EN
6.02.2023, 13:27 Wersja do druku

Kraków. Od 20 lutego XIV Dni Komedii dell’Arte

Podczas tegorocznej edycji Dni Komedii dell’Arte można będzie obejrzeć spektakle teatralne w wykonaniu Trupy Komedianty oraz wziąć udział w aktorskich warsztatach. W Teatrze Praska 52 będzie również dostępna wystawa masek i rekwizytów.

Podczas XIV Dni Komedii dell’Arte zobaczymy spektakle teatralne stworzone według wszelkich prawideł tego gatunku. Tym razem będą to sztuki „Sąsiadka” oraz „Oberża pod złamanym groszem”. Obydwa spektakle, w wykonaniu Trupy Komedianty, będzie można obejrzeć w Teatrze Praska 52 – „Sąsiadkę” 24 i 25 lutego o godz. 18, a „Oberżę pod Złamanym Groszem” 26 lutego, o godz. 18.

Główną postacią, wokół której skupiona jest akcja pierwszej z nich, to Signora Flaminii – podupadła finansowo wdówka, która wprowadza się do małego miasteczka. To tytułowa sąsiadka polująca na nowego, bogatego męża. Wokół niej krąży Pedrolino, jej zaufany sługa, powiernik i chłopiec do bicia. Traf chce, iż zajmują mieszkanie dokładnie pomiędzy domami dwóch bogatych starców: Pantalone i Dottore. Ci z kolei są owdowiałymi ojcami dwójki młodych zakochanych. Losy postaci krzyżują się coraz bardziej, zapętlając intrygę.

Natomiast w stojącej na uboczu „Oberży pod złamanym groszem” krzyżują się drogi różnych postaci. Przybywa tam bogaty starzec Pantalone mający nadzieję poślubić młodziutką Rosalię, córkę gospodyni. To także miejsce spotkania innej przyszłej pary małżeńskiej: Madame Lukrecji oraz Florina, syna Dottore, stojącego u progu bankructwa, który w intratnym ożenku syna widzi jedyny ratunek. Los chce jednak, aby młode serca zapłonęły wzajemną miłością, wbrew woli rodziców.

W ramach tegorocznej edycji wydarzenia po raz pierwszy w jego historii odbędą się lekcje komedii dell’arte dla młodzieży szkolnej.

- Będzie to połączenie opowieści o komedii – jej charakterystycznych elementach, postaciach, konwencji, tajnikach i ciekawostkach – z jednoczesnym odgrywaniem scen oraz etiud. Artyści występują w tradycyjnych kostiumach, używają oryginalnych rekwizytów oraz skórzanych masek dell’arte. Lekka i zabawna formuła pozbawiona akademickiego ciężaru pozwala wejść w świat konwencji i formy oraz poznać je w działaniu. Młodzież może sama się przekonać, czym jest komizm dell’arte, zaś w archetypach dell’arte dostrzeże znane z lektur postacie – wyjaśnia Agnieszka Cianciara-Fröhlich z Fundacji Studio Dono i Trupy Komedianty, która poprowadzi te wyjątkowe zajęcia.

Na zakończenie uczestnicy otrzymają również broszury w formie zeszytu z szatą graficzną w stylu z epoki dell’arte, które będą mogli wypełnić z nauczycielami, aby utrwalić zdobytą wiedzę. Lekcje będą organizowane przez trzy pierwsze dni komediowego festiwalu – od 20 do 22 lutego. Udział w nich jest bezpłatny, obowiązuje natomiast mailowa rezerwacja miejsc - należy pisać na adres: [email protected]

Z kolei na 23 lutego od godz. 18 do 20 zaplanowano otwarte warsztaty dla dorosłych. Są one przeznaczone zarówno dla osób z doświadczeniem aktorskim, jak i dla początkujących. Będą okazją, aby w praktyce przekonać się, jak bardzo złożona jest praca komedianta. Ich uczestnicy staną przed nie lada wyzwaniem, próbując połączyć pracę z maską, wyrazistość w ruchu i ekspresję fizyczną z improwizacją i interakcją z innymi. Koloryt całości nada praca z tradycyjnymi skórzanymi maskami i rekwizytami komedii dell’arte. Obowiązuje rejestracja na stronie: app.evenea.pl 

Uzupełnieniem spektakli i warsztatów będzie wystawa masek i rekwizytów komedii dell’arte prezentowana w Teatrze Praska 52. Będzie można ją oglądać nieodpłatnie przez cały czas trwania festiwalu.

Szczegółowy program XIV Dni Komedii dell'Arte na stronie internetowej www.dnikomedii.pl.

Tytuł oryginalny

XIV Dni Komedii dell’Arte od 20 do 26 lutego w Krakowie. Uczta dla miłośników szesnastowiecznego teatru rodem z Włoc

Źródło:

gazetakrakowska.pl
Link do źródła

Autor:

Paweł Gzyl

Data publikacji oryginału:

18.01.2023