EN

25.11.2021, 08:03 Wersja do druku

Kraków. „(nie)widzialna Opera” – dostępność w Operze Krakowskiej

Inne aktualności

Spektakle z audiodeskrypcją i wirtualny spacer po gmachu przy Lubicz 48 – Opera Krakowska ułatwia osobom z niepełnosprawnością wzroku korzystanie z jej oferty repertuarowej.

W trosce o umożliwienie osobom z uszkodzeniem lub niepełnosprawnością wzroku udziału w spektaklach repertuarowych i zaspokojeniu tym samym ich potrzeby obcowania z kulturą wysoką, Opera Krakowska wprowadza przystosowane do ich potrzeb udogodnienia w dwóch kluczowych obszarach. Pierwszy to ułatwienie korzystania z przestrzeni gmachu przy Lubicz 48
i tym samym zmniejszenie lęku przed nieznanym. W tym celu na stronie internetowej Opery pojawił się wirtualny spacer, opatrzony w opisy audiodeskrypcyjne; to samo zadanie będą pełnić makiety tyflograficzne, które zostaną umieszczone w budynku i nawigacje dźwiękowe ułatwiające przemieszczanie się po obiekcie. Drugi obszar to ułatwienie aktywnego korzystania z oferty repertuarowej. Opera wprowadziła do repertuaru spektakle z audiodeskrypcją, z możliwością nieodpłatnego w nich udziału przez osoby z uszkodzeniem lub niepełnosprawnością wzroku oraz ich opiekunów (liczba miejsc ograniczona). Do tej pory odbyły się trzy spektakle: „Norma”
V. Belliniego (19 września), „Tosca” G. Pucciniego (7 listopada) oraz „Straszny dwór”
S. Moniuszki (14 listopada); w tym roku czeka nas jeszcze „Don Pasquale” G. Donizettiego
(5 grudnia). Przygotowanie oraz nadzór nad przebiegiem audiodeskrypcji powierzone zostały Fundacji Siódmy Zmysł, współpracującej już w przeszłości z Operą Krakowską przy realizacji produkcji operowych dla dzieci „Pan Tralaliński” i „Ongaku trzy kamienie”. Uzupełnieniem audiodeskrypcji akustycznej będzie audiodeskrypcja manualna, na którą składać się będą modele
z elementami scenograficznymi do spektaklu wykonane w formie makiet dotykowych, opatrzonych opisami umiejscowienia poszczególnych elementów inscenizacyjnych w alfabecie Braille’a.

Więcej informacji o projektach na stronie Opery Krakowskiej: www.opera.krakow.pl.

Informacji na temat projektu „(nie)Widzialna Opera” udziela Biuro Organizacji Widowni: +48 12 296 62 62 (od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-15:00).

Projekt „(nie)Widzialna Opera” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne