Inne aktualności
-
Kraków. Konkurs na dyrekcję Teatru Groteska roztrzygnięty. Komisja wybrała Karola Suszczyńskiego 02.02.2023 12:11
- Wiedeń. Warszawska Opera Kameralna ponownie w Złotej Sali Musikverein 02.02.2023 11:48
- Internet. Netflix zrobi nowego „Znachora". W roli prof. Wilczura - Leszek Lichota 02.02.2023 11:30
- Warszawa. W Teatrze Narodowym przygotowują spektakl „Alicji Kraina Czarów” 02.02.2023 10:30
- Warszawa. Niezwykła wystawa o słynnej polskiej drag queen. Była wietnamską królową, syrenką, ikoną 02.02.2023 09:29
- Białystok. W Walentynki Teatr Dramatyczny zaprasza wszystkich zakochanych na „Dekameron” 02.02.2023 09:23
-
Opole. 47. Konfrontacje Teatralne/„Klasyka Żywa”. Jakie spektakle zobaczymy na scenie Teatru Kochanowskiego? 02.02.2023 09:04
- Lublin. „Łyżka dziegciu w beczce miodu” w Teatrze Starym 02.02.2023 09:03
-
Toruń. Improwizowany spektakl Kolektywu Teraz, który napisze na żywo sztuczna inteligencja 02.02.2023 08:56
- Częstochowa. Teatr zaprasza na Madagaskar 02.02.2023 08:47
- Kraków. „Guppy 13” w listopadzie na Scenie Nowohuckiego Centrum Kultury 02.02.2023 08:39
-
Poznań. „Zapamiętaj. Świadectwo Jana Karskiego" w Auli Artis - 4 lutego 02.02.2023 08:32
-
Kraków. Luk Perceval powraca do Narodowego Starego Teatru ze „Zmierzchem długiego dnia” O'Neilla 02.02.2023 08:26
- Chorzów. Luty w Teatrze Rozrywki. Wracają oczekiwane „Koty” 02.02.2023 08:15
Sześć koncertów znalazło się w programie 15. Festiwalu Muzyki Filmowej, odbywającego się od 23 do 29 maja w Krakowie. Głównym gościem wydarzenia będzie John Powell, autor muzyki m.in. do serii „Jak wytresować smoka”. Zaplanowano też koncert solidarności z Ukrainą.
Magdalena Doksa-Tverberg, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego poinformowała we wtorek, że festiwal wraca w pełnej formule w tradycyjnym majowym terminie po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa. Koncerty zaplanowano w Filharmonii Krakowskiej i salach Centrum Kongresowego ICE Kraków.
Jak przekazała przedstawicielka KBF, tegoroczny festiwal otworzy 24 maja koncert „Kilar | Glass”. „Będzie on celebracją wyrazistego stylu Wojciecha Kilara, który w tym roku obchodziłby 90. urodziny, a także muzyki minimalistycznej Philipa Glassa” - zapowiedziała dyrektorka.
Ich muzyka zabrzmi dzięki pianiście Aleksandrowi Dębiczowi, sopranistce Joannie Radziszewskiej i orkiestrze Sinfonietta Cracovia pod kierownictwem Michaela Riesmana, dyrektora muzycznego Philip Glass Ensemble.
W tym roku bohaterem i gościem cyklu Scoring4Polish Directors, który honoruje twórczość najsłynniejszych polskich reżyserów, będzie Jerzy Skolimowski. Koncert z muzyką jazzową i mrocznymi współczesnymi brzmieniami w aranżacjach Jana Stokłosy zaplanowano 25 maja. Podczas wieczoru wystąpi także zaprzyjaźniony z reżyserem Tomasz Organek oraz zostanie wręczona nagroda Polska Ścieżka Dźwiękowa Roku – za najlepszy soundtrack 2021 roku powstały do polskiej produkcji.
Jak zapowiadają organizatorzy, tegoroczny FMF będzie również demonstracją solidarności z Ukrainą w postaci koncertu Composers4Ukraine, który odbędzie się 26 maja. W składzie chóru i orkiestry, które wystąpią podczas wieczoru znajdą się m.in. instrumentaliści z Ukrainy.
„Obecna sytuacja brutalnej wojny u naszych wschodnich sąsiadów nakłada na całą społeczność twórców i odbiorców FMF obowiązek szczególnej solidarności. Poprosiłem naszych przyjaciół kompozytorów o skomponowanie albo zadedykowanie specjalnych utworów chóralno-orkiestrowych jako demonstrację solidarności z twórcami z Ukrainy. Odpowiedź przerosła nasze najśmielsze marzenia” - wyjaśnił Robert Piaskowski, dyrektor artystyczny FMF.
Do akcji przyłączyli się: John Williams, Howard Shore, Lolita Ritmanis, Laura Karpman, Antoni Komasa-Łazarkiewicz, Elliot Goldenthal, Diego Navarro, Trevor Morris, Don Davis, Craig Armstrong, Stephen Warbeck, Dirk Brossé, Benjamin Wallfisch czy Michael Giacchino.
„To będzie z pewnością ważne i pamiętne wykonanie, w którym wezmą udział twórcy z kraju ogarniętego wojną, a kompozytorzy połączą się z nami poprzez muzykę” - podsumował Piaskowski.
Muzyka Zygmunta Koniecznego, twórcy gatunku polskiej piosenki literackiej i wybitnego krakowskiego kompozytora muzyki filmowej, zabrzmi 27 maja na koncercie „Słowińska I AUKSO I Konieczny”. Wydarzenie organizowane jest w związku z przypadającymi w tym roku 85. urodzinami kompozytora. W koncercie wystąpią Joanna Słowińska i Karol Śmiałek przy akompaniamencie kwintetu Stanisława Słowińskiego i AUKSO – Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy pod batutą Marka Mosia.
Na 28 maja zaplanowano koncert „The Music of John Powell” - jego gospodarzem będzie sam kompozytor, twórca ścieżek muzycznych do takich filmów, jak np. „Rio”, „Jak wytresować smoka”, „Uciekające kurczaki” i „Tożsamość Bourne’a”. Orkiestrę poprowadzi zaprzyjaźniony z brytyjskim kompozytorem dyrygent Gavin Greenaway.
Zwieńczeniem festiwalu będzie projekcja z muzyką na żywo pierwszej części filmu animowanego „Jak wytresować smoka”. Podczas koncertu29 maja widzowie usłyszą Chór Filharmonii Krakowskiej i Orkiestrę Akademii Beethovenowskiej prowadzone przez dyrygenta Ernsta van Tiela.
W ramach Festiwalu Muzyki Filmowej zaplanowano także wydarzenia edukacyjne: warsztaty, sesje nagraniowe i zajęcia typu master class oraz otwarte spotkania z kompozytorami, które odbywają się w ramach Forum Audiowizualnego FMF.