EN
07.12.2021, 16:00 Wersja do druku

Kraków. Wernisaż wystawy Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz

 W sobotę, 11 grudnia 2021, o godzinie 17:00 na trzecim piętrze Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie odbędzie się uroczyste otwarcie wystawy narracyjnej zatytułowanej: ARCHIWUM OPOWIEŚCI TEATRALNYCH - PARADYZ.

Wystawa stworzona jest ze skarbów obwoźnego teatrzyku „cudów” – artefaktów i pamiątek zachowanych przez pasierba Stanisława Wyspiańskiego – Teodora. 

To cyrkowe panoptikum sprawia wrażenie wystawy tymczasowej, objazdowej, staje się jednak pierwszym etapem odbudowy i narastania „teatralnej machiny”, która powoli odkrywana będzie przed widzami w nieodwiedzanych dotychczas bądź zapomnianych zakątkach budynku Teatru im. Juliusza Słowackiego. 

Zbudowana jest z tajemniczych obiektów - gablot ustawionych na trzecim piętrze budynku teatru. Przy czym nie jest to tradycyjna wystawa z muzealnymi gablotami - to magazyn pozornie rozrzuconych obiektów – opakowań, obudów sprawiających wrażenie urządzeń utrzymujących przy życiu tajemnicze wewnętrzne mechaniczne byty. Skomplikowane i niepokojące. Są rodzajem mini-gablot, klatek, kapsuł, maszyn projekcyjnych - z zainstalowanymi wewnątrz okularami, wizjerami i ekranami do zaglądania, podglądania.

Od 12 grudnia 2021 r. wystawa jest czynna godzinę przed spektaklem granym na Dużej Scenie Teatru. Wstęp na wystawę jest możliwy po okazaniu biletu teatralnego. Bilet z Dużej Sceny Teatru upoważnia do wstępu na wystawę w dniu przedstawienia. Bilet z pozostałych scen (Scena MOS, Dom Machin, Scena Bank Opowieści, Dom Rzemiosł Teatralnych) jest ważny miesiąc od dnia spektaklu. Wystawa powstaje w ramach projektu: Modernizacja infrastruktury technicznej Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie wraz z zakupem wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Oś priorytetowa: VIII Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury. Działanie 8.1: Ochrona dziedzictwa kulturowego i rozwój zasobów kultury Wystawę stworzyła Grupa Locus Solus (Michał Urban, Victor Soma) ze wsparciem technicznym firmy Props.

Wernisaż wystawy narracyjnej

Archiwum Opowieści Teatralnych – Paradyz

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie,

pl. Św. Ducha 1,

trzecie piętro

Źródło:

Materiał nadesłany