EN

9.11.2021, 11:40 Wersja do druku

Kraków. „Stacja Świadek” z Goleniowa w Teatrze KTO

Teatr Brama, jeden z czołowych teatrów alternatywnych młodego pokolenia, już w najbliższą sobotę, 13 listopada o g. 19.00 pokaże spektakl „Stacja Świadek” w Teatrze KTO w Krakowie.


fot. Karol Budrewicz

„Stacja Świadek” to autorski spektakl Teatru Brama oparty na wywiadach przeprowadzonych z byłymi i obecnymi mieszkańcami Goleniowa. Społeczność “Ziem Odzyskanych” przed i po II Wojnie Światowej tworzyli Polacy i Niemcy, którzy ze względu na sytuację polityczną, zostali zmuszeni do migracji. Inspiracją do powstania spektaklu stały się autentyczne historie ludzi, którzy po II Wojnie Światowej musieli odnaleźć się w nowej, zupełnie odmiennej rzeczywistości.

Spektakl to próba odnalezienia łączników pomiędzy dwiema społecznościami, które w trudnych dla siebie okolicznościach musiały opuścić swoje domy i wyruszyć w nieznane, by znaleźć bezpieczne miejsce do życia.

„Stacja Świadek” porusza niezwykle aktualny temat migracji, tożsamości (własnej i zbiorowej) oraz budowania tradycji małej ojczyzny.

Istotnym elementem „Stacji Świadek” jest muzyka na żywo grana przez Kapelę Teatru Brama. Utwory Kapeli to w przeważającej większości melodie powojennej Orkiestry Bolechowskiej. Muzycy orkiestry po przyjeździe do Bolechowa (wieś koło Goleniowa) odnaleźli poniemieckie instrumenty muzyczne oraz nuty do niemieckich pieśni. Stało się to dla nich impulsem do założenia własnej orkiestry i rozszerzenia repertuaru o nowe melodie. Po upływie lat nuty zostały zapomniane, a orkiestra Bolechowska została rozwiązana. Przez lata istniała tylko w pamięci mieszkańców Goleniowa, aż do maja 2020, gdy jeden z muzyków dostał informację o ponownym odnalezieniu nut. Kapela Teatru Brama na ich podstawie stworzyła własny, unikatowy i lokalny repertuar, który towarzyszy aktorom w trakcie spektaklu.

Teatr Brama został założony w Goleniowie, w 1996 r. przez Daniela Jacewicza. Nazwa teatru wzięła się od jego pierwszej siedziby – Bramy Wolińskiej. Dziś Brama jest znanym w Polsce i na świecie niezależnym teatrem alternatywnym, tworzącym w Goleniowie tętniące życiem środowisko kulturalne. Można się o tym przekonać w trakcie odbywających się co roku festiwali – Goleniowskich Spotkań Teatralnych BRAMAT, czy Festiwal Teatralny ŁAKNIENIA. Motywację Bramy do działań pod kątem zarówno artystycznym, jak i kulturotwórczym stanowi chęć zrewolucjonizowania relacji pomiędzy artystą na scenie, a widzem. Spektakl jest okazją do spotkania, a także stwarza płaszczyznę do dialogu. Jako Stowarzyszenie Edukacyjno – Społeczno – Kulturalne, Brama wykorzystuje formalne i nieformalne metody edukacji, stwarzając społeczności lokalnej możliwość podniesienia jakości życia, a tym samym tworząc bogatą ofertę kulturalną w Goleniowie.

Reżyseria
Daniel Jacewicz
Dramaturgia
Dorota Porowska, Edyta Rogowska, Thomas Avenhaus, Marcin Kęszycki
Scenografia
Kinga Dalska
Video
Michał Żak
Muzyka
Kapela Teatru Brama, utwory tradycyjne, Jacek Hałas
Obsada
Evanthi Athanasiadi, Jennifer Crissey, Aleksandra Ślusarczyk, Weronika Więzowska, Konrad Bartoszewicz, Patryk Bednarski, Bartłomiej Kwaśniewicz, Aleksander Kwietniak, Aleksander Sielicki, Wojciech Rosiński, Kamil Więzowski
Premiera
2 września 2021 r.
Czas trwania
70 min
***
„Stacja Świadek” - spektakl Teatru Brama z Goleniowa
sobota, 13 XI 2021 I g. 19.00

Teatr KTO
ul. Zamoyskiego 50, Kraków
Bilety: https://bit.ly/3mVwjBX
https://teatrkto.pl/

Źródło:

Materiał nadesłany