EN

4.10.2022, 12:46 Wersja do druku

Kraków. Wspominanie Jerzego Treli w cyklu „Przywrócone arcydzieła” w MOS-ie

Jerzy Trela we wspomnieniach przyjaciół podczas spotkania w Małopolskim Ogrodzie Sztuki. Pretekstem będzie projekcja filmu Konrada Swinarskiego „Sędziowie. Tragedyia” prezentowanego w ramach projektu „Przywrócone arcydzieła”.

fot. mat. organizatora

17 października o godz. 19.00 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki Łukasz Maciejewski poprowadzi 67. spotkanie cyklu „Przywrócone arcydzieła”. Bohaterem najbliższego spotkania będzie Jerzy Trela.

- Jerzy Trela był również przyjacielem „Przywróconych arcydzieł”, cyklu w Małopolskim Ogrodzie Sztuki, który razem z Dorotą Grzywacz-Kmieć, przygotowujemy nieprzerwanie od 2013 roku. Wielokrotnie był gościem spotkań w MOS-ie. Kilka razy odwiedzał nas jak aktor Kazimierza Kutza, opowiadał o „Spokoju” Krzysztofa Kieślowskiego, był gościem spotkania dedykowanego Barbarze Sass – mówi Łukasz Maciejewski, inicjator spotkań „Przywrócone arcydzieła”. - Na czas pandemii, nasz cykl, jak wszelkie inne wydarzenia, musieliśmy zawiesić, mimo to, w przerwach między lockdownami udało się zorganizować kilka spotkań, wśród nich rozmowę z Jerzym Trelą i z Grażyną Barszczewską, po seansie jednego z ulubionych filmów pana Jerzego - „Anioła w szafie” Stanisława Różewicza. Rozmawialiśmy w maseczkach, przejęci i przestraszeni, pan Jerzy był w trakcie badań lekarskich, nie przyniosły nic dobrego. To było pewnie jedno z ostatnich publicznych spotkań z Jerzym Trelą w Krakowie.

Przywrócone arcydzieła to wybrane przez znanego krytyka filmowego - Łukasza Maciejewskiego wybitne tytuły polskiego kina. Każdej projekcji towarzyszy wstęp oraz spotkanie z twórcami.

Podczas spotkania 17 października, poświęconego Jerzemu treli, wybitnego aktora będą wspominać przyjaciele: Dominika Bednarczyk, Anna Dymna, Marian Dziędziel, Jerzy Fedorowicz, Roman Gancarczyk, Ewa Kaim, Anna Radwan, Tomasz Schimscheiner, Jerzy Stuhr i Krystyna Zachwatowicz. Pretekstem do spotkania stanie się projekcja zapomnianego filmu telewizyjnego „Sędziowie. Tragedyia”. W wyreżyserowanym przez Konrada Swinarskiego filmie Jerzy Trela wcielił się w postać Natana.

Sfilmowana wersja dramatu Stanisława Wyspiańskiego uhonorowano Nagrodą Główną w kategorii filmów telewizyjnych oraz Nagrodą za muzykę dla Stanisława Radwana na FPFF w Gdańsku w 1974 r. Tragedia Wyspiańskiego, której osnową było prawdziwe zdarzenie, odnotowane w XIX-wiecznych kronikach sądowych, wielokrotnie gościła na polskich scenach. Do najsłynniejszych współczesnych inscenizacji należała propozycja Konrada Swinarskiego, który przed sfilmowaniem dramatu wystawił "Sędziów" w Starym Teatrze w Krakowie.

Więcej informacji

Tytuł oryginalny

Kraków. Wspomnienie o Jerzym Treli w cyklu "Przywrócone arcydzieła"

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

04.10.2022