EN

11.01.2021, 17:14 Wersja do druku

Łódź. Centrum Dialogu będzie wzywać do empatii

fot. mat. organizatora

Pamiętanie o przeszłości, zrozumienie współczesności i budowa lepszej przyszłości to trzy cele jakie stawia przed sobą działające w Łodzi Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, które w tym roku obchodzi dziesięciolecie istnienia. Z okazji jubileuszu planuje m.in. program poświęcony empatii.

"Uznaliśmy, że 10 lat istnienia Centrum Dialogu to już taki okres, po którym można dokonać wielu podsumowań, a z drugiej strony rozpocząć nowy rozdział. Na ten nowy etap wybraliśmy sobie trzy hasła: +pamiętać przeszłość+, po to, by +zrozumieć współczesność+ i +budować lepszą przyszłość+. Będą one nam towarzyszyły przez rok jubileuszowy, ale mam nadzieję, że również przez kolejne lata" - podkreśliła dyrektorka Centrum Dialogu Joanna Podolska, która z powodu kwarantanny zdalnie uczestniczyła w konferencji prasowej z okazji rocznicy powstania placówki.

Jak dodała, placówka ma wiele planów na 2021 rok, a ich istotną częścią jest współpraca z mieszkającymi w Łodzi przedstawicielami różnych mniejszości, wyznań i kultur. Jeden z kluczowych programów edukacyjnych poświęcony zostanie empatii - zgodnie z poglądami propagowanymi przez patrona Centrum Marka Edelmana, który głosił, że należy reagować na wszelkie zło, dziejące się wokół i z apelem zaprzyjaźnionego z Centrum Mariana Turskiego - "Nie bądźmy obojętni".

"Centrum Dialogu to wartość i marka sama w sobie, to jedna z najbardziej na świecie znanych instytucji łódzkiej kultury, To tysiące godzin pracy naukowej, edukacyjnej, historycznej i popularyzatorskiej, wspaniały Festiwal Czterech Kultury, uczenie tolerancji, wzajemnego szacunku. Za to wszystko bardzo dziękuję w imieniu prezydent miasta, rady miejskiej i komisji kultury (). Ten jubileuszowy rok to będzie m.in. przybliżanie postaci jednego z największych architektów świata, łodzianina, Daniela Libeskinda" - zaznaczyła szefowa Komisji Kultury Rady Miejskiej w Łodzi Karolina Kępka.

W związku z rokiem Libeskinda Centrum Dialogu wydało książkę "Życie pełne barw", której bohaterem jest ojciec słynnego architekta Nachman Libeskind (1909-2001) - malarz, gawędziarz i muzyk, który urodził się w tradycyjnej żydowskiej rodzinie pochodzącej z Przedborza, ale dostał świeckie wykształcenie w szkole im. Władymira Medema. Jego barwne życie od dzieciństwa, poprzez i młodość w robotniczej Łodzi, ucieczkę na Wschód w pierwszych dniach wojny, sowieckie gułagi i życie w dalekiej Kirgizji, powrót do rodzinnego miasta i niełatwe czasy powojenne w komunistycznej Polsce, a także wyjazd do Izraela i życie emigranta w Stanach Zjednoczonych, opisała córka Anneette Libeskind Berkovits.

Rozmowę z autorką będzie można obejrzeć w sobotę 16 stycznia o godz. 18.00 na Facebooku i YouTube Centrum Dialogu Łódź.

Zgodnie z założeniami statutowymi Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi jest otwartą, świecką, miejską instytucją kultury, działającą ponad podziałami politycznymi, a jej podstawowym celem jest upowszechnianie idei tolerancji i przeciwdziałanie przejawom rasizmu, ksenofobii i braku szacunku dla ludzi odmiennych światopoglądów, pochodzenia i kultury.

Realizuje m.in. przedsięwzięcia upamiętniające łódzką społeczność żydowską, Ocalałych i Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata; w imieniu władz Łodzi organizuje corocznie miejskie uroczystości upamiętniające historię Litzmannstadt Getto oraz przyznawanie tzw. Drzew Pamięci w Parku Ocalałych, w którym od 2014 roku znajduje się siedziba Centrum.

"Mamy różnorodną ofertę edukacyjną, zarówno dla przedszkolaków i młodzieży szkolnej czy studentów, jak i osób dorosłych. Nasze zajęcia dla szkół uzupełniają regularną edukację. Otwarte wykłady poszerzają wiedzę. Coroczne działania, takie jak +Kolorowa Tolerancja+ czy +Żywa Biblioteka+, pogłębiają zrozumienie dla różnorodności i odmienności dzisiejszego świata. Jesteśmy również organizatorem Festiwalu Łódź Czterech Kultur, który odnosi się do historycznych kultur, jakie zbudowały Łódź przemysłową, ale pokazuje również dzisiejszy tygiel kulturowy, znacznie szerszy" - podkreśliła Justyna Tomaszewska z Centrum Dialogu.

Źródło:

PAP