EN
06.11.2021, 13:35 Wersja do druku

Krosno. Spotkania teatralne dla dorosłych i dla dzieci – od niedzieli

Inne aktualności

Na sześć spektakli teatralnych i takich, które łączą wiele dziedzin sztuki, a także dwie wystawy: scenografii, rekwizytów i kostiumów teatralnych oraz fotografii zaprasza od niedzieli, przez cały listopad, Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie (RCKP).

Agnieszka Kaszczyszyn z RCKP w Krośnie wyraziła nadzieję, że tegoroczna teatralna oferta przypadnie do gustu krośnieńskiej, i nie tylko, publiczności.

„Od kilkudziesięciu lat listopad jest miesiącem, w którym do Krosna przybywają liczne teatry z całej Polski, a na widowni Regionalnego Centrum Kultur Pogranicza zasiada publiczność łaknąca wrażeń, emocji, sław i doskonałych widowisk. Niech tradycji stanie się za dość” – zaprosiła Kaszczyszyn.

Dodała, że w tym roku przewidziano trzy wydarzenia. Będzie to 42. edycja Krośnieńskich Spotkań Teatralnych oraz nowość - Małe Spotkania Teatralne, które są odpowiedzią na potrzeby rodzin z dziećmi i samych dzieci, a także spektakl „Kryptonim27” oraz wystawa „Body Art Gallery” Art Color Ballet.

„Uzupełnieniem i nowością tegorocznego święta teatru będzie podzielenie imprezy na dwa odrębne wydarzenia: pierwsze dedykowane dorosłej widowni, drugie skierowane do najmłodszego widza i realizowane w ramach nowych +Małych Spotkań Teatralnych+, podczas których zobaczymy dwa spektakle. Krośnieńskie święto teatru, a teraz w zasadzie dwa, każdego roku daje publiczności okazję do chłonięcia piękna teatru i coraz cenniejszych inicjatyw podejmowanych w tej dziedzinie przez artystów” – wyjawiła Kaszczyszyn.

Jako pierwsze, w niedzielę, wystartują Małe Spotkania Teatralne dedykowane najmłodszym widzom. Milusińscy w ramach wydarzenia będą mieli możliwość obejrzenia profesjonalnych sztuk teatralnych, stworzonych i prezentowanych właśnie z myślą o nich, w wykonaniu aktorów krakowskich teatrów.

Będą mogli zobaczyć w wykonaniu Teatru Groteska premierę „Kapelusza za sto tysięcy” oraz spektakl „Pippi” z repertuaru Teatru Ludowego.

Przygotowano też wystawę „O czarowaniu”, prezentującą rekwizyty, kostiumy i elementy scenografii ze spektakli teatralnych. Ponadto będzie okazja do rozmowy z aktorami wśród teatralnej scenografii, co dla najmłodszych widzów stanowić będzie atrakcję, a dla dorosłych - podróż do czasów dzieciństwa.

„Celem projektu jest zapewnienie i ułatwienie dostępu do profesjonalnej oferty teatralnej skierowanej do dzieci z Krosna oraz okolic. Ma też uwrażliwić najmłodszych widzów na odbiór tego rodzaju sztuki” – zaznaczyła Kaszczyszyn.

Z kolei w poniedziałek rozpocznie się 42. edycja Krośnieńskich Spotkań Teatralnych, w czasie których widzowie będą mieli okazję zobaczyć trzy spektakle. Na pierwszy z nich zaprosi Teatr MY Production z Warszawy, który pokaże przedstawienie „Selfie.com.pl”. Publiczność będzie mogła zobaczyć w listopadzie także spektakl „Za rok o tej samej porze” w wykonaniu Teatru Bagatela z Krakowa oraz „Stroiciela grzebieni” Teatru KTO także z Krakowa.

W programie listopadowych wydarzeń w RCKP w Krośnie przewidziano też spektakl „Kryptonim27” oraz wystawę fotografii „Body Art Gallery”, będącą zapowiedzią spektaklu, na które zaprosi Art Color Ballet.

Spektakle zespołu Art Color Balet to rozbudowane widowiska malarskie zawierające nowoczesną choreografię, muzykę, bodypainting, nowatorskie rozwiązania scenograficzne oraz najnowsze osiągnięcia techniki oświetleniowej.

Wystawa „Body Art Gallery” to kolekcja fotografii sztuki bodypainting stworzona przez założycielkę i dyrektor artystyczną Art Color Balet Agnieszkę Glińską.

„Fotografie ukazują unikatową sztukę malowanych ciał tancerzy, w której ruch, choreografia i światło współdziałają w plastycznej formie malarstwa ożywionego. Ciało stanowi inspiracje do powstania trójwymiarowych obrazów odwołujących się do archetypów kultur świata” - wyjawiła Agnieszka Glińska cytowana przez RCKP w Krośnie.

Spektakl „Kryptonim27” to magia i tajemniczość obrazów Zdzisława Beksińskiego przeniesiona na scenę.

„Muzyka, taniec, wizualizacje, wszystko, by spróbować odczytać ukryte znaczenie dzieł. Widz wniknie w przestrzeń stworzoną z ruchomych obrazów, niesamowitych figur tanecznych, wykonywanej na żywo muzyki. Między jawą i snem, w galerii i na deskach sceny - w niejasnym planie fantastycznych wizji, ukrytych lęków, nadwrażliwej wyobraźni…” – czytamy w opisie spektaklu.

Jego premiera odbyła się w październiku 2016 roku - z okazji otwarcia Galerii Zdzisława Beksińskiego w Krakowie.

Źródło:

PAP