EN
28.03.2022, 14:59 Wersja do druku

Kraków. W kwietniu Teatr Ludowy zaprasza na międzynarodową konferencję HOPE

Nowe przestrzenie w teatrze immersyjnym to hasło przewodnie tegorocznego, międzynarodowego forum HOPE!, organizowanego przez Teatr Ludowy oraz PlayON!.

Tegoroczna edycja jest poświęcona dźwiękowi i jego wpływowi na budowanie przestrzeni wielowymiarowych narracji. Podczas konferencji, uczestnicy na podstawie przykładowych produkcji teatralnych będą wraz z ekspertami zgłębiać zagadnienia dźwięku przestrzennego, muzyki immersyjnej i ich roli w tworzeniu przestrzeni mieszanych (VR i AR).

Celem konferencji jest poszukiwanie nowych form narracyjnych, dzięki którym teatr może poszerzać swoją przestrzeń oddziaływania, sięgając dalej niż scena, sala teatralna czy nawet budynek teatru. Dźwięk może stać się tym czynnikiem, który pozwoli opowiadanej na scenie historii rozprzestrzenić się, a ta ekspansja w połączeniu z rzeczywistością wirtualną ma szansę zmienić rodzaj uczestnictwa widza w spektaklu teatralnym w taki sposób, by miał on wpływ na przebieg narracji.

Uczestnikom konferencji zaprezentują się eksperci teatralni, technologiczni oraz przedstawiciele środowisk akademickich badający możliwości narzędzi cyfrowych. Ponadto zostaną zaprezentowane spektakle teatralne, wykorzystujące zarówno VR, jak i aplikacje mobilne w strukturach swoich opowieści. Jednym z nich będzie spektakl Teatru Ludowego „1984: Ministerstwo Miłości” w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. Reżyserka, dramaturg – Piotr Froń oraz specjalista ds. nowych mediów dr Kamil Kamysz (Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie), opowiedzą o procesie budowania struktury narracji i wykorzystaniu aplikacji mobilnej w przebiegu spektaklu.

Konferencja HOPE! jest inicjatywą PlayON! – międzynarodowej sieci teatralnej, zrzeszającej europejskie teatry, której celem jest poszukiwanie nowych form narracyjnych, wykorzystujących między innymi mechanizmy gier komputerowych do budowania fabuł teatralnych. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu programu Creative Europe.

Udział w konferencji jest bezpłatny, wymagana jest jednak rejestracja.

Link do rejestracji: https://playon.reactionlink.events

Więcej informacji: https://play-on.eu/hope-2022/

Źródło:

Materiał nadesłany