EN
13.04.2022, 12:25 Wersja do druku

Kraków. Wiosenny Maraton Komediowy w Teatrze KTO

Teatr KTO wiosnę w swoim repertuarze oddaje sztukom o charakterze komediowym. Podczas prezentowanych spektakli Widzowie będą mogli przyjrzeć się terapeutycznej mocy śmiechu. Nie temu pustemu i pozbawionemu sensu. Artyści w centrum zainteresowań umieścili uśmiech wywołany groteskowym i absurdalnym spojrzeniem na świat.

fot. mat. teatru

Dla wszystkich, którzy mają ochotę uśmiechać się przez całą wiosnę Teatr KTO przygotował możliwość zakupienia specjalnego KARNETU na spektakle komediowe. W ramach KARNETU należy wybrać liczbę spektakli, którym przysługują poniższe zniżki:

2 różne spektakle -10 %

3 różne spektakle -20%

4 i więcej różnych spektakli -30%

Więcej informacji o KARNECIE na stronie: https://teatrkto.pl/2022/04/11/wiosenny-maraton-komediowy/, telefoniczne: +48 12 633 89 47 lub w kasie teatru przy ul. Zamoyskiego 50.

Teatr KTO sporą część repertuaru poświęca sztukom komediowym. Jednym z czołowych artystów współpracujących z podgórską sceną jest Krzysztof Niedźwiedzki – autor scenariuszy i reżyser, znany w szczególności z kultowych już przedstawień „Stroiciel grzebieni” i „Stroiciel grzebieni. Akt 2”, w których główne role grają Elżbieta Firek i Maciej Słota.

Zapytaliśmy więc Niedźwiedzkiego: dlaczego komedie?

„W kilka miesięcy po premierze mojej piątej sztuki – komedii, a jakże, może warto zatrzymać się na chwilę i zastanowić. Czternaście lat temu na scenę Teatru KTO wyszło czterech aktorów, by w spektaklu pod tytułem „Atrament dla leworęcznych” dać widzom sporą dawkę niczym nieskrępowanej radości – z powodzeniem robią to do dziś. W kolejnych latach przyszedł czas na „Świętych tego tygodnia”, „Teatr telewizji” i dwie części „Stroiciela grzebieni”. Autorzy komedii licząc na żywą reakcję teatralnej publiczności mają jednak znacznie poważniejsze zadanie do wykonania. Humor to tylko i aż kostium, który okrywać powinien sprawy istotniejsze. Oglądając „Atrament dla leworęcznych” - przez scenę - śmiejemy się z samych siebie. Dostrzegając w teatralnych postaciach groteskowe, lustrzane odbicie można zastanowić się nad trudnościami w międzyludzkiej komunikacji wynikającej w tej samej mierze z prostych nieporozumień jak i nieograniczonych możliwości języka. „Święci tego tygodnia” to z kolei przypowiastka o trudnościach w odnalezieniu samego siebie w pokręconym świecie, prób właściwego zdiagnozowania codziennych frustracji, które nami targają i znalezienia na nie skutecznej recepty. Codziennie ulegamy presjom i sugestiom. Jesteśmy w dobrej lub złej wierze manipulowani, a zagrożenie – choćby wyimaginowane może wyzwolić w nas emocje, których nie spodziewalibyśmy się po sobie i o tym jest „Teatr telewizji”. Ubrać w komediowy kostium można wszystko, nawet śmierć bliskiej osoby. W tym wypadku trzeba to jednak robić wyjątkowo delikatnie, tak by śmiać się z zachowaniem powagi zaistniałej sytuacji. Obydwie części „Stroiciela grzebieni” nie są jednak pełnymi czarnego humoru spektaklami o śmierci – to raczej opowiedziana pogodnymi słowami karkołomna i pełna humoru historia miłości dwojga ludzi, dla których wieczne rozstanie nie zmienia uczuć i relacji.

Carlos Ruiz Zafón pisał: Komedia uczy nas, iż nie należy brać życia nazbyt serio, tragedia zaś uczy nas, co się dzieje, kiedy nie bierzemy na serio tego, czego nas uczy komedia. Warto się nad tym zastanowić i właściwie ważyć proporcje.”

Kalendarium spektakli w ramach Wiosennego Maratonu Komediowego w KTO:

19.04, 21.05 Kredyt zaufania

20.04., 21.04., 20.05 Stroiciel grzebieni. Akt 2

28.04., 25.05 Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa

29.04., 18.05., 19.05 Stroiciel grzebieni

30.04., 4.05., 5.05., 6.05 Słoneczni chłopcy

26.05., 27.05 Atrament dla leworęcznych. Komedia absurdalna

Wszystkie spektakle prezentowane są o godzinie 19.00

Bilety na pojedyncze spektakle: https://bilety.teatrkto.pl/

One woman show

Na początek naszego maratonu zapraszamy do obejrzenia monodramu „Kredyt zaufania” w wykonaniu Izy Kały. Ten działający niczym prawdziwy balsam na problemu współczesnej kobiety spektakl w niezwykły sposób czerpie z komediowego talentu aktorki i błyskotliwego tekstu. Konrad Sztuka – producent HBO - Na stojaka powiedział „Oglądając Kredyt zaufania, a właściwie w nim uczestnicząc, śmieję się do łez z siebie i ani przez moment nie czuję zażenowania.”.

Odejść, ale dokąd?

Jak trudno rozstać się z życiem i czym zapełnić pustkę po osobie, która od nas odeszła? Z tym mierzą się bohaterowie naszego „Stroiciela grzebieni” oraz „Stroiciela grzebieni. Akt 2” – niezwykle czułych opowieści pełnych ciekawych historii, anegdot i wspomnień. Reżyser Krzysztof Niedźwiedzki podobnie jak we wszystkich swoich spektaklach, zadbał o sporą dawkę słownego i sytuacyjnego humoru dzięki czemu to opowieść dla każdego.

Na kozetce

Kto z nas choć raz w życiu nie doznał uczucia frustracji z jakiegoś powodu i nie zastanawiał się nad wizytą u specjalisty? Główny bohater spektaklu „Święci tego tygodnia. Komedia obyczajowa” trafia wprost do gabinetu psychoanalityka. W tej przewrotnej i prześmiesznej opowieści, w której współgrają - brawurowe tempo, aktorskie kreacje, błyskotliwy humor, następują niespodziewane zmiany ról i zwroty akcji. Usiądźcie wygodnie na teatralnej kozetce i wyruszcie w podróż do wnętrza samych siebie.

O dwóch takich co ukradną Wam serca

„Słoneczni chłopcy” w reżyserii Pawła Szumca to kwintesencja tego, za co kochamy sztuki komediowe – jest śmiesznie, inteligentnie i błyskotliwie, ale też gorzko, nostalgicznie i refleksyjnie. Wytrawny duet aktorski – Leszek Piskorz i Jacek Strama stanowi prawdziwą wisienkę na tym komediowym torcie. Delektować i zachwycać się będziecie każdym jego kęsem!

Nasza codzienna komedia

Groteska niczym soczewka obnaża absurdy naszego świata. Na finał Wiosennego Maratonu Komediowego przygotowaliśmy sztukę, która do prostych, codziennych czynności szczyptę absurdalnego smaku i wyciąga z nich niezliczoną ilość ukrytych znaczeń. „Atrament dla leworęcznych. Komedia absurdalna” to salwy śmiechu na widowni i intelektualna łamigłówka w jednym

Źródło:

Materiał nadesłany