EN
21.04.2022, 15:00 Wersja do druku

Łódź. Festiwal i jeden z najbardziej wyczekiwanych spektakli roku

Prapremiera spektaklu „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy odbędzie się 23 kwietnia w Łodzi w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Pisze Dariusz Pawłowski w „Polsce Dzienniku Łódzkim”.

fot. Natalia Kabanow

Trwa XXVIII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, organizowany przez Teatr Powszechny w Łodzi. W sobotę 23 kwietnia na Dużej Scenie instytucji, w ramach wydarzenia, odbędzie się prapremiera jednego z najbardziej oczekiwanych spektakli tego roku - „Imagine" w reżyserii Krystiana Lupy. Spektakl jest koprodukcją dwóch Teatrów Powszechnych - łódzkiego i warszawskiego.

Jak zapowiadają realizatorzy, „Imagine" to artystyczna podróż do świata kontr kultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70. XX wieku. Krystian Lupa wychodząc od słów piosenki Johna Lennona „Imagine", ma postawić pytanie o żywotność utopii w dzisiejszym świecie, zwłaszcza idei New Age, wizji świata bez wojen, państw, własności i nienawiści.

- W moim poczuciu, ja jestem tą generacją hipisowską, trochę generacją New Age - częścią jasnego prądu, odpowiedzi na to, co II wojna światowa zanegowała; odpowiedzią na zanegowanie człowieka XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku - człowieka wojny, „faceta" wojny, który od tysiącleci panuje w naszym społeczeństwie - wyjaśnia Krystian Lupa. - Lennon jest autorem piosenki „Imagine", która mówi: wyobraź sobie, że nie ma piekła/nieba, że nie ma granic i narodów, za które warto umierać i zabijać. Oczywiście chodzi o to, żeby tę ideę zaprowadzić, zainicjować w myśli ludzkiej, w wyobraźni ludzkiej. Dla mnie jest to tekst genialny, nie bez powodu stał się hymnem, w jakimś sensie też hymnem New Age. Jest to wielki fenomen, wielki symbol kulturowy i wielki symbol tego, co zostało zaprzepaszczone. Nad tym, dlaczego to zostało zaprzepaszczone, zastanawiamy się w spektaklu.

Scenariusz przedstawienia to praca Krystiana Lupy i kreacja zbiorowa aktorów. Reżyser jest również autorem scenografii, muzykę przygotował Bogumił Misala, a kostiumy - Piotr Skiba. W obsadzie znaleźli się: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Michał Lacheta, Mateusz Łasowski, Karina Seweryn, Piotr Skiba, Ewa Skibińska, Julian Świeżewski, Marta Zięba.

W niedzielę 24 kwietnia, od godz. 13, Teatr Powszechny zaprosi na konferencję „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner". Spektakl „Imagine" w Łodzi będzie można obejrzeć też 24, 28, 29 i 30 kwietnia od godz. 19.

Tytuł oryginalny

Festiwal i jeden z najbardziej wyczekiwanych spektakli roku

Źródło:

„Polska Dziennik Łódzki” nr 92

Autor:

Dariusz Pawłowski

Data publikacji oryginału:

21.04.2022