EN

27.10.2022, 08:20 Wersja do druku

Legnica. Finał rezydencji białoruskich artystów w Teatrze Modrzejewskiej

W sierpniu bieżącego roku informowaliśmy o inauguracji programu rezydencjalnego dla białoruskich artystów w Teatrze Modrzejewskiej. 30 października o godzinie 19.00 odbędzie się z kolei zamknięcie wspomnianego projektu, w ramach którego zaprezentowane zostaną efekty prac gości legnickiego teatru.

fot. mat. teatru

Program rezydencji artystycznej to inicjatywa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Teatralnego w Warszawie. Skierowany jest on do polskich instytucji kultury, które dzięki wsparciu finansowemu mogą zapraszać do siebie artystów oraz artystki z Białorusi i Ukrainy. Z możliwości pomocy twórcom zza naszej wschodniej granicy skorzystali odpowiedzialni za kierowanie Teatrem Modrzejewskiej.

- W listopadzie zrobiliśmy premierę „Głosów nowej Białorusi”, gościliśmy tutaj autora sztuki Andrieja Kuriejczyka i to był nasz pierwszy wkład w relacje polsko-białoruskie. Teraz bardzo się cieszę, że dzięki programowi rezydencji artystycznych udało się zaprosić tutaj grupę z Mińska, która będzie przez kilka miesięcy w naszym mieście i będzie przygotowywała pewien projekt – mówił Jacek Głomb, zapowiadający podczas konferencji prasowej inicjatywę legnickiego teatru.

Podczas niedzielnego wieczoru zaprezentowane zostaną dwa, około godzinne pokazy zrealizowane w ramach programu. Pierwszym dziełem Tutejszego Teatru z Mińska będzie szkic przedstawienia „Słoneczne wino” na podstawie powieści Raya Bradbury’ego.

Pierwszy poranek lata. Dwunastoletni Douglas Spaulding budzi się w słoneczny poranek i zaczyna się czuć jak prawdziwy czarodziej. Okazuje się, że nie jest to skomplikowane, jeśli tylko umiesz obserwować, widzieć, być wrażliwym wobec świata. Jeśli nie stajesz się obojętny... Jak zachować w sobie to światło, umiejętność cieszenia się drobiazgami, a wreszcie - miłość do życia?!

Na scenie: Hanna Rudak, Aliaksej Liubczanka, Pawieł Michalienia, Nastia Karatkiewicz i Wialeta Ragaczowa.

Po przerwie trupa z Mińska powróci z zespołowym „Laboratorium Kontaktu” w reżyserii pedagoga teatru – Andreja Sauczanki.

Czas biegnie nieubłaganie. Zmienia się wszystko wokół nas. Czy mamy czas na zmiany? Czy jesteśmy do nich gotowi? Czy chcemy się zmienić? Przecież zmiany leżą w naturze każdej rzeczy. Ale o tym zapominamy. Co i jak nas zmienia?

Więcej o idei laboratorium podczas sierpniowej konferencji prasowej mówił sam Andrej Sauczanka:

- Laboratorium jest próbą spojrzenia w głąb siebie. Jednocześnie jest to analiza pracy aktora nad sobą. Laboratorium pozwala na pogłębienie, skupienie i rozpoczęcie pracy nad sobą w scenicznych warunkach. Kim jestem? Jakie tabu, problemy, granice napotyka człowiek, jakie zmiany, wysiłki, próby dzięki nim powstają? 

Wstęp na prezentację efektów rezydencji artystycznej w Teatrze Modrzejewskiej jest bezpłatny. Darmowe wejściówki dostępne są w kasie biletowej. Warto zaznaczyć, że będzie to jedyna okazja do obejrzenia efektów pracy białoruskich artystów na Scenie Gadzickiego.

Tytuł oryginalny

Finał rezydencji białoruskich artystów

Źródło:

@kt Legnicka Gazeta Teatralna online
Link do źródła