EN
9.03.2023, 09:27 Wersja do druku

Kraków. Warsztaty dla osób niesłyszących i z niepełnosprawnością wzroku w Teatrze im. Słowackiego

Teatr im. Słowackiego zaprasza na warsztaty filmowe „Remake, reboot, sequel, prequel, spin-off” z tłumaczeniem na PJM oraz „Próbę stolikowa” - warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością wzroku.

Warsztaty filmowe „Remake, reboot, sequel, prequel, spin-off”

Zapraszamy na warsztaty filmowe skierowane do osób niesłyszących, niedosłyszących i słyszących, podczas których będziemy rozwijać zainteresowanie filmem i poznawać działanie poszczególnych zawodów filmowych, tak by wynikiem naszego spotkania był nakręcony przez nas film w PJM. 

Wejdziemy w role operatora, reżysera i aktora. Nauczmy się pracy przed kamera jak i za kamerą.

Warsztaty tłumaczone na PJM.

GDZIE?

Dom Rzemiosł Teatralnych, Radziwiłłowska 3

KIEDY?

(musisz być obecny na wszystkich zajęciach)

18.03.2023 (sobota), godz. 11 – 14.30, 16.30 – 21.00

19.03.2023 (niedziela), godz. 11 – 13, 15-17

DLA KOGO?

Zapraszamy osoby od 18 roku życia. Warsztaty są otwarte zarówno dla osób z doświadczeniem filmowym, jak i dla osób bez doświadczenia filmowego.

Liczba miejsc jest ograniczona.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Musisz wypełnić ten formularz: 

docs.google.com 

Na wysłanie zgłoszenia masz czas do 11 marca. Skontaktujemy się z wybranymi osobami.

Bilet: 5 zł, płatne w dniu wydarzenia.

KTO PROWADZI?

Paweł Penarski - absolwent operatorstwa filmowego na praskim FAMO (Film Academy of Miroslav Ondricek), reżyser i operator filmowy od wielu lat współpracujący z Fundacją Migawka (kampania filmowa "Głuchy nie znaczy głupi", film "Samotność"). Reżyser teledysków, twórca projekcji i animacji do spektakli teatralnych, a także zwiastunów sztuk teatralnych dla wielu instytucji kultury w Polsce (m.in. Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, Teatr im. W. Gombrowicza w Gdyni, Teatr Stary w Lublinie, Teatr Bagatela, Teatr Nowy Proxima w Krakowie).

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorkami:

Dominika Feiglewicz: [email protected]

Katarzyna Peplinska – Pietrzak: [email protected]

Warsztaty realizowane są w ramach przedsięwzięcie grantowego „Dostępny Teatr im. J. Słowackiego - poprawa dostępności oferty kulturalnej Teatru”, finansowanego  z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób  Niepełnosprawnych z grantu „Kultura bez barier" w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Próba stolikowa – warsztaty teatralne dla osób z niepełnosprawnością wzroku

Zapraszamy osoby niewidome i niedowidzące na warsztaty teatralne. Poznacie tajemnice teatru, rozwiniecie twórcze myślenie oraz odkryjecie artystę w sobie. Będziemy teatr dotykać, wsłuchiwać się jego dźwięki, a także go wąchać. Każde ze spotkań będzie miało inny temat przewodni.

Program:

20.03.2023, Dom Rzemiosł Teatralnych, Radziwiłłowska 3, godzina: od 17.00 do 19.30

Temat: Aktor. Jak poruszyć wyobraźnię i emocje?

Podczas warsztatów poznamy bliżej pracę aktora. Będziemy pracować nad interpretacją tekstu oraz wyrażaniem emocji. W twórczych działaniach sprawdzimy, czym jest intencja oraz ważne dla aktorstwa pytanie: co by było, gdyby…? Spotkamy się z aktorem, który opowie nam o swoim doświadczeniu i przygotuje dla nas specjalne zadanie.

3.04.2023, Dom Rzemiosł Teatralnych, Radziwiłłowska 3,  godzina: od 17.00 do 19.30

Temat: Kostium: druga skóra aktora

Bohaterem drugiej próby stolikowej będzie kostium. Weźmiemy udział w twórczych działaniach, dzięki którym poznamy moc kostiumów teatralnych. Będziemy je przymierzać, badać ich fakturę oraz zastanawiać się, jaką historię mogą nam opowiedzieć. Spotka się z nami kostiumograf, który oprowadzi nas po magicznym świecie kostiumów. 

8.05.2023, Teatr im. Juliusza Słowackiego, pl. Św. Ducha 1, godzina: od 17.00 do 19.30

Temat: Przestrzenie teatru

Warsztaty rozpoczniemy od zwiedzania głównego gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego z audiodeskrypcją. Później porozmawiamy o przestrzeniach teatru. Jak powstaje scenografia? Czy teatr zawsze potrzebuje sceny? A może wystarczy kawałek ulicy i dwoje ludzi, którzy chcą z sobą porozmawiać? Jaki byłby teatr na Wawelu? Inspiracją będzie dla nas „Studium o Hamlecie” Stanisława Wyspiańskiego. Spotka się z nami scenograf, który opowie o swoim zawodzie i pracy z przestrzenią. 

5.06.2023, Dom Rzemiosł Teatralnych, Radziwiłłowska 3, godzina: od 17.00 do 19.30

Temat: Ciało w teatrze: ruch i choreografia

Podczas warsztatów będziemy się ruszać, tańczyć oraz stworzymy choreografię na wybrany temat. Uruchomimy wyobraźnię, by za pomocą naszych ciał zbudować nowe, teatralne światy. Spotka się z nami choreograf, który opowie nam o znaczeniu ruchu scenicznego. Nie wymagamy wcześniejszego doświadczenia tanecznego. Prosimy o zabranie wygodnego stroju oraz butów sportowych. 

DLA KOGO?

Zapraszamy osoby od 15 roku życia. Warsztaty są otwarte zarówno dla osób z doświadczeniem teatralnym, jak i dla osób bez doświadczenia teatralnego

Liczba miejsc jest ograniczona.

JAK SIĘ ZAPISAĆ?

Napisz lub zadzwoń do koordynatorki:

Katarzyna Peplinska-Pietrzak,

e-mail: [email protected]

tel./SMS: 696 572 383

Zapisy na pierwsze warsztaty przyjmujemy do 17.03.2023 r.

Poinformuj nas, jeśli potrzebujesz asysty i wsparcia w dotarciu z przystanku do teatru. 

BILET

Bilet w cenie 5 zł (opłacany w dniu wydarzenia)

KTO PROWADZI?

Katarzyna Peplinska-Pietrzak – pedagożka teatru, koordynatorka dostępności, reżyserka, autorka projektów włączających osoby z różnymi potrzebami. Prowadzi warsztaty choreograficzno-ruchowe dla osób z niepełnosprawnością wzroku. Autorka i koordynatorka projektu „Scena otwarta. Samorzecznicy w teatrze”, którego celem było opracowanie modelu dostępnej edukacji teatralnej.

Mariola Ruszaj – absolwentka kulturoznawstwa i wiedzy o mediach, konsultantka dostępności, obecnie kontynuuje naukę na studiach podyplomowych z Zarządzania dostępnością. Współpracuje z Teatrem im. Juliusza Słowackiego. 

Na każdym z warsztatów obecny będzie także gość specjalny. 

W razie pytań zapraszamy do kontaktu z koordynatorką

Katarzyna Peplinska – Pietrzak:  [email protected]

Warsztaty realizowane są w ramach przedsięwzięcie grantowego „Dostępny Teatr im. J. Słowackiego - poprawa dostępności oferty kulturalnej Teatru”, finansowanego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych z grantu „Kultura bez barier" w ramach Działania 4.3 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.

Źródło:

Materiał nadesłany