EN

20.02.2021, 16:20 Wersja do druku

Kraków. Uczczą 10. rocznicę śmierci Jerzego Nowosielskiego

W niedzielę przypadnie 10. rocznica śmierci wybitnego malarza Jerzego Nowosielskiego. Z tej okazji władze Krakowa symbolicznie rozpalą znicz na grobie artysty w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim.

"Kraków, miasto rodzinne Jerzego Nowosielskiego, zawdzięcza mu nie tylko jego wieloletnią obecność wśród środowiska artystycznego, nie tylko jego wspaniałe prace, ale także czerpie z jego przemyśleń, bogatej i złożonej osobowości, która kształtowała się na pograniczu kultur i światopoglądów" - przekazało biuro prasowe urzędy miasta.

Jerzy Nowosielski urodził się w Krakowie 7 stycznia 1923 r., tu też zmarł 21 lutego 2011 r. Malarz przez większość życia mieszkał w tym mieście, z 12-letnią przerwą, kiedy pracował Łodzi, m.in. w tamtejszej Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Pięknych.

Podczas II wojny światowej Nowosielski rozpoczął studia malarskie w Instytucie Sztuk Plastycznych w Krakowie, przemianowanym przez Niemców na Kunstgewerbeschule. Po wojnie kontynuował naukę w Krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych pod kierunkiem prof. Eugeniusza Eibischa. W tym czasie związał się z Grupą Młodych Plastyków, a od 1947 r. był asystentem Tadeusza Kantora w Szkole Sztuk Plastycznych. Był członkiem Grupy Krakowskiej.

W 1950 r. zamieszkał w Łodzi - tu wykładał w szkole sztuk pięknych, a jego żona pracowała jako scenograf w Teatrze Lalek Arlekin. 12 lat później para powróciła do Krakowa. W krakowskie Akademii Sztuk Pięknych Nowosielski rozpoczął wykłady z malarstwa.

Ojciec malarza był Łemkiem wyznania unickiego, matka miała pochodzenie niemieckie. Fascynacja Nowosielskiego liturgią wschodnią zaowocowała religijnymi malowidłami ściennymi, ikonostasami, ale i kompozycjami abstrakcyjnymi, pejzażami. Polichromie artysty znajdują się w cerkwiach m.in. w Jeleniej Górze, Kętrzynie, i w kościołach - m.in. pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu na Azorach w Krakowie, w Wesołej koło Warszawy, w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Warszawie Jelonkach. Zaprojektował też, i swoimi obrazami zapełnił, kapliczkę cerkiewną Fundacji św. Włodzimierza, przy ul. Kanoniczej w Krakowie.

Prace malarza były prezentowane na licznych wystawach na całym świecie, m.in. podczas weneckich Biennale. Dziś są w zbiorach muzeów polskich i zagranicznych, ale i w wielu kolekcjach prywatnych.

Nowosielski pisał też eseje z dziedziny ikony i teologii prawosławnej.

Za swoją twórczość wielokrotnie był nagradzany, Krzyżem Wielki Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Od 1996 r. w Krakowie działa Fundacja Nowosielskich, która promuje wartościowe zjawiska we współczesnej kulturze, przyznaje stypendia młodym twórcom.


Źródło:

PAP