EN

11.12.2020, 10:03 Wersja do druku

Kraków. SOLO BAR. 10 scen, 10, aktorów, 10 miejsc, 10 widzów – w Teatrze Nowym Proxima

SOLO BAR pojawia się i znika w różnych punktach świata.

Na kilka godzin, dni bierze w posiadanie przestrzeń Twojego domu,

Nie całą. Nie zachłannie. Wystarczy kąt pod oknem w kuchni, albo dyskretna lokacja u wezgłowia łóżka w sypialni. 

Z jednakowym entuzjazmem potrafi wyrosnąć w każdym miejscu.

Zapewnia własnego pięciogwiazdkowego kucharza, kelnerów i stoły.

Ty jesteś gościem głównym, wyczekiwanym

JEDYNYM

Pomysł spektaklu SOLO BAR realizowanego z mieszkańcami gminy Łapsze Niżne zrodził się z inspiracji projektem Mariny van Goor, która w ramach studiów social design badała kwestie związane z relacjami społecznymi. Zainteresował ją temat samotności.

Stworzyła ideę/miejsce EENMAAL – restaurację dla pojedyńczych gości, której motto brzmi: "PRZYCHODZISZ SAM, SIEDZISZ SAM, JESZ SAM".

EENMAAL nie jest “pomysłem” na restaurację. To projekt sytuacji społecznej, w której działania kulturowo osadzone i nierozłącznie związane z obszarem tworzenia i podtrzymywania relacji, pozbawione zostają swojego naturalnego kontekstu. Czynność, która była doświadczeniem wspólnotowym, staje się działaniem osobnym, wewnętrznym i pojedynczym. Ideę EENMAAL postanowiliśmy przenieść w przestrzeń działania artystycznego i łącząc teksty kultury i improwizacje uczestników warsztatów teatralnych zbudować wspólną opowieść, zbudować ich SOLO BAR.

10 SCEN, 10 AKTORÓW, 10 MIEJSC, 10 WIDZÓW

Punktem wyjścia dla spektaklu przygotowanego przez Igę Załęczną stały się teksty M. Szymków, Jem, a zamiast innej twarzy widzę ścianę oraz S. Kane Łaknąć. W trakcie warsztatów teatralnych, ich uczestnicy w tekstach Kane szukali fragmentów, na bazie których mogliby zbudować swoje indywidualne opowieści. W związku z sytuacją pandemiczną i zamknięciem instytucji kultury zamiast premiery spektaklu przygotowaliśmy premierowe pokazy poszczególnych jego scen. Każda scena prezentowana jest w wybranym przez aktorów miejscach i grana jest dla jednego widza. Poszczególne sceny są rejestrowane i po zmontowaniu zostaną udostępnione na stronie internetowej Teatru Nowego Proxima w Krakowie. 

SOLO BAR

Koncepcja i reżyseria: Iga Załęczna, scenografia i kostiumy: Łukasz Błażejewski, charakteryzacja: Kaja Jałoza, wideo i montaż: Alina Senik, Weronika Sirasz, obsada: Helena Klimczak, Helena Kania, Marek Kania, Danuta Magiera, Anna Nowak, Irena Rataj, Helena Rataj, Krystyna Stanek, Józef Stanek, Edward Gron, Antoni Tynus, Jan Kaszycki, Anna Neupauner

Spektakl powstał w ramach projektu „Do teatru!” realizowanego przez Stowarzyszenie Teatr Nowy w Krakowie, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt realizowany jest ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego. 

Projekt „Do teatru!” został stworzony z myślą o osobach starszych, mieszkających na terenach wiejskich Małopolski. W ramach projektu stworzyliśmy dla jego odbiorców rozbudowaną ofertę działań animacyjnych i artystycznych, w których uczestnjiczą mieszkańcy gmin: Łapsze Niżne, Łabowa i Olesno.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne