EN

2.12.2021, 10:29 Wersja do druku

Legnica. „Głosy nowej Białorusi” na Boskiej Komedii w Krakowie

Post tenebras lux (po ciemności światło) to motto rozpoczynającego się jutro XIV Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia. Podczas krakowskiego święta teatru zaprezentowane zostaną m.in. „3SIOSTRY” Luka Percevala, „Czerwone nosy” w reżyserii Jana Klaty czy „Sonata jesienna” zrealizowana przez Grzegorza Wiśniewskiego. Trzeciego dnia festiwalu na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki wystąpi z kolei zespół Teatru Modrzejewskiej ze swoją najnowszą produkcją „Głosy nowej Białorusi”.

fot. Karol Budrewicz/mat. teatru

„To czego doświadczamy w ostatnich miesiącach to niemożliwa do objęcia degradacja świata jaki znaliśmy i w jakim byliśmy zadomowieni. Zdarzenia na wschodniej granicy, upadlający język polityki, prowokacyjne ustawy, wyprowadzające ludzi na ulice, coraz mniej symboliczna przemoc, w końcu bezradność wobec pandemii, groźby kolejnego lockdownu sprawiają, że chociaż trudno się robi festiwal teatralny, to wiara w jego fundamentalną rolę w odzyskiwaniu tego, co głęboko ludzkie jest jeszcze większa” - tak o okolicznościach towarzyszących XIV edycji Boskiej Komedii pisze dyrektor artystyczny Festiwalu Bartosz Szydłowski.

Wspomniane „zdarzenia na wschodniej granicy” są jedną z przyczyn organizacji specjalnego panelu „Białoruś - odNowa”, towarzyszącego krakowskiemu festiwalowi, zaplanowanego od 3 do 5 grudnia. „Zaproponowany program skupiony jest wokół dyskursu współczesnego teatru i dramatu białoruskiego” - informują organizatorzy.

Jedną z propozycji wspomnianej wyżej części festiwalu będzie najnowsza produkcja Teatru Modrzejewskiej w Legnicy. Światowa prapremiera „Głosów nowej Białorusi” w reżyserii Łukasza Kosa odbyła się 13 listopada na Scenie Gadzickiego w Legnicy. Przedstawienie będące realizacją dokumentalnej sztuki Andrieja Kuriejczyka to zbiór relacji osób represjonowanych przez reżim Aleksandra Łukaszenki na Białorusi.

Magda Piekarska, teatralny.pl: Tekst Andrieja Kuriejczyka, który ze sceny Modrzejewskiej wybrzmiewa w tłumaczeniu Roberta Urbańskiego, to bardziej reportaż, którego autor oddaje głos bohaterom, niż pisany na scenę dramat. Poza jedną sytuacją: przesłuchania aktywistki Pаliny Szarendy-Panasiuk (Magda Biegańska) przez sędziego (Paweł Palcat), nie ma tu interakcji między postaciami. Zamiast nich mamy relacje, mówiąc ściśle – dziewiętnaście relacji, wybranych spośród siedmiuset, brzmiących w większości jak zapis wyjęty z milicyjnego protokołu przesłuchań

Anna Gwóźdź, lca.pl: Wstrząsający, emocjonalnie wyczerpujący, wciskający w teatralny fotel, paraliżujący, jednak ostatecznie z wielką dawką nadziei na to, że wolna Białoruś to tylko kwestia czasu. Taki jest najnowszy spektakl legnickiego teatru „Głosy nowej Białorusi”.

Przemysław Gulda: Wstrząsające historie przemocy, poniżenia i cierpienia, podane są tu w skrajnie minimalistycznej formie: wyszeptywane, wypowiadane, wykrzyczane na pustej scenie, mają wielką moc. Zwiększa ją wymowna muzyka Polpo Motel i projekcje: zbliżenia pełnych emocji twarzy aktorek i aktorów.

„Głosy nowej Białorusi” na Festiwalu Boska Komedia zaprezentowane zostaną 5 grudnia o godzinie 19.00 na scenie Małopolskiego Ogrodu Sztuki (ul. Rajska 12). Spektakl zagrany zostanie po polsku z angielskimi napisami. Czas trwania przedstawienia to ok. 120 min bez przerwy.  Więcej szczegółów dotyczących krakowskiego festiwalu dostępnych jest na stronie organizatora - TUTAJ.

Występują: Bartosz Bulanda, Zuza Motorniuk, Ewa Galusińska, Aleksandra Listwan, Rafał Cieluch, Bogdan Grzeszczak, Gabriela Fabian, Mateusz Krzyk, Katarzyna Dworak, Jan Kowalewski, Paweł Wolak, Małgorzata Urbańska, Jakub Klimaszewski, Magda Biegańska, Magda Skiba, Paweł Palcat, Mariusz Sikorski, Kamil "Wallace" Walesiak, Maria Przybyło.

Tytuł oryginalny

„Głosy nowej Białorusi” na Festiwalu Boska Komedia

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła