EN
28.02.2022, 15:09 Wersja do druku

Kraków. Otwórz oczy na teatr w Nowej Hucie

Uniwersytet Patrzenia Teatrem rozpoczyna nabór otwarty do drugiej edycji projektu edukacyjnego, która rozpocznie się 4 marca!

Blisko 30 twórców i twórczyni teatru, pisarek, aktorów, scenografek, muzyków, dramaturgów, choreografek i reżyserek spotka się na przestrzeni czterech miesięcy ze słuchaczkami i słuchaczami Uniwersytetu Patrzenia Teatrem. Nowoczesne przestrzenie Domu Utopii - Międzynarodowego Centrum Empatii oraz industrialne sale Teatru Łaźnia Nowa na os. Szkolnym w Nowej Hucie wypełnione zostaną dialogiem, wzajemnym poznawaniem i rozwojem. Uniwersytet ten ma pobudzać wyobraźnię, uczyć wrażliwości i empatii, ale również dawać słuchaczom narzędzia do opisu otaczającej ich rzeczywistości. Uczestnikiem projektu może zostać każda chętna osoba, której bliska jest holistyczna wizja świata i rozwój osobisty!

Wznawiamy Uniwersytet Patrzenia Teatrem, proponując słuchaczkom i słuchaczom bezpośrednie i mocne wejście w jego świat. Jest to świat intensywny i angażujący, ale przy tym może być piękny, naładowany wrażliwością artystów go tworzących, a także chłonnej ich sztuki publiczności. Chcemy by UPT burzył bariery, nie wznosi sztucznych podziałów Poprzez spotkania z ludźmi sceny, a także prowadzone przez nich warsztaty chcemy budować przestrzeń wspólną, przestrzeń empatii i czułości – zgodnie z przesłaniem Domu Utopii - mówi Jacek Wakar, kurator projektu, dziennikarz, krytyk teatralny.

Z racji rodowodu Domu Utopii i ludzi tworzących to niezwykłe miejsce teatr zajmuje w nim szczególną pozycję. Wychodzimy z założenia, że o teatrze najlepiej i najpełniej można opowiadać poprzez ludzi teatr tworzących. Spróbujemy więc w UPT nakreślić wobec słuchaczy drogę od osobowości do dzieła, pamiętając, że to właśnie konkretni ludzie z ich życiorysami, barwnymi historiami, a czasem również dramatycznymi dylematami stoją za spektaklami, odpowiadając za inscenizację i wychodząc z nią do publiczności. Unikniemy w ten sposób formułowania gotowych tez i górnolotnie brzmiących definicji, wierząc, że ciekawszy jest konkretny człowiek, jego skomplikowany, na różne sposoby uwarunkowany los i artystyczne wybory- opowiada pomysłodawczyni projektu Małgorzata Szydłowska, scenografka, dyrektorka Teatru Łaźni Nowej ds. Domu Utopii.

Już w pierwszy weekend marca uczestnicy będą mogli spotkać się z tegorocznym laureatem “Paszportów Polityki” w kategorii teatr Dominikiem Strycharskim, reżyserką i od 30 lat dyrektorką Teatru Współczesnego w Szczecinie Anną Augustynowicz, laureatem gdyńskich Złotych Lwów za film "Cicha noc" Piotrem Domalewskim, aktorem Narodowego Starego Teatru i prodziekanem Wydziału Aktorskiego KA Juliuszem Chrząstowskim, aktorką i reżyserką Leną Frankiewicz, pisarką Elżbietą Łapczyńską. Stałym punktem tego i kolejnych weekendów będą spotkania z krytykiem literackim Szymonem Kloską i Jackiem Wakarem.

W programie Uniwersytetu Patrzenia Teatrem znajdziemy trzy ścieżki wydarzeń.

Warsztaty: Teatr w praktyce, Praktyka teatru. Spotkania: Nasłuchiwanie: inspiracje. Wykłady: Literatura w teatrze, Teatr tu i teraz.

Zjazdy UPT odbywać się będą od piątku do niedzieli w jeden weekend miesiąca od marca do czerwca: 4 - 6.03, 8 - 10.04, 13 - 15.05 oraz 10 - 12.06. Pełny program wraz z rozpiską godzinową znajduje się na stronie Domu Utopii.

Stałymi słuchaczami i słuchaczkami UPT mogą zostać osoby zawodowo zajmujące się teatrem, ale i miłośnicy, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na jego temat. Trwa nabór otwarty do projektu, wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy lub skontaktować się z organizatorami mailowo: [email protected]

Karnet uprawniający do udziału we wszystkich zjazdach to koszt jedynie 150 zł. W miarę dostępnych miejsc możliwe będzie zapisywanie się na poszczególne weekendy i zajęcia.

W ramach jesiennej, pierwszej edycji projektu odbyły się liczne warsztaty, ale i spotkania otwarte m.in. z Danutą Stenką, Jerzym Trelą, Jerzym Stuhrem, Katarzyną Kalwat i Janem Peszkiem. Uczestnicy mogli wziąć udział również w pięciu debatach “Teatr w lokalnych społecznościach”.

Nagrania z tej części programu można zobaczyć na platformie Play Kraków: https://playkrakow.com/pokaz/dom-utopii

Galerie z wydarzeń zamieszczone zostały na stronie: https://domutopii.pl/projekty/uniwersytet-patrzenia-teatrem/galeria-zdjec/

Źródło:

Materiał nadesłany