad Imiela, Rafał Kmita, Piotr Kofta, Agnieszka Łuczak, Anna Sroka-Hryń, Jakub Szydłowski i Krzysztof Wawrzyniak wybierze zwycięzcę statuetki Jonaszka.

Po ogłoszeniu werdyktu na scenie wystąpią ubiegłoroczni laureaci Konkursu – duet LENDA/KOZUB. W koncercie „Intymnie”, poza ich autorskimi utworami w akustycznych aranżacjach, znajdą się także kompozycje, które muzycy w wyjątkowych wersjach, wykonają tylko podczas tego szczególnego wieczoru. Pojawią się m.in. utwory z dorobku Agnieszki Osieckiej czy Przemysława Gintrowskiego.

Bilety i karnety na festiwalowe wydarzenia dostępne są w kasie i na www Teatru Muzycznego. Szczegółowy program i więcej informacji o warsztatach dostępne na offpolnocna.pl.

Źródło:

Materiał nadesłany