EN
28.02.2022, 15:55 Wersja do druku

Łódź. Dotknij Teatru 2022. „Nadzieja?”

Tegoroczna, 12. już edycja Dotknij Teatru, organizowana przez Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru  odbędzie się pod hasłem „Nadzieja?”. Podążając za głównym mottem, wydarzenia w ramach DT 22 będą prezentowały moc pozytywnego odziaływania teatru za pomocą narzędzi warsztatowych i sile opowieści prowadzonej ze sceny.

fot. mat. organizatora

W programie artystycznym, DT stawia na spektakle dokumentalne zbudowane na faktach i świadectwach, które dadzą przykład najnowszych tendencji teatralnych. Spektakle, które w naturalizmie i weryzmie życiowym szukają inspiracji oraz nadziei na autentyczny kontakt z widzem.

Program wydarzeń otworzy 25 marca w Fabryce Sztuki gościnny spektakl Lubelskiego Teatru Tańca pt. „W moim początku jest mój kres”, reż. Joanna Lewicka, który w ankiecie Jadwigi Majewskiej, opublikowanej w  miesięczniku „Teatr” znalazł się w zestawieniu najlepszych spektakli tanecznych w sezonie 2020/2021.
Ten wielokodowy spektakl jest spotkaniem twórców różnych dziedzin. Pyta o nasz wspólny, ale też indywidualny stosunek do przeszłości i do tego, co ma nadejść. Jest próbą zabawy w popadanie w nostalgię, pogrążanie się w stare dobre i złe czasy, ale również wyrazem lęku przed starością i śmiercią, czy oczekiwaniem szczęścia.
Gdzie znajdują się przeszłość i przyszłość, skoro wszystko co istnieje naprawdę – jest teraz? Na przekór kultowi młodości, wyidealizowanych ciał i wirtuozerskiej sprawności fizycznej, nasze ciała i umysły zmieniają się. Nadchodzi wielkie piękno starości, która zamyka przeszłość w pamięci, a przyszłość w oczekiwaniu na kolejny moment szczęścia. Spektakl Lubelskiego Teatru Tańca rozgrywa się w tym stanie zawieszenia pomiędzy nostalgią i nadzieją. Jest to najnowszy spektakl LTT, powstał z okazji jubileuszu dwudziestolecia zespołu i jest oparty na „Czterech kwartetach” T. S. Eliota. (Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy i zaproszenia)
DT 22 odbędzie się w terminie od 25 marca do 10 kwietnia.
W programie DT 22 znajdą się m.in.:

•    „Dzieci i ryby”/ premiera spektaklu familijnego reż. P Jaszczak oraz warsztat, organizator: Teatr Pinokio w Łodzi w koprodukcji z Teatrem Lalek Arlekin im. H. Ryla w Łodzi i AOIA.

•    „NADZIEJA - rOzDDZIAŁ OTWARTY” / instalacja performatywna, organizator: Stowarzyszenie Portiernia Sztuki

•    „Otwarte, Gładkie, Białe, Chłodne” / premiera, reż. Zuzanna Polkowska, Noemi Wrzos, organizator: Teatr Rajstopy

•    „Cienie wieży” / premiera, reż. Daria Szymańska, organizator: Connecting Arts and Theatre Dance Company

•     „Hope in Cage”/ premiera, reż. Julianna Kamila Siedler - Smuga i Daria Szymańska, organizator: Julianna Kamila Siedler - Smuga

•    „Przy nadziei” / premiera, reż. Mateusz Olszewski

•    „Dziewucha” / premiera, reż. Justyna Zar Schabowska
i Natalia Soboń

•    „Litania do radości” reż. A. Ciszowska / premiera, performance edukacyjny

•    „Siewcy Snów" / performance plenerowy, organizator: Katarzyna Tercz

•     „Męskie | mądrość kręgu” / wystawa fotografii autorstwa Agnieszki Cytackiej

•    Warsztat twórczy dla seniorów z Teatrem Ponadczasowi,

•     „Prawo do teatralnej  porażki. Kreatywne strategie pracy z porażką̨ w doświadczeniu twórców teatru szkolnego ”. Warsztat metodyczny dla animatorów kultury prowadzenie: A. Ciszowska, K. Adamowski.

•     „Teatr jako arsenał narzędzi edukacyjnych i metod pracy
z życiem” warsztat metodyczny dla animatorów kultury prowadzenie: A. Ciszowska.

•     Debata o teatrze przyszłości i nadziejach w teatrze, prowadzenie Koło teatrologów UŁ.

•    "Fenomen radości " wykład online, prow. K. Wielechowska,

Wszystkie wydarzenia są bezpłatne. Pełen program  DT 22 wraz z harmonogramem, warunkami uczestnictwa znajdziecie Państwo od 10.03.2022 na dotknijteatru.pl, aoia.pl, FB AOIA  i FB DT . Udzielamy informacji mailowo ( [email protected] ) lub telefonicznie 042 6332641.
Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian
w programie.
Projekt jest sfinansowany z środków Urzędu Miasta Łodzi.

Źródło:

Materiał nadesłany