EN

21.10.2022, 15:18 Wersja do druku

Łódź. Anna Dymna z Krakowskim Salonem Poezji w Teatrze Muzycznym

Krakowski Salon Poezji to cenione wydarzenie kulturalne, które ponad 20 lat temu zainicjowała Anna Dymna. Od października do grona gospodarzy spotkań z poezją dołącza Teatr Muzyczny w Łodzi. Pierwsza odsłona Salonu z gościnnym udziałem Anny Dymnej, 30 października o godzinie 12.00.

fot. Ryszard Kornecki / mat. organizatora

– Jest nam niezwykle miło, że to prestiżowe, międzypokoleniowe wydarzenie o ogromnej tradycji zagości w naszych progach – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi – Bardzo się cieszymy, że nasz teatr dołączył do grona scen, na których goszczą Salony.

W jedną niedzielę każdego miesiąca przedstawiciele różnych aktorskich generacji – ci uznani i ci, którzy dopiero rozpoczynają drogę do wielkiej kariery – czytać będą poezję wybitnych twórców. Nie zabraknie dobrze znanych publiczności utworów, ale też każde spotkanie będzie pretekstem do prezentacji mniej znanych dzieł, zasługujących na docenienie. Wyboru poezji dokonuje Bronisław Maj – pochodzący z Łodzi poeta, eseista, krytyk literacki, współzałożyciel krakowskiego Teatru KTO, doktor nauk humanistycznych i wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. Odpowiada on także za scenariusze salonów poezji w Krakowie. Publiczność będzie mogła posłuchać poezji w interpretacji aktorów łódzkich scen teatralnych, a także wybitnych artystów z całej Polski.

W niedzielę 30 października o godzinie 12.00 na głównej scenie Teatru Muzycznego w Łodzi comiesięczny cykl spotkań z poezją otworzy osobiście Anna Dymna. Aktorka, w towarzystwie Bronisława Maja oraz aktora Bronisława Wrocławskiego będzie czytała poezję Juliana Tuwima. Spotkanie odbędzie się pod hasłem „Tuwim-liryk”. Publiczność będzie mogła posłuchać takich utworów jak „Do krytyków”, „Chrystus miasta” czy „Rzuciłbym to wszystko”. Poezji towarzyszyć będzie muzyka instrumentalna wykonywana na żywo. Za oprawę muzyczną odpowiadać będzie Ewelina Hajda. Gospodynią spotkania będzie solistka Teatru Muzycznego w Łodzi – Emilia Klimczak.

Kolejne spotkania z poezją w Teatrze Muzycznym w Łodzi zaplanowane zostały na 13 listopada oraz 18 grudnia. Każde rozpocznie się o godzinie 12.00. Najbliższe będzie poświęcone poezji Cypriana Kamila Norwida, którą czytać będą m.in. Adam Ferency i Bronisław Maj. Grudniowy salon natomiast odbędzie się pod hasłem „Boże Narodzenie poetów”.   

Bilety w cenie 10 zł można kupić online lub w kasie teatru, a także bezpośrednio przed wydarzeniem.

Źródło:

Materiał nadesłany