EN
27.02.2023, 07:51 Wersja do druku

Kraków. Teatr Słowackiego zagrał dla Ukrainy. Tak jak przed rokiem

Koncertem "Solidarni z Ukrainą" artyści Teatru Słowackiego i zaproszeni goście po raz kolejny zademonstrowali poparcie dla Ukrainy. Dochód z niedzielnego charytatywnego koncertu wesprze działalność Narodowego Akademickiego Teatru Dramatycznego im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku. Na scenie pojawili się, m.in. Julia Kaminska, Magdalena Steczkowska i artyści Teatru Słowackiego. - Ukraina żyje i potrzebuje także kultury i edukacji w tym wojennym czasie - mówi Kuba Roszkowski, reżyser koncertu.

"Przez ten rok wydarzyło się wiele. Nie zmieniło się to, że Ukraina wciąż bohatersko walczy i wciąż niezwykle potrzebuje naszego wsparcia. Dlatego 26 lutego o godzinie 20.00 na Dużej Scenie Teatru ponownie zagramy i zaśpiewamy charytatywnie dla Ukrainy. Tym razem pieniądze zbierane będą na Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki w Iwano-Frankiwsku, by ten mógł dalej grać, tworzyć, by nawet w czasie wojny ludzie nie tracili kontaktu z kulturą" - zapowiadał koncert Teatr Słowackiego.

Przed rokiem, w pierwszych dniach po wybuchu wojny, artyści Teatru Słowackiego na scenie i poza nią - angażując się w działania, udostępniając teatralne przestrzenie, organizując zbiórki - dali wyraz swojej solidarności z Ukrainą.

- Po raz pierwszy taki koncert zrobiliśmy rok temu, był to pierwszy taki koncert w Polsce, wówczas zbieraliśmy na pomoc osobom uchodźczym z Ukrainy, w tym roku zbieramy na ukraińską kulturę, a dokładnie na teatr w Iwano-Frankiwsku, który pomimo wojny prowadzi działalność artystyczną i edukacyjną - mówi Kuba Roszkowski, reżyser koncertu.

W ukraińskim teatrze pro bono wystawi "Dziady" po raz pierwszy w Ukrainie Maja Kleczewska.

Tytuł oryginalny

Teatr Słowackiego zagrał dla Ukrainy. Tak jak przed rokiem

Źródło:


Link do źródła


Autor:

Anna Piątkowska

Data publikacji oryginału:

27.02.2023