EN

23.07.2022, 08:35 Wersja do druku

Kraków. Otwarcie instalacji „Święto wiosny” i spotkanie z Katarzyną Kozyrą

Już od 26 lipca w Cricotece będzie można zobaczyć instalację wideo Katarzyny Kozyry „Święto wiosny”, której prezentacja stanowi część programu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”. Tego samego dnia o godzinie 18:00 odbędzie się również spotkanie z artystką.

mat. organizatora

Instalacja „Święto wiosny”, pochodząca z kolekcji MOCAK-u, odnosi się do legendarnego spektaklu w choreografii Wacława Niżyńskiego do muzyki Igora Strawińskiego. Ikoniczna realizacja, której premiera miała miejsce w 1913 roku w Paryżu, zmieniła myślenie zarówno o tańcu, jak i o muzyce współczesnej i była wielokrotnie reinterpretowana.

Katarzyna Kozyra do odtworzenia choreografii zaprosiła osoby starsze, których ograniczone upływem czasu nagie ciała fotografuje w widoku z góry. Dzięki technice poklatkowej artystka symuluje taniec starców, przywracając im utraconą sprawność. Ciała tańczących stają się kostiumami poruszanymi niewidzialną siłą, dającą iluzję życia zamkniętego w krąg, nieustannie budzącego się na nowo.

Spotkanie i rozmowa z Katarzyną Kozyrą skupiona będzie wokół dwóch tematów: zainteresowania artystki ludzkim ciałem w sztuce oraz powiązania sztuk wizualnych z teatrem. Nie sposób przy tym pominąć słynnego „Święta wiosny”, które zostanie zaprezentowane w Cricotece. Osadzenie instalacji w programie prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”, którego motywem przewodnim w 2022 roku jest „Lekcja anatomii”, nawiązująca do happeningu Tadeusza Kantora, obrazu Rembrandta i teatru anatomicznego, wywołuje pytania dotyczące dzisiejszego rozumienia starości, nienormatywności, nagości, wstydu i ekshibicji, wpływając na rekontekstualizację pracy z przełomu XX i XXI wieku.

Nowego znaczenia nabiera również sama przestrzeń Cricoteki i sztuka Tadeusza Kantora. Spotkanie staje się dzięki temu okazją do powrotu do wystawy „Teatr niemożliwy” z 2005-2006 i zbadania jej programu (sytuującego młodych wówczas artystów) w kontekście „Kantora-ojca”, którego się i „kocha i nienawidzi”.

Spotkanie poprowadzi Katarzyna Fazan – absolwentka krakowskiej polonistyki i teatrologii, wykładowczyni w Katedrze Teatru i Dramatu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Wydziału Reżyserii Dramatu w Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie.

Szczegóły dotyczące spotkania i instalacji znajdują się w wydarzeniu na Facebooku i na stronie internetowej Cricoteki.

„Święto wiosny”
26 lipca–2 września,
wtorek–niedziela, 11:00–19:00
Bilety: 15 ulgowe, 20 normalne
26 lipca, 18:00 – spotkanie z Katarzyną Kozyrą
Instalacja zawiera sceny nagości

Wydarzenie oraz prezentacja instalacji Katarzyny Kozyry „Święto wiosny” jest częścią programu prezentacji tańca „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”.
Katarzyna Kozyra, „Święto wiosny”, wideoinstalacja, 1999-2002, 13’57, kolekcja MOCAK-u
Organizatorzy: Cricoteka, Krakowski Teatr Tańca
Kuratorzy projektu „Rollercoaster. Kolekcjonerzy wrażeń”: Paweł Łyskawa, Eryk Makohon
Zespół realizujący projekt: Mariusz Gąsior, Maciej Jagoda, Kamil Kuitkowski, Barbara Pasterak, Anna Rejowska, Jakub Wydra, Natalia Zarzecka, Izabela Zawadzka, Natalia Żabińska
Identyfikacja graficzna: Wojciech Kołek, Grzesiek Mart
Partner: Fundacja Dokumentacji Sztuki Współczesnej 
Patronat medialny: Didaskalia, TaniecPolska.pl, Gazeta Wyborcza, Co Jest Grane24 
Fot. Grzegorz Mart 
Szczegółowe informacje dotyczące programu znajdują się na stronie internetowej Cricoteki

Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. 
Projekt współfinansowany ze środków Miasta Krakowa. 
Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Źródło:

Materiał nadesłany