EN
18.05.2022, 12:02 Wersja do druku

Łódź. Amatorzy Nowego

W najbliższą sobotę, niedzielę i poniedziałek w Teatrze Nowym wyjątkowe spektakle – dorobek pierwszego sezonu działalności artystycznej Koła i Studium Teatralnego. Będzie głośno, radośnie i wyjątkowo, bo większość aktorów na prawdziwej scenie i przed publicznością stanie po raz pierwszy w życiu.

fot. mat. teatru

– Kiedy w październiku, przy okazji urodzin Teatru, spontanicznie zorganizowaliśmy nabór do kółka teatralnego, w najśmielszych snach nie przewidywaliśmy, że zakończymy sezon sześcioma spektaklami, a na Małej Scenie Nowego będziemy mogli zobaczyć stu dwudziestu aktorów-amatorów – mówi dyrektorka Dorota Ignatjew.

Najmłodsi, w wieku od ośmiu do trzynastu lat, zaprezentują „Na Arce o ósmej” – pełną humoru opowieść o trzech pingwinach i jednym zirytowanym gołębiu, oraz „Pinoka i Barbie” – historię podróży na drugą stronę Ziemi, gdzie dzieci nie mają nic.

– Było dla mnie prawdziwą przyjemnością patrzeć, jak dzieci otwierały się, ujawniając swoje talenty – mówi jedna z prowadzących, aktorka Aleksandra Posielężna. – Cieszyła mnie obserwacja, jak tworzy się grupa bardzo młodych ludzi, którzy ze sobą dobrze współpracują i twórczo spędzają wolny czas.

Młodzież zmierzy się z klasyką – „Weselem” Wyspiańskiego – ale też spróbuje własnych sił w dramatopisaniu; jedna z grup zaprezentuje „Włamanie” – „komedię kryminalną, a nawet nieco romantyczną” autorstwa Laury Adamczyk, uczestniczki zajęć. Na własną twórczość postawili także dorośli, nie tylko tworząc teksty, ale również choreografię, kostiumy czy animacje do spektakli „Przy-Stań!” oraz „Bóg Henryk Grzybowa”.

– Kiedyś chciałam zadawać do szkoły aktorskiej, ale z powodów zdrowotnych nie mogłam. Dla mnie to powrót do przeszłości, do niespełnionych marzeń o aktorstwie. Szukałam takiej możliwości – mówi uczestniczka Studium Ania Kalinowska, z zawodu pedagożka.

Prowadząca aktorka Katarzyna Żuk potwierdza, że dla najstarszych uczestników zajęć wspólna praca nad spektaklem to nie tylko dobra zabawa i artystyczne wyzwanie, ale także swoista terapia. – Kiedy na początku pytałam o motywację do udziału w zajęciach, wiele osób wskazywało na trudności z wyrażaniem emocji, potrzebę psychicznego odpoczynku od codzienności i kontaktu ze sztuką, którego brakuje im w codziennej pracy.

Wszyscy prowadzący podkreślają też ogromne zaangażowanie uczestników, którzy spędzali wspólnie znacznie więcej czasu, niż wynikałoby z harmonogramu zajęć.

Spotkania Koła i Studium Teatralnego to nie tylko okazja do poznania i przyswojenia technik pracy z głosem i ciałem, ale także solidna porcja wiedzy o teatrze i poznanie go od podszewki: współpraca z całym zespołem technicznym, wizyty w magazynach i pracowniach.

Pokazy odbędą się w sobotę, niedzielę i poniedziałek na Małej Scenie Nowego, upamiętniając przy okazji przypadającą 17 maja 98. Rocznicę urodzin patrona Teatru Kazimierza Dejmka. Na widowni zasiądą rodziny, przyjaciele i znajomi aktorów-amatorów. Listy chętnych dosłownie pękają w szwach.

Czy Koło i Studium wrócą po wakacjach? – Chyba nie mamy wyboru – mówi Dorota Ignatjew. Tymczasem zaś ma nadzieję, że po skończonych próbach uczestnicy ruszą tłumnie na spektakle repertuarowe, wśród których nie brakuje tych przygotowywanych przez bardzo młodych twórców. Już 11 czerwca ostatnia w tym sezonie premiera Nowego w ramach projektu „Nowy i Młodzi”: „Trash Story” na podstawie książki Mateusza Górniaka w reżyserii Jana Kantego Zienko, z dramaturgią Zofii Skrzypulec.

Aktywne zaangażowanie Teatru w promocję młodych twórców i udostępnianie im przestrzeni do działań artystycznych procentuje. Spektakl „Wszyscy jesteśmy dziwni” w reżyserii Olgi Ciężkowskiej i z dramaturgią Anny Mazurek trafił właśnie do finału Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej i zakwalifikował się do Festiwalu 13. Koszalińskie Konfrontacje Młodych "M-TEATR" 2022 w Koszalinie, a dyrektorka Dorota Ignatjew otrzymała nominację do łódzkiej nagrody „Wiosła Kultury” za „skierowanie Teatru Nowego na nowe artystyczne ścieżki”.

---

21.05 sobota

godz. 11:00

Amatorzy Nowego

Na Arce o ósmej

pokaz zamknięty Koła Teatralnego

godz. 15:00

Amatorzy Nowego

Pinok i Barbie (tam, gdzie dzieci nie mają nic)

pokaz zamknięty Koła Teatralnego

godz. 19:30

Amatorzy Nowego

Wesele. Wybrane sceny

pokaz zamknięty Koła Teatralnego

22.05 niedziela

godz. 14:00

Amatorzy Nowego

Włamanie

pokaz zamknięty Koła Teatralnego

godz. 19:30

Amatorzy Nowego

Przy-Stań
pokaz zamknięty Studium Teatralnego

23.05 poniedziałek

godz. 19:30

Amatorzy Nowego

Bóg Henryk Grzybowa

pokaz zamknięty Studium Teatralnego

Źródło:

Materiał nadesłany