EN
29.11.2022, 06:23 Wersja do druku

Kraków. Rapowany musical „1989” - w piątek krakowska premiera w Teatrze Słowackiego

Po premierze w Teatrze Szekspirowskim w Gdańsku recenzje są znakomite. Dlatego krakowska publiczność odlicza dni. Rapowany musical "1989" w reżyserii Katarzyny Szyngiery - o upadku komunizmu i codzienności tych, którzy trzy dekady temu walczyli o wolność, od 2 grudnia w Teatrze Słowackiego.

Nie będzie przesadą, że to najbardziej oczekiwana premiera jesiennego sezonu teatralnego. Bo o historii Polski, która dobrze się skończyła, bo bardzo potrzebujemy dziś pozytywnego mitu, który da nadzieję w trudnym czasie kryzysu ekonomicznego i wojny u sąsiadów. Podczas gdańskiej premiery brawa było słychać niemal po każdym utworze, w międzyczasie lały się łzy wzruszenia.

- Zróbcie dym, zróbcie szum, niech się Polska obudzi! – rapuje ze sceny Jacek Kuroń (w tej roli świetny Marcin Czarnik). Autorem muzyki jest popularny raper Webber, czyli Andrzej Mikosz, a jednego z tekstów m.in. jego sceniczny partner Łona (Adam Zieliński). Jeśli dodać do tego potężne głosy aktorek i aktorów Teatru Słowackiego, możemy mieć pewność, że to będzie rewelacyjny musical.

fot. Dawid Linkowski/mat. teatru

Twórcy musicalu

W rolach głównych: Karolina Kazoń, Rafał Szumera, Katarzyna Zawiślak-Dolny, Mateusz Bieryt, Magdalena Osińska, Marcin Czarnik, Daniel Malchar, Karolina Kamińska, Dominika Feiglewicz, Małgorzata Majerska, Julia Latosińska, Rafał Dziwisz, Dominik Stroka, Antoni Sztaba, Wojciech Dolatowski, Bartosz Bandura, Paulina Narożnik i Dasha Melekh. Zespołowi aktorskiemu będzie towarzyszył skład muzyków: Piotr Bolanowski (instrumenty klawiszowe), Jasiek Kusek (bas), Jarosław Pakuszyński (elektronika) i Wojciech Długosz (perkusja, kierownictwo muzyczne). Autorem scenariusza jest Marcin Napiórkowski, scenografii Milena Czarnik, kostiumów Arek Ślesiński, o choreografię zadbała Barbara Olech, a o światło Paulina Góral.

Premiera musicalu „1989" 2 grudnia o godz. 19 na Dużej Scenie Teatru Słowackiego (plac św. Ducha 1). Kolejne spektakle 3, 4 i 6 grudnia oraz 29-31 grudnia.

Tytuł oryginalny

Rapowany musical "1989" wkrótce w Teatrze im. Słowackiego

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Kraków” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Marta Gruszecka

Data publikacji oryginału:

27.11.2022