EN
25.11.2022, 09:29 Wersja do druku

Kraków. Operowy thriller w gwiazdorskiej obsadzie. „Tosca” w Operze Krakowskiej

Starcie wielkich namiętności, bezwzględna polityczna rozgrywka i chwytająca za serce muzyka – w grudniu na scenę Opery Krakowskiej powróci „Tosca”. W głównych bohaterów arcydzieła Giacomo Pucciniego, obok krakowskich solistów – Magdaleny Barylak, Tomasza Kuka oraz Adama Szerszenia – wcielą się artyści występujący na co dzień na międzynarodowych scenach operowych – Ewa Vesin, Giorgi Sturua i Mikołaj Zalasiński.

Jedna z najczęściej wykonywanych oper na świecie, która od prapremiery w 1900 roku w rzymskim Teatro Costanzi rozbudza wyobraźnię i emocje widzów. Polityczna intryga, w którą uwikłani są tragiczni kochankowie, realizm i dramatyczne zwroty akcji upodabniają ją do filmowego thrillera, co znajduje swoje odzwierciedlenie także w warstwie muzycznej. Wreszcie partie śpiewaków, nie tylko pozwalające popisać się warunkami wokalnymi, ale i wymagające niezwykłej muzycznej wrażliwości, która pozwoli ukazać w pełni wielowymiarowość bohaterów.

Właśnie taka jest „Tosca”. Już 9, 10 i 11 grudnia Opera Krakowska przypomina klasyczną realizację arcydzieła Giacomo Pucciniego w reżyserii Laco Adamika i pod kierownictwem muzycznym Andrzeja Straszyńskiego, ze scenografią autorstwa Barbary Kędzierskiej.

Podczas spektakli 9 i 11 grudnia w tytułowej partii śpiewaczki Florii Toski, która w imię miłości zdolna jest do każdego czynu, wystąpi wybitna polska sopranistka Ewa Vesin. Artystka kreowała już tę rolę na deskach Opéra Orchestre national Montpellier i Teatrze Narodowym w Pradze, a także w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie i Operze Wrocławskiej, a jej interpretacja spotkała się z entuzjazmem krytyków i operowej publiczności.

Jako ukochany Toski, malarz Cavaradossi, partnerować jej będzie młody gruziński tenor Giorgi Sturua, którego niezwykła barwa głosu podbija kolejne międzynarodowe sceny. Tercet wybitnych solistów dopełni baryton Mikołaj Zalasiński, specjalizujący się w repertuarze Verdiowskim i werystycznym. W ubiegłym sezonie artysta wystąpił w Operze Krakowskiej jako Hrabia di Luna w „Trubadurze”; teraz powróci jako bezwzględny i demoniczny szef policji baron Scarpia.

Natomiast 10 grudnia wystąpią dobrze znani i kochani przez krakowską publiczność soliści – Magdalena Barylak (Tosca), Tomasz Kuk (Cavaradossi) i Adam Szerszeń (Scarpia). Orkiestrę, Chór i Chór Dziecięcy Opery poprowadzi dyrektor prof. Piotr Sułkowski.

Źródło:

„Dziennik Polski” online

Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl

Data publikacji oryginału:

24.11.2022