EN
21.05.2022, 15:28 Wersja do druku

Kraków. W roli głównej: ciało. „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” w Cricotece

Inne aktualności

„Lekcja anatomii” to motyw przewodni tegorocznego programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń” w Cricotece. Hasło nawiązuje do happeningu Tadeusza Kantora, obrazu Rembrandta i teatru anatomicznego. Inauguracja projektu połączona z wykładem „Do czego zdolne jest ciało?” dr Anny Róży Burzyńskiej 25 maja. Pisze Marta Gruszecka w „Gazecie Wyborczej - Kraków”.

Sekcja zwłok to czynność, na którą z ciekawością patrzą chyba tylko patomorfolodzy i studenci medycyny. Ale w XVI wieku pośmiertne oględziny ludzkiego ciała cieszyły się dużą popularnością. Były miejsca, w których organizowano nawet specjalne pokazy anatomiczne. - Gromadziły one na widowni nie tylko studentów medycyny. Zainteresowanie prezentacjami było tak duże, że zaczęto budować teatry, przeznaczone do publicznych lekcji anatomii, które przypominały przedstawienia teatralne - opowiadają Paweł Łyskawa i Eryk Makohon, kuratorzy programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń".

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

W roli głównej: ciało. "Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń" w Cricotece

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Gruszecka

Data publikacji oryginału:

21.05.2022